Barion Pixel

Tudástár

Gyerekszemmel – Berg Judit, Felelős Felnőtt kampány

2023. szeptember 8.
Gyerekszemmel – Berg Judit, Felelős Felnőtt kampány

A Kék Vonal #FelelősFelnőtt kampányának célja, hogy felhívja a figyelmet a fiatalok mentális egészségére, illetve arra, hogy felelős felnőttként még inkább támogatnunk kell a gyerekeket a koronavírus-járvány okozta kihívások közepette. 

Kampányunk során ismert szakembereket, művészeket, döntéshozókat kértünk meg arra, hogy segítsenek definiálni a ‘Felelős Felnőtt’ fogalmát. A felkért írók, költők olyan szövegrészleteket osztottak meg velünk, melyek a gyerekek perspektívájából mutatják be a világot. Az alábbi írást Berg Judit író ajánlásával tesszük közre. 

Tegyünk együtt azért, hogy bármilyen problémáról is legyen szó, a fiatalok érdekei képviselve legyenek, és a bajba, vagy veszélybe került gyerekek segélykiáltását meghallja a felnőtt társadalom!

Berg Judit – Szakítás (részlet)

Az erdőben sétáltunk, amikor kimondta. Megtorpantam. Nem értettem. Döbbenten meredtem rá, de közben éreztem, hogy elakad a lélegzetem, a gyomrom gombóccá zsugorodik, a vér pedig olyan erővel tódul a fejembe, hogy lüktetni kezd tőle a dobhártyám, és az ájulás kerülget. A szerveim hamarabb felfogták, mit jelent az a négy hang, amit mély hangján, szívdobogtatóan szép ajkai közül kipréselt. VÉGE.

– Nem értem – hebegtem, és a karja felé kaptam, mert fordult velem egyet a világ, és féltem, hogy a következő pillanatban orra bukom.

Félreértette a mozdulatot, ingerülten arrébb húzódott.

– Hagyjuk ezt! – mondta mérgesen. – Mit nem értesz?

– Mi az, hogy vége? Az nem lehet. Hiszen szeretjük egymást – súgtam elhalóan.

– Hát éppen ez az. Hogy már nem. Jó volt veled, de ez a kapcsolat teljesen kihűlt. Ne mondd, hogy nem tűnt fel!

– Akkor javítsuk meg! Mondd el, hogy mi bánt! Együtt biztos találunk megoldást.

– Figyelj, Janka! Én már nem akarok megoldást találni. Barátok lehetünk, de más nem!

– De én nem akarok a barátod lenni! Hiszen szeretlek! – hadartam, és éreztem, ahogy az arcomon végigcsurognak az első könnyek.

– Márpedig az útjaink ezentúl különválnak – jelentette ki határozottan. 

– Ne csináld ezt, kérlek! – néztem rá, és már a szám széle is remegett kitörni készülő zokogástól.

– Ne sírj! Hazakísérlek – lépett közelebb, és most először vegyült némi gyengédség a hangjába.

– Ne kísérj haza, ha nem szeretsz! – néztem rá könyörgően, hátha megesik rajtam a szíve, ellágyul, és rájön, mekkora butaságot mondott. Hiszen tegnap még, amikor a buszmegállóban csókolóztunk, nagyon is szeretett! Nem lökhet el magától, amíg a hangja képes ilyen féltőn szólni hozzám. Úgy kapaszkodtam ebbe az egyetlen szalmaszálba, mintha az életem múlna rajta. De ő újra hátrébb lépett, és a hangja ismét érzéketlenül csengett.

– Gyere! Meglátod, jobb lesz így mindkettőnknek. Hamar találsz magadnak valaki mást!

– De én csak téged akarlak – nyögtem, ám hirtelen jeges rémület hasított belém. – Te már találtál is, igaz?

– Hát, azt nem mondanám, hogy találtam – jött zavarba Dávid –, de mondjuk, elképzelhető, hogy hamarosan… izé.

– Hagyj békén! Tűnj innen! – ordítottam magamon kívül. – Látni se bírlak!

