25 éves a Kék Vonal Gyermekkrízis Alapítvány - 1993 óta hallgatjuk meg a gyerekeket
Ünnepi konferenciát rendez a Kék Vonal. A 116 111 és 116 000 hívószámokon működő szolgáltatásokon évi több tízezer gyerek életében nyer bepillantást a szervezet, miközben szolgálja a gyerekek biztonságát, jogaik érvényesülését. Ebből szeretnének egy szeletet adni a konferencia és annak kísérő kiadványa által minden érdeklődőnek.
A kiadvány ide kattintva letölthető.
25 éve a gyerekekért - konferencia meghívó

Visszatekintés a 2017-es évre
Mozgalmas év van az Alapítvány háta mögött, és szerettük volna megosztani, hogy mi minden történt velünk a múlt évben. Éves szakmai jelentésünkben nem csak a segélyvonalakon folyó munkánkról olvashatnak az érdeklődők, hanem többek között betekintést nyerhetnek az évben futó projektjeinkbe, az iskolai prevenciós programunkba, és a 2017-es évben a szakemberek részére kínált eseményeinkbe, workshopjainkba.
Képzés a gyermekekkel szembeni bántalmazás megelőzéséért
A Kék Vonal Gyermekkrízis Alapítvány térítésmentes képzést szervez 2018 tavaszán hivatásszerűen gyerekekkel foglalkozó szakemberek részére. Képzésünkön szeretettel várunk pedagógusokat, pszichológusokat, iskolai szociális munkásokat, bűnmegelőzési tanácsadókat, családgondozókat és a gyermekvédelem területén tevékenykedő bármely szakembert.
Konferencia beszámoló
November 30-án, a gyermeki jogok világnapjának alkalmából szervezett konferenciát a Kék Vonal Gyermekkrízis Alapítvány. A gyerekek védelmében és érdekében létrehozott civil kezdeményezésekről/szervezetekről és gyerekrészvétellel megvalósuló projektekről hallhattak a konferenciánk résztvevői. A napot egy kerekasztal beszélgetéssel zártuk, melyen maguk a gyerekek osztották meg élményeiket, és a projektek keretében szerzett tapasztalataikat. Reméljük, hogy sok új tapasztalattal, információval, és élménnyel gazdagodtak résztvevőink.
A konferencia előadóiról és az előadások rövid tartalmáról az eseményre készült kiadványból tájékozódhatnak. Az előadóink hozzájárulásával pedig az előadásaik anyagai is megtekinthetők a csatolmányokban.
"A gyerekek biztonsága közös felelősségünk" - Konferencia meghívó
A Kék Vonal Gyermekkrízis Alapítvány a Gyermeki Jogok világnapja alkalmábol konferenciát szervez. "A gyerekek biztonsága közös felelősségünk" címmel megrendezésre kerülő konferencián a gyerekek biztonságának garantálása érdekében létrejövő civil kezdeményezésekkel és gyerekrészvétellel létrejövő projekteket ismerhetnek meg a résztvevőink. Előadóink között szerepelnek többek között a Terre de Hommes, a Pressley Ridge, a Hintalovon Alapítvány, az SOS Gyermekfalu és az MDAC szakemberei és a projektekben résztvevő gyerekek véleményével is megismerkedhetnek a délutáni panelbeszélgetésen. A részletes programot, meghívót, és a regisztrációs linket a csatolt dokumentumban találják:
Aki ver, az nem haver!
A Cartoon Network harmadszor is elindítja az Aki ver, az nem haver bántalmazás elleni kampányát
- Az Aki ver, az nem haver kampány három animációs kisfilmmel indul, amelyeket Gáspárfalvi Dorka és Hais Dorottya, az Oscar-díjas Mindenki film főszereplői szinkronizáltak.
- Mint a korábbi években, a Cartoon Network most is az UNICEF Magyarországgal és a Kék Vonallal együttműködve segít a bántalmazásban érintett gyerekeknek és szüleiknek.
