Barion Pixel

Tudástár

Engedd ki: hogyan küzdj meg a szomorúsággal?

2024. március 14.
Engedd ki: hogyan küzdj meg a szomorúsággal?

Nem baj, ha időnként szomorú vagy. Fontos, hogy tudd, mit tegyél akkor, ha az érzés már kezd túl sok lenni (vagy ha már folyamatosan szomorúnak érzed magad).

A szomorúság fontos érzés, mert motiválhat, hogy kezdj valamit a lehangoló helyzettel.

A szomorúságnak sokféle oka lehet, például:

  • csalódást okoztak neked
  • visszautasítottak
  • nem vettek figyelembe
  • félreértettek
  • nem érted el a céljaidat
  • elvesztettél valami számodra fontosat (egy szerettedet, az önbizalmadat, stb.)

A szomorúságot lelkileg és testileg is érzékelheted. Amikor szomorú vagy, az alábbiakat tapasztalhatod:

  • fájdalom a szemed mögött
  • elszorul a torkod
  • fájdalom a mellkasodban
  • sírsz vagy sírni van kedved
  • egyedül akarsz lenni
  • labdává akarsz gömbölyödni
  • kicsinek érzed magad

Ne feledd, nem baj, ha néha szomorú vagy! Van néhány módja annak, hogy könnyebben birkózz meg a szomorú érzésekkel:

  • Nem baj, ha kiengeded: sírj, ordíts, zokogj… ami csak segít kiadni magadból az érzéseket.
  • A légzés segít: koncentrálj a légzésedre, hogy segíts a testednek lenyugodni.
  • Nemsokára jobban leszel: ha hagyod, hogy szomorú legyél, hamarabb jobban lehetsz, mint ha megpróbálnád elfojtani az érzéseidet.
  • Tarthatsz szünetet: ha már kezd túl sok lenni a szomorúság, próbálj meg valami mást csinálni egy ideig, például írni, sportolni vagy barátokkal lógni.

Fontos, hogy kedves, gyengéd és türelmes legyél magaddal, amikor nagyon lehangoltnak és sebezhetőnek érzed magad. Próbálj meg időt hagyni magadnak, hogy kiheverd.

Mitől leszel szomorú?

Hasznos lehet felismerni azokat a dolgokat, amelyek elszomorítanak. Amiket tehetsz:

  • írhatsz egy listát a dolgokról és helyzetekről, amelyek elszomorítanak
  • írhatsz egy listát a figyelmeztetésekről, amelyekkel a tested jelzi a szomorúságodat
  • írhatsz egy listát a gondolatokról, képekről és érzésekről, amelyek akkor jutnak eszedbe, amikor szomorú vagy

Hogyan lehet kezelni a szomorúságot?

Amikor az emberek szomorúak, gyakran vissza akarnak húzódni, hogy időt hagyjanak magunknak a talpraállásra. Lehet, hogy te is szeretnél egy kis időt egyedül tölteni, miközben valami olyasmit csinálsz, ami megnyugtat. Ez lehet például:

  • egy párna vagy plüssállat átölelése
  • lágy, megnyugtató zene hallgatása
  • időtöltés háziállattal
  • elképzelni valaki szerető és gondoskodó arcát (képzeld el, hogy hallod a hangját)

Egy másik módja a szomorúsággal való megküzdésnek a segítségkérés. Megpróbálhatsz beszélni egy baráttal vagy családtaggal az érzéseidről. Felhívhatod a Kék Vonalat is a 116-111 számon. A segítségkérés emlékeztethet, hogy mindezt nem kell egyedül átvészelned!

Bár egy kis időt egyedül tölteni egészséges lehet, a túl sok egyedül töltött időtől azonban még rosszabbul érezheted magad. Ha már annyira visszahúzódsz, hogy rengeteg időt töltesz magányosan, az a depresszió jele lehet, és érdemes lehet segítséget kérned. A Kék Vonal 0-24 elérhető a 116-111-es számon, ha beszélni szeretnél.

Hogyan fejezd ki a szomorúságot?

A szomorúságod egészséges módokon való kifejezése egy jó módja lehet az érzéseid kezelésének. Itt van néhány mód a szomorúságod kifejezésére:

  • Engedd ki: adj hangot az érzéseidnek (sírj, ordíts, kiabálj, stb.)
  • Kreatívkodj: rajzolj, fess vagy szobrászkodj
  • Lazíts: hallgass olyan zenét, amely összhangban van az érzéseiddel, és táncolj rá
  • Foglald írásba: írj az érzéseidről egy naplóba, vagy vezess „szomorúságnaplót”
  • Oszd meg: beszélj az érzéseidről valakivel, akiben megbízol

Mi a különbség a szomorúság és a depresszió között?

Lehet, hogy csak egy kicsit vagy szomorú, de lehetsz olyan lehangolt is, hogy nehezedre esik kikelni az ágyból vagy beszélni másokhoz. A szomorúság egy érzés, ami általában jön és megy, és idővel jobb lesz. A depresszió azonban olyan egy mentális zavar, amely mélyebb és hosszabban tartó.

Ha úgy gondolod, depressziód lehet, vagy gondot okoz különbséget tenni a szomorúság és a depresszió között, utánaolvashatsz a depressziónak. A Kék Vonalat is felhívhatod – segíthetünk veled átbeszélni, hogy amit érzel, az csak szomorúság, vagy valami több.

Néha a szomorúság túlterhelő lehet, főleg ha egyedül próbálod kezelni. Jó ötlet ilyenkor támogatást kérni és beszélni valakivel, akiben megbízol.