– Janka, ez hiszti! Fejezd be! – próbálta újra átvenni az irányítást, de én már nem figyeltem rá. A fájdalom, kétségbeesés és megalázottság olyan erővel kavargott bennem, hogy szinte minden kapcsolatom megszűnt a külvilággal. Lüktető fejemben egyetlen érzés fogalmazódott meg: egyedül kell maradnom, amíg átgondolom, mi történt velem, és hogyan tovább.

– Nem maradhatsz egyedül az erdőben! – próbálkozott Dávid, de velem többé nem lehetett beszélni. Sírva üvöltöttem, hogy takarodjon, egészen addig, amíg végül vállat vont és faképnél hagyott. Akkor végre lekuporodtam egy fa tövébe, és átadtam magam a zokogásnak.

Nem tudom, mennyi idő telhetett el így, és arra sem emlékszem, hogy jutottam haza. Rémlik, hogy a sok sírástól még az erdőben hányni kezdtem, bár szinte teljesen üres volt a gyomrom. Hazafelé menet vettem magamnak egy doboz cigit, simán kinézek tizennyolcnak, senki sem kérdezte, hány éves vagyok. 

Otthon bezárkóztam a szobámba, hogy senkivel se kelljen beszélnem. Az éjszaka hosszú sírásokkal és rövid, nyugtalan alvással telt, másnap reggel pedig egy feldagadt arcú, karikás szemű zombi nézett vissza rám a tükörből. Kizárt, hogy én ma bemenjek az iskolába, ezt az egy napot remekül kibírják nélkülem, nyilván fel se fog tűnni senkinek, hogy nem vagyok ott.

(A teljes novella a Szakítós c. antológiában jelent meg a Menő Könyvek gondozásában, 2018-ban)

Eredeti fotó: Kenéz Kíra (Berg Judit hozzájárulásával publikálva)

A fiatalok mentális egészségének megőrzése kiemelten fontos számunkra. Ezért weboldalunkon szülők számára készült cikkek, projektek és e-learning anyagok, illetve szakemberek számára ingyenesen letölthető óravázlatok, tanári kézikönyvek, kutatási eredmények is találhatók. Felelős felnőttnek lenni kihívás, de a Kék Vonalhoz szülőként, gyerekekkel foglalkozó szakemberként is fordulhatsz kérdéseiddel a 116-000-ás anonim vonalunkon.

A Kék Vonal 1993 óta segíti a bajba jutott gyerekeket és az értük aggódó felnőtteket. Ha szerinted is fontos a munkánk, akkor kérjük hogy támogasd az alapítványt az adód 1%-nak felajánlásával, egyszeri vagy rendszeres anyagi támogatással, vagy vásárolj kedvedre a webshopunkban! Adományoddal segélyvonalaink működését támogatod.

Ha érintett vagy a fenti témában, vagy aggódsz valakiért és nem tudod kihez fordulhatnál, írj nekünk vagy hívj minket a 116 111-es díjmentesen hívható telefonszámon!
Szülőnek lenni kihívás. Ha aggódsz gyermeked miatt, és nincs kivel megoszd a vele kapcsolatos aggodalmaidat, hívd a Kék Vonalat a a 116 000-s díjmentesen hívható anonim számon, keressünk együtt megoldást.
Szakemberként, segítőként sem kell egyedül maradnod a megterhelő érzésekkel! Lényeges, hogy te is tudj arról beszélni, ha megvisel egy fiatal helyzete. Ha szükséged lenne valakire, akivel közösen tudsz gondolkozni egy fiatal érdekében, fordulj te is bátran a Kék Vonalhoz! Hívj minket a 116 000-s díjmentesen hívható anonim számon.

Hasznos tippek és infók

Így kérj segítséget... - videó
Videó
#így segít a Kék Vonal

Így kérj segítséget... - videó

A videó segítséget nyújt az Így kérj segítséget... óravázlatok használatához. Az óravázlatok célja, hogy 10-13 és 13-18 éves korosztály is megismerkedhessen a…

A videó segítséget nyújt az Így kérj segítséget… óravázlatok használatához. Az óravázlatok célja, hogy 10-13 és 13-18 éves korosztály is megismerkedhessen a segítő beszélgetés erejével, a Kék Vonal elérhetőségeivel és a lelkisegély-vonal által nyújtott lehetőségekről.