- Idén az év végéig tartó, kiterjesztett kampány indul, amelyhez hazai hírességek és nagy szervezetek csatlakoztak
Nincs kis pofon, meg nagy pofon, csak pofon van, ami tilos és káros is
„Nincs kis pofon, meg nagy pofon, nincs nevelő célzatú, nincs biblikus vagy makarenkói, egyszerűen csak pofon van, ami tilos és káros is.”
– Ezt mondja a törvény, emellett érvelnek gyermekvédelmi szakértők, jogászok, pszichológusok, de a tapasztalat azt mutatja, hogy még sok beszélgetésre, érvekre és alternatívákra van szükség ahhoz, hogy valóban változzon a társadalmi megítélés, és minden gyereknek járjon az erőszakmentes gyerekkor.
A Kék Vonal megkérdezte a témáról Gyurkó Szilvia gyermekjogi szakértőt, a Hintalovon Alapítvány elnökét, és Bognár Vivien pszichológust, a Heim Pál Gyermekkórház Gyermek és Serdülő Pszichiátriai Osztály munkatársát.
Eltűnt Gyerekek
Eltűnt gyerekek? Kik is ők valójában?
2015-ben több mint 19 ezer, 2016-ban nagyjából 17 ezer bejelentés érkezett a rendőrséghez eltűnt gyerekekről. Az eltűnt gyerekek többséges szökésben lévő gyerek.
Az bejelentések magas száma természetesen nem egy kisvárosnyi eltűnt gyereket jelent. Nem ritka, hogy tucatszor is eltűnik (nem megy haza, nem megy vissza időben a gyermekotthonba) ugyanaz a gyerek egy évben, és akkor az annyiszor jelenik meg a rendszerben. Úton vannak onnan, ahol lenniük kéne, mert oda születtek, vagy, mert a gyámhatóság így rendelkezett.
A gyerek onnan indul útnak, ahol neki nem jó, nem biztonságos, ahol a közeg nem megtartó. Ez a családból szökések esetében leggyakrabban érzelmileg, fizikailag vagy szexuálisan bántalmazó, kihasználó családot, illetve többszintű elhanyagolást, a személyes figyelem és elfogadás hiányát jelenti, vagy az egész családi életet megmérgező halmozott problémákat: alkoholizmus, egyéb függőségek, teljes egzisztenciális bizonytalanság.
Fényképes keresés az eltűnt gyerekekért
Május 25. az Eltűnt Gyerekek Világnapja. Ez alkalomból hirdeti meg a Kék Vonal Gyermekkrízis Alapítvány, hogy új szolgáltatással bővült szakmai programja: fényképes kereséssel is segítjük az eltűnt gyerekek mielőbbi megtalálását.
Tréning a visszaélések prevenciójáért
A tavalyi nagy érdeklődésre való tekintettel idén is adunk lehetőséget egész napos (8 X 45 perc) workshopok keretében gyerekekkel foglalkozó szakembereknek, együtt gondolkozni a szexuális visszaélések és az ezekhez köthető gyermekeltűnések veszélyéről.
Tájékoztató anyag pedagógusok számára
Pedagógusok és más fiatalokkal foglalkozó szakemberek számára készítettünk segédletet a kék bálna nevű jelenség iskolai, tanórai feldolgozásához. Az elmúlt napok nagy médiavisszhangját kiváltó témája a gyerekek körében is érdeklődésre tett szert. A jelenség kapcsán számos fontos kérdés megbeszélésére nyílik lehetőség kötetlenebb keretek között. Ennek megtervezésében nyújt segítséget a letölthető dokumentum.
Öt tény és öt valós veszély a "Kék Bálna" kapcsán
Mi az a "Kék Bálna"?
A kék bálna egy hatalmas tengeri emlős, feltételezhetően a valaha élt legnagyobb állat. Mostanában azonban más kontextusban hallunk róla. A kék bálnáról neveztek el egy jelenséget - egy "játékot"?, mozgalmat?, szektát?, amelynek lényege a hírek szerint, hogy egy feladatsoron át, a manipuláció és a megfélemlítés eszközeivel fiatalokat arra vesznek rá, hogy önkezűleg vessenek véget életüknek.
Ijesztgetős álhír, városi legenda vagy valós veszély?
Párhuzamosan jelennek meg a hazai és a nemzetközi sajtóban a hírek, a riportok és a híreket cáfoló cikkek. Van, akik hoaxról, álhírekről, akár politikai szándékú megtévesztésről beszélnek, máshol áldoztak viszont magyarázatot kereső hozzátartózói szólalnak meg, és ezen riportok nagy részletességgel írnak a tragédiához vezető folyamatról.
Tájékoztató diákoknak
A Fővárosi Pedagógiai Szakszolgálat tájékoztatója diákoknak a veronai buszbeleset után a tragédia feldolgozásáról. Az anyagot a "Bővebben" gombra kattintva olvashatjátok.
Gyász feldolgozás a veronai buszbaleset után
Mély együttérzésünket és részvétünket fejezzük ki a hétvégén történt baleset érintettjei felé, osztozunk gyászukban. Az olaszországi buszbaleset kapcsán holnap nemzeti gyásznap lesz. Pszichológusok készítettek egy rövid tematikát, ami segítséget adhat a pedagógusoknak, hogy hogyan beszélgessenek a diákokkal erről a nagyon nehéz témáról.
Elindult a yelon.hu!
REMUMBER: az alkalmazás, amely megtanítja gyermekednek a telefonszámod.
A Kék Vonal és a Missing Children Europe közös munkájának eredményeképp született meg egy gyermek-barát alkalmazás, amely megtanítja a gyerekeknek szüleik telefonszámát, úgy, hogy az okostelefon képernyőzár kódját a szülő számára cseréli.
Budapest, 2016. július 06: ma már szinte minden gyereknek okostelefonja van. Ez a generáció már nem bajlódik a telefonszámok megtanulásával, hisz bárkit elérnek egy kattintással, így szüleik számát sem tudják fejből. De a szülők telefonszáma, ez a 11 számjegy gyakran óriási, sőt akár életmentő segítség is lehet egy gyermek számára, ha veszélybe kerül.
Ezért a Kék Vonal és a Missing Children Europe létrehozta a Remumber alkalmazást: http://remumber.com/hu
Az applikáció egy egyszerű, naponta többször ismételt tevékenység során tanítja meg a gyerekeknek szüleik telefonszámát. Mivel a gyerekek hozzászoktak ahhoz, hogy memorizálják a képernyő kódjukat, ezért az alkalmazás ezt a kódot cseréli le a szülő telefonszámára, melyet aztán a gyerek minden alkalommal gyakorol, amikor a telefonját használja.
Különösen fontos ez a nyári szünet beköszöntével, hisz sok gyermek tűnhet el a turistákkal zsúfolt üdülőhelyeken, tenger partokon, ezért fontos, hogy a gyerekek segítség kéréskor ismerjék szüleik telefonszámát.
A Remumber alkalmazás segítségével szeretnénk felhívni a szülők figyelmét a biztonságos nyári szünet megteremtésére, és elkerülni a pánik-szerű helyzeteket azáltal, hogy közvetlenül a gyerekeknek segítünk. A telefonszámok megjegyzésével a gyerekek biztonságát könnyebben garantálhatjuk, hisz azokban a helyzetekben is tudnak segítséget kérni a szüleiktől, amikor lemerült, vagy épp elveszett a telefonjuk.
Az alkalmazás telepítése jó lehetőséget kínálhat a szülők számára, hogy átbeszéljék a gyerekekkel a nyári szünetre vonatkozó szabályokat, amelyeket fontos betartaniuk biztonságuk garantálása érdekében.
Az alkalmazás letöltése: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.mediamonks.remumber
Még több információ az alkalmazásról és részletes útmutató a használatához: http://remumber.com/hu
Oszd meg az alkalmazást a közösségi oldalakon, használd a #Remumber hashtaget.
További információkért és sajtónyilatkozatokért kérjük, keressék szakmai vezetőnket:
Reményiné Csekeő Borbála
Kék Vonal Gyermekkrízis Alapítvány
061 354 10 29
Ez az e-mail cím a spamrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát.
További információk a Missing Children Europe szervezetről:
Website: www.missingchildreneurope.eu
Eltűnt Gyerekek
Eltűnt gyerekek? Kik is ők valójában?
Évről évre több bejelentés érkezik a rendőrséghez eltűnt gyerekekről, 2015-ben több mint 19 ezer. Valóban egy kisvárosnyi gyerek tűnik el évente? Kik ők, miért mennek el, hová tűnnek, mi lesz velük?
Az eltűnt gyerekek többséges szökésben lévő gyerek. Az bejelentések magas száma természetesen nem egy kisvárosnyi eltűnt gyereket jelent. Nem ritka, hogy tucatszor is eltűnik (nem megy haza, nem megy vissza időben a gyermekotthonba) ugyanaz a gyerek egy évben, és akkor az annyiszor jelenik meg a rendszerben. Úton vannak onnan, ahol lenniük kéne, mert oda születtek, vagy, mert a gyámhatóság így rendelkezett.
A gyerek onnan indul útnak, ahol neki nem jó, nem biztonságos, ahol a közeg nem megtartó. Ez a családból szökések esetében leggyakrabban érzelmileg, fizikailag vagy szexuálisan bántalmazó, kihasználó családot, illetve többszintű elhanyagolást, a személyes figyelem és elfogadás hiányát jelenti, vagy az egész családi életet megmérgező halmozott problémákat: alkoholizmus, egyéb függőségek, teljes egzisztenciális bizonytalanság.
A megelőzés szempontjából a legfontosabb a gyermekvédelmi jelzőrendszer megerősítése. Ne fordulhasson elő, hogy gyerekeket éveken át bántalmaznak, elhanyagolnak a családjukban, mert ha későn kap a gyerek segítséget, akkor nincs az a nevelőszülő vagy lakásotthon, aki pótolni tudja az áldozatként töltött éveket! A családból szökések mögött sokszor olyan indulatkezelési, kommunikációs problémák, olyan érzelmi eltávolodás és szülői eszköztelenségek van, amiken lehet segíteni szülői tanácsadásokkal, családkonzultációval, családterápiával, de ehhez az kell, hogy a család kérjen, kapjon és elfogadjon el időben segítséget. Minden esetben, ahol a rossz bánásmód gyanúja felmerül, nagyon pontosan fel kell mérni, hogy milyen segítségre lenne szüksége a családnak ahhoz, hogy a gyerekek ott biztonságban éljenek, és időben meg tudja-e adni a rendszer ezt a segítséget?
Az eltűnt gyerekek nagy arányban gyermekotthonból szökésben lévő tizenévesek, akik közül sokan szinte folyamatosan úton vannak, újra és újra jelzik szökésükkel: a rendszerben van a hiba! A gyermekotthonok közege sem elég megtartó. Ami nem is csoda, hiszen sokkal nehezebb, a jelenlegi feltételek mellett szinte lehetetlen megtartó közeget biztosítani a bántalmazó, abuzáló családokból (gyakran túl későn) kiemelt gyerekeknek, akik életük első éveiben újra és újra csalódtak a felnőttekben, akik most ismét a bizalmukat kérik, hogy segíteni tudjanak nekik.
Kommunikációs workshop
HOGYAN BESZÉLGESS A GYEREKEKKEL?
Ingyenes kommunikációs workshop szülőknek
Érdekel a segítő beszélgetés, szívesen bővítenéd eszköztáradat a segítségnyújtásban? Szívesen beszélgetsz, cserélsz tapasztalatokat a gyerekekkel való kommunikációról? Szeretnél segíteni a gyerekeidnek, de nem mindig találod a megfelelő módokat?
Kamaszkorú gyerekeket nevelsz, és sokszor érzed magad eszköztelennek? Mióta serdülnek, mintha minden megváltozott volna? Vagy még kisebbek, de időnként nehezen találjátok a hangot? Esetleg még csak készülsz a szülői szerepre és érdekelnek mások tapasztalatai?
Bármelyik kérdésre is igennel feleltél, szeretettel várunk workshopunkon! Az interaktív workshopokat a 1993 óta gyerekeknek és fiataloknak lelki-segélyvonal működtető Kék Vonal Gyermekkrízis Alapítvány munkatársai tartják.
Workshopunk az Emberi Erőforrások Minisztériuma nevében eljáró Nemzeti Család- és Szociálpolitikai Intézettámogatásával, a CSP-CSBO-15-A-23582 számú pályázat keretein belül kerül megvalósításra.
A program ingyenes, de regisztrációhoz kötött!
Következő időpontok: május 5., május 10.
Helyszín: Budapest, V. kerület
Pontosabb információk: Nagy Orsolya Katalin (Ez az e-mail cím a spamrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát. )
Hogyan beszélgess gyerekekkel az online ismerkedésről?
A közösségi oldalak és a sajtó tele volt, tele van a hírrel: 11 éves kislány eltűnt, majd megkerült. A háttértörténet szerint egy fiúval volt, akit a neten ismert meg... A jelenlegi információink szerint bűncselekmény, visszaélés nem történt, de az ijedtség érthető módon hatalmas lehetett.
A konkrét helyzet részleteit nem ismerjük, nem is lenne jó és etikus a szereplők megkérdezése nélkül találgatni, hogy mi és miért történt, de az tény, hogy a neten való ismerkedés a tizenévesek mindennapjainak a részévé vált, ezért fontos kérdés, hogyan beszélgessünk a gyerekekkel az online ismerkedésről? Tippek 7 pontban felnőtteknek.
Önkénteseket várunk!
A Kék Vonal Gyermekkrízis Alapítvány az 1993 óta működő, 116 111 hívószámon hívható Lelkisegély-vonalára új ügyelőket keres!
Az alapítvány a leendő önkénteseknek ingyenes felkészítő tréninget biztosít.
A telefonos lelkisegély-szolgálatoknál végzett önkéntes munka remek fejlődési lehetőség azoknak, akik segítői pályán, illetve gyerekekkel foglalkozva képzelik el a jövőjüket, de azoknak is, akik a jelenlegi hivatásuk mellett szeretnének másoknak segíteni, vagy egyszerűen csak érdeklődnek a kamaszok világa iránt.
Szexting, cyberbullying, netes veszélyek...
"Ötven lájkért fölteszek magamról egy félmeztelen képet"
Szerző: Hercsel Adél, 2016. január 26., kedd, 19:42 Utolsó frissítés: 2016. január 26., kedd, 19:41
Magyarországon a 11–17 éves tanulók több mint fele élt már át online bántalmazást a felmérések szerint, és az iskolai erőszak, amelynek szinte kivétel nélkül előbb-utóbb lesz online vetülete is, ma már a 11-12 éveseket is egyre jobban érinti. A generációs szakadék miatt a szülők többsége nem érti, hogy mi történik a gyerekével, az iskolák pedig tagadnak: a cyberbullying az ő iskolájukban egyáltalán nem jellemző. Pedig az alattomos jelenségről beszélni kell, állítják többek között azok a művészek, akik a témát színdarabban és regényben dolgozták fel.
Tovább: http://hvg.hu/plazs/20160126_Otven_lajkert_folteszek_magamrol_egy_fel
Hogyan támogathat?
ADÓJA 1 %val
Adóból adomány? Gyerekjáték: add a gyereknek!
Ha adója 1%-át szeretné nekünk eljuttatni, a következő információkra van szüksége:
Kedvezményezett adószáma: 18058118-1-41
A támogatott szervezet adószámát a személyi jövedelemadó bevallás EGYSZA elnevezésű oldalán kell beírnia, a kedvezményezett adószáma elnevezésű rovatba. A támogatott szervezet nevét nem kell feltüntetnie.
PÉNZBELI ADOMÁNNYAL
Küldetésének érzi, hogy támogatója legyen a Kék Vonal Gyermekkrízis Alapítványnak? Tegyen így!
A Kék Vonal Gyermekkrízis Alapítvány működési költségeinek vagy projektjeinek támogatásával abban segít minket, hogy minden erőnkkel és tudásunkkal a szakmai területekre tudunk koncentrálni.
A forrásszerző feladatkör betöltése rengeteg időt és munkát igényel. Ezt az időt és ezt a munkát tudjuk támogatóink segítségével újabb ötletekre, a meglévő hálózatunk bővítésére fordítani.
Kattintson ide az adományozáshoz...
ÖNKÉNTES MUNKÁVAL
Gondolt már rá? Itt az idő, legyen önkéntes!
Legyen önkéntes segítő a Kék Vonal Lelkisegély-vonalánál!
Ha fontosnak tartja, hogy a gyerekek meghallgatásra, értő figyelemre találjanak. Ha régóta él Önben a vágy, hogy segítse a fiatalokat.
Ha szeretné tudni, hogy az Ön munkája felelős és hatékony, akkor legyen önkéntes telefonos ügyelő!
Kattintson ide az önkéntesképzés leírásához...
LEGYEN PARTNER! Ha fontos Önnek, hogy társadalmilag felelős vállalatnál dolgozzon. Akkor legyen a Kék Vonal Gyermekkrízis Alapítvány Partnere! A Kék Vonal Gyermekkrízis Alapítvány partnereként közösen megtalálhatjuk azt az utat és csatornát, amelyben az Ön cége, vállalkozása, munkahelye és dolgozói fontos célnak tekintik a társadalmi felelősségvállalást és a fenntartható fejlődést. |
Sponzoring
Ismerős a szó? Sokaknak egy ártatlan játék a nőiességgel, másoknak könnyű pénzszerzés, de vannak akik a prostitúció előszobájának tartják. Az biztos, hogy egyre több fiatalt éri el a kísértés egyre többek szembesülnek a kérdéssel: mit teszel meg egy menő cuccért?
Tegyünk együtt a szexuális visszaélések ellen!
A gyermekek szexuális zaklatása és szexuális kizsákmányolása különösen súlyos probléma napjainkban, melyet az új technológiák, az internet használata és az országhatárok közötti szabad mozgás is csak felerősít.
A gyermekek szexuális kizsákmányolása sérti az alapvető jogokat, kiváltképpen a gyermekeknek a jólétükhöz szükséges védelemre és gondoskodásra való jogát, amelyet minden államnak (az ENSZ Gyermekek jogairól szóló egyezménye szerint) garantálnia kell. Magyarország törvénykezését, mint az ENSZ és az Európai Unió tagja nem csak az állami szereplők és jogszabályok határozzák meg, hanem az olyan különböző nemzetközi jogi dokumentumok is, mint például Az Európa Tanács Egyezménye a gyermekek szexuális kizsákmányolásával és szexuális visszaéléssel szembeni védeleméről, amelyet Lanzaroteban 2007-ben hoztak létre.
Hazánk 2009. november 29-én írta alá az Egyezményt, amely céljai a következők:
- A gyermekek szexuális kizsákmányolásának és szexuális bántalmazásának a megelőzése és a harc ezek ellen
- A szexuális kizsákmányolás és szexuális bántalmazás gyermekkorú áldozatai jogainak védelme
- A nemzeti és nemzetközi együttműködés előmozdítása a gyermekek szexuális kizsákmányolása és bántalmazása
Ez utóbbi különösen fontos, hisz az információs társadalom fejlődésével, a közösségi oldalak minden napos használatával a gyermekek olyan korábban nem tapasztalt veszély helyzeteknek vannak kitéve, melyek megelőzéshez nemzetközi együttműködés szükséges.
A szerelem záloga?
Meddig tart a párkapcsolat és hol kezdődik a visszaélés? Meddig mondhatsz nemet? Mit teszel meg a párod kedvéért? Mikor jön el az első együttlét ideje? És mi történik utána....
Ezekre a kérdésekre kerestük a választ diákokkal, és tanárokkal az alábbi kisfilm segítségével.
Szexuális visszaélés jogi szabályozása
A nemi élet szabadsága és a nemi erkölcs elleni bűncselekmények közé tartozik például a szexuális kényszerítés, a szexuális erőszak, a szexuális visszaélés.
Szexuális kényszerítés
A szexuális kényszerítés bűncselekményének két elkövetési formáját lehet megkülönböztetni: a szexuális cselekményre kényszerítés (amelyet az áldozat aktív közreműködése jellemez) és a szexuális cselekmény eltűrésére kényszerítés. Szexuális cselekménynek minősül a közösülés és minden súlyosan szeméremsértő cselekmény, amely a nemi vágy felkeltésére, fenntartására vagy kielégítésére alkalmas vagy arra irányul.
A szexuális kényszerítés bűncselekménye súlyosabbnak minősül, ha 18. vagy 14. év alatti sérelmére követik el.
Szexuális erőszak
A szexuális erőszak bűncselekményét követi el az, aki a fentebb említett szexuális kényszerítés bűncselekményét erőszakkal, illetve az élet vagy testi épség elleni közvetlen fenyegetéssel követi el.
Szexuális erőszaknak minősül az is, hogy ha az elkövető más védekezésre (nem képes fizikai ellenállást kifejteni) vagy akaratnyilvánításra képtelen állapotát (pszichikailag képtelen védekezni) szexuális cselekményre használja fel.
Szexuális erőszakot követ el az is, aki a 12. év alatti személlyel szexuális cselekményt végez vagy végeztet.
Szexuális visszaélés
Az a 18. életévét betöltött személy, aki 14 év alatti személlyel szexuális cselekményt végez vagy rábír arra, hogy mással szexuális cselekményt végezzen, a szexuális visszaélés bűncselekményét követi el. A bűncselekmény akkor is megvalósul, ha a rábírás eredménytelennek bizonyul.
A nemi élet szabadsága és a nemi erkölcs elleni bűncselekmények közé tartozik például a szexuális kényszerítés, a szexuális erőszak, a szexuális visszaélés.
Szexuális kényszerítés
A szexuális kényszerítés bűncselekményének két elkövetési formáját lehet megkülönböztetni: a szexuális cselekményre kényszerítés (amelyet az áldozat aktív közreműködése jellemez) és a szexuális cselekmény eltűrésére kényszerítés. Szexuális cselekménynek minősül a közösülés és minden súlyosan szeméremsértő cselekmény, amely a nemi vágy felkeltésére, fenntartására vagy kielégítésére alkalmas vagy arra irányul.
A szexuális kényszerítés bűncselekménye súlyosabbnak minősül, ha 18. vagy 14. év alatti sérelmére követik el.
Szexuális erőszak
A szexuális erőszak bűncselekményét követi el az, aki a fentebb említett szexuális kényszerítés bűncselekményét erőszakkal, illetve az élet vagy testi épség elleni közvetlen fenyegetéssel követi el.
Szexuális erőszaknak minősül az is, hogy ha az elkövető más védekezésre (nem képes fizikai ellenállást kifejteni) vagy akaratnyilvánításra képtelen állapotát (pszichikailag képtelen védekezni) szexuális cselekményre használja fel.
Szexuális erőszakot követ el az is, aki a 12. év alatti személlyel szexuális cselekményt végez vagy végeztet.
Szexuális visszaélés
Az a 18. életévét betöltött személy, aki 14 év alatti személlyel szexuális cselekményt végez vagy rábír arra, hogy mással szexuális cselekményt végezzen, a szexuális visszaélés bűncselekményét követi el. A bűncselekmény akkor is megvalósul, ha a rábírás eredménytelennek bizonyul.
Szexting
Szexting – mit is értünk ez alatt?
A szexting az, amikor szexuális jellegű fényképet küldesz magadról a mobilodon, vagy az interneten keresztül. Itt lehet szó erotikus, félig meztelen, vagy meztelen fényképekről és videókról, amiket a barátodnak / barátnődnek küldesz, vagy annak az illetőnek, akivel éppen ismerkedsz.
A szexting azért veszélyes, mert így képeid illetéktelen kezekbe kerülhetnek, illetve könnyen felkerülhetnek a világhálóra, közösségi oldalakra, vagy pornográf weboldalakra hirdetésként.
Kereskedelmi célú gyermekrablás
A Büntető Törvény Könyv szabályai alapján kifejezetten gyermekrablásról nem beszélhetünk, csak az emberrablás bűncselekményének minősített eseteként.
Az követ el emberrablást, aki mást személyi szabadságától erőszakkal, illetve az élet vagy testi épség ellen irányuló közvetlen fenyegetéssel foszt meg. Az is emberrablásnak minősül, ha az elkövető mást személyi szabadságától védekezésre vagy akaratnyilvánításra képtelen állapotba helyezésével vagy ilyen állapotát kihasználva foszt meg. Mindkét elkövetési magatartás feltétele, hogy az áldozat szabadon bocsátását az elkövető követelés teljesítésétől teszi függővé. A követelés nem más, mint valaminek a megtételére, meg nem tételére, illetve eltűrésére vonatkozó felszólítás.
Az emberrablás feljelentésének elmulasztása már önmagában is bűncselekményt valósít meg. Azaz büntetendő, ha valaki hitelt érdemlő tudomást szerez arról, hogy emberrablás elkövetése készül, és erről az érintett személyt vagy a hatóságot, mihelyt teheti, nem tájékoztatja (feltéve ha az emberrablást megkísérlik vagy elkövetik).
A gyermekrablás, sokszor párkapcsolatnak álcázva érkezik:
BAJ, HOGY A GYEREKEKKEL NEM BESZÉLGETÜNK A SZEXRŐL ÉS A TESTÜKRŐL
Interjú dr. Gyurkó Szilvia gyerekjogásszal
ÜGY 2015. ÁPRILIS 29. WMN
Lefeküdhet-e egy 30 éves egy 13 évessel? Hol vannak a határok? Mi számít szexuális erőszaknak? Kik vannak igazán kitéve a bántalmazásnak és megelőzhető-e? A gyerekek ellen elkövetett szexuális bántalmazások túlnyomó többsége rejtve marad. Az elkövető legtöbbször valamelyik családtag. Az esetek megelőzését, kivizsgálását és kezelését megnehezíti, hogy sok családban és a legtöbb iskolában szinte egyáltalán nincs szexuális edukáció. A gyerekeknek fogalmuk sincs arról, hogy az ő testük szentség, és arról sem, hogyan és kinek mondhatják el, ha baj van. Hiánypótló interjú a wmn.hu szerzőjével, dr. Gyurkó Szilvia gyerekjogásszal. A beszélgetést Mártonffy Zsuzsa készítette, a teljes interjút az SOS Gyermekfalvak Gyermeksorsok blogján olvashatjátok csütörtöktől.
Mi a szexuális zaklatás? Pontosan hol húzható meg a határa?
Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) definíciója szerint... Tovább:
http://wmn.hu/2015/04/29/gyurko-szilvia-szexualis-bantalmazas-interju/
MIT TEHETSZ SZÜLŐKÉNT A SZEXUÁLIS ERŐSZAK ELLEN?
10 MEGFONTOLANDÓ GONDOLAT DR. GYURKÓ SZILVIÁTÓL
ÜGY 2015. MÁRCIUS 8. GYSZ
Nagyon sokat, bár nem feltétlenül úgy, ahogy elsőre gondolnád. Ebben a cikkben megtalálod, mit kell végiggondolnod és tenned azért, hogy a gyereked ne váljon áldozattá:
1. Légy tisztában a gyerekekkel szembeni szexuális erőszak valódi természetével!
A szülők általában attól félnek, hogy egy ismeretlen pedofil a bokor mögül előugorva fogja az esti szürkületben megtámadni az éppen hazafelé igyekvő gyereket. Persze, ilyen is van, de tény, hogy a gyerekkel szembeni szexuális erőszakot az esetek több mint 90 százalékában olyanok követik el, akiket a gyerek jól ismer: barátok, családtagok, rokonok, ismerősök. A legtöbb esetben maga a szülő nyit ajtót (természetesen gyanútlanul) az elkövetőnek.
Tovább:
http://wmn.hu/2015/03/08/mit-tehetsz-