Ha érintett vagy a fenti témában, vagy aggódsz valakiért és nem tudod kihez fordulhatnál, írj nekünk vagy hívj minket a 116 111-es díjmentesen hívható telefonszámon!
Szülőnek lenni kihívás. Ha aggódsz gyermeked miatt, és nincs kivel megoszd a vele kapcsolatos aggodalmaidat, hívd a Kék Vonalat a a 116 000-s díjmentesen hívható anonim számon, keressünk együtt megoldást.
Szakemberként, segítőként sem kell egyedül maradnod a megterhelő érzésekkel! Lényeges, hogy te is tudj arról beszélni, ha megvisel egy fiatal helyzete. Ha szükséged lenne valakire, akivel közösen tudsz gondolkozni egy fiatal érdekében, fordulj te is bátran a Kék Vonalhoz! Hívj minket a 116 000-s díjmentesen hívható anonim számon.

Hasznos tippek és infók

Interjú – Dr. Baracsi Katalin, Felelős Felnőtt kampány
Interjú
#cyberbullying

Interjú – Dr. Baracsi Katalin, Felelős Felnőtt kampány

Dr. Baracsi Katalin internetjogász, LL.M családjogi szakjogász és közösségi média tréner számtalan jótanáccsal látja el a felnőtteket az online térben való eligazodással…

Dr. Baracsi Katalin internetjogász, LL.M családjogi szakjogász és közösségi média tréner számtalan jótanáccsal látja el a felnőtteket az online térben való eligazodással kapcsolatban. Ahogyan az offline világban, a Facebook-oldalán is arra törekszik, hogy interaktív for…

Ismerek valakit, aki bántja önmagát
Cikk
#önsértés

Ismerek valakit, aki bántja önmagát

Ha ismersz valakit, aki szándékosan bántja önmagát (pl. vagdossa magát), fontos, hogy megértsd, valószínűleg a barátod egy nagyobb problémával küzd, aminek az…

Ha ismersz valakit, aki szándékosan bántja önmagát (pl. vagdossa magát), fontos, hogy megértsd, valószínűleg a barátod egy nagyobb problémával küzd, aminek az önsértés egy része, esetleg így próbálja a lelki fájdalmát kívülre helyezni és elviselni. Légy türelmes vele és…

Pozitív megküzdési stratégiák kamaszkorban – kézikönyv
Tanári útmutató (pdf)
#megküzdés
#stressz
#öngyilkosság
#önsértés
#segítő beszélgetés

Pozitív megküzdési stratégiák kamaszkorban – kézikönyv

A kézikönyv segítséget nyújt a pozitív megküzdési stratégiák fejlesztését célzó óravázlatok használatához. Az óravázlatok segítségével gyerekekkel, fiatalokkal, csoportban is dolgozó szakemberek, különösen…

A kézikönyv segítséget nyújt a pozitív megküzdési stratégiák fejlesztését célzó óravázlatok használatához. Az óravázlatok segítségével gyerekekkel, fiatalokkal, csoportban is dolgozó szakemberek, különösen pedagógusok, iskolai szociális segítők, pszichológusok,...

Serdülők a neten - tanári útmutató
Tanári útmutató (pdf)
#cyberbullying
#sexting

Serdülők a neten - tanári útmutató

Tanári útmutató a serdülők a neten módszertani csomag használatához. A módszertani csomag segítséget nyújt a pedagógusoknak és más gyerekkel dolgozó szakembereknek, hogy…

Tanári útmutató a serdülők a neten módszertani csomag használatához. A módszertani csomag segítséget nyújt a pedagógusoknak és más gyerekkel dolgozó szakembereknek, hogy a 13-17 éves fiatalokkal közösen gondolkodjanak az online világ különböző kihívásairól. A jelzés és …

Fiatalok mentális egészsége kortárs szemmel
Videó
#stressz

Fiatalok mentális egészsége kortárs szemmel

A Fontos vagy! projekt célja az, hogy segítsen a lelki problémákkal vagy depresszív gondolatokkal küzdő fiataloknak abban, hogy idejében felismerjék, ha segítségre…

A Fontos vagy! projekt célja az, hogy segítsen a lelki problémákkal vagy depresszív gondolatokkal küzdő fiataloknak abban, hogy idejében felismerjék, ha segítségre van szükségük. A fiatalok egy játékos e-learning felületen tanulhatnak a lelki/mentális problémák figyelme…

Kortársak közötti online szexuális zaklatás – Értsük meg, előzzük meg, reagáljunk rá! - óravázlatok
Óravázlatok (pdf)
#cyberbullying
#sexting
#jelentés
#egészséges kapcsolatok

Kortársak közötti online szexuális zaklatás – Értsük meg, előzzük meg, reagáljunk rá! - óravázlatok

Az óravázlatok segítségével 13-17 éves diákokkal lehet beszélgetni a kortársak közötti online szexuális zaklatásról. Az elkészítés során felhasználtuk egy több, mint 3000…

Az óravázlatok segítségével 13-17 éves diákokkal lehet beszélgetni a kortársak közötti online szexuális zaklatásról. Az elkészítés során felhasználtuk egy több, mint 3000 főn végzett kutatás eredményét, együtt dolgoztunk kortársakkal és szakemberekkel azért, hogy lehető…

Tanácsok 9-12 éves korú gyerekek szüleinek
Kézikönyv
#cyberbullying

Tanácsok 9-12 éves korú gyerekek szüleinek

A Kék Vonal Gyermekkrízis Alapítvány azért hozta létre ezt a rövid útmutatót, hogy segítséget nyújtson szülőknek, felnőtteknek ahhoz, hogy beszélgetni tudjanak a…

A Kék Vonal Gyermekkrízis Alapítvány azért hozta létre ezt a rövid útmutatót, hogy segítséget nyújtson szülőknek, felnőtteknek ahhoz, hogy beszélgetni tudjanak a gyerekekkel a kortársak közötti szexualizált cyberbullyingról.