Hogyan segíts, ha egy barátod öngyilkos akar lenni?
Cikk
#öngyilkosság

Hogyan segíts, ha egy barátod öngyilkos akar lenni?

Kevés rosszabb dolog létezik annál, mint amikor egy barátodat vagy szerettedet szenvedni látod. A depresszió és az öngyilkos gondolatok jelei lehetnek brutálisan…

Kevés rosszabb dolog létezik annál, mint amikor egy barátodat vagy szerettedet szenvedni látod. A depresszió és az öngyilkos gondolatok jelei lehetnek brutálisan szembetűnőek vagy akár egészen aprók is. Lehet, hogy aki bajban van, nyíltan segítséget kér tőled, de az is …

Hogyan beszélgess gyerekekkel az ünnepekről?
Cikk
#hogyan beszélgess

Hogyan beszélgess gyerekekkel az ünnepekről?

Mit ünneplünk karácsonykor? Az osztálytársamék miért nem így ünnepelnek? Miért megyünk templomba? Mi miért nem megyünk templomba? Ki hozza az ajándékot? Van,…

Mit ünneplünk karácsonykor? Az osztálytársamék miért nem így ünnepelnek? Miért megyünk templomba? Mi miért nem megyünk templomba? Ki hozza az ajándékot? Van, ahol karácsonykor jön a Mikulás?

Buli és fesztivál kisokos
Cikk
#egészséges kapcsolatok

Buli és fesztivál kisokos

Itt a nyár, és ezzel együtt itt a buli- és fesztiválszezon is. Összeállítottunk nektek egy kisokost, amelyet megismerve felhőtlenül és tudatosan szórakozhattok.A…

Itt a nyár, és ezzel együtt itt a buli- és fesztiválszezon is. Összeállítottunk nektek egy kisokost, amelyet megismerve felhőtlenül és tudatosan szórakozhattok.A hasznos tudnivalókat az alkohol, a drogok és a szexualitás témaköreibe gyűjtöttük.

Anorexia: az egyik legmagasabb halálozású pszichiátriai betegség
Cikk
#megküzdés

Anorexia: az egyik legmagasabb halálozású pszichiátriai betegség

Egy olyan korban és társadalomban élünk, ahol a külső megjelenés sokszor talán a legfontosabbnak tűnő érték. Ám ha túlzott mértékben próbálunk megfelelni…

Egy olyan korban és társadalomban élünk, ahol a külső megjelenés sokszor talán a legfontosabbnak tűnő érték. Ám ha túlzott mértékben próbálunk megfelelni a jelenlegi szépségideálnak, könnyen elveszíthetjük az egészséges viszonyulást saját testünkhöz. A testképzavar és a…

Van segítség! - e-learning játék fiataloknak
E-learning
#öngyilkosság
#megküzdés
#stressz
#önsértés
#segítő beszélgetés

Van segítség! - e-learning játék fiataloknak

A játék célja, hogy segítsen a lelki problémákkal vagy depresszív gondolatokkal küzdő fiataloknak abban, hogy idejében felismerjék, ha segítségre van szükségük. A…

A játék célja, hogy segítsen a lelki problémákkal vagy depresszív gondolatokkal küzdő fiataloknak abban, hogy idejében felismerjék, ha segítségre van szükségük. A fiatalok egy játékos e-learning felületen tanulhatnak a lelki/mentális problémák figyelmeztető jeleiről, és…

Csak egy vicc? Szexualizált cyberbullying 9-12 évesek között - kvízjáték
Prezentáció (ppt)
#cyberbullying
#sexting
#jelentés
#egészséges kapcsolatok

Csak egy vicc? Szexualizált cyberbullying 9-12 évesek között - kvízjáték

A kvízjáték segítséget nyújt a módszertani csomaghoz tartozó óravázlatok használatához. Az óravázlatok segítségével 9-12 éves diákokkal lehet beszélgetni a cyberbullying különböző formáiról.…

A kvízjáték segítséget nyújt a módszertani csomaghoz tartozó óravázlatok használatához. Az óravázlatok segítségével 9-12 éves diákokkal lehet beszélgetni a cyberbullying különböző formáiról. A feladatokat adaptálni, módosítani lehet az adott körülményeknek megfelelően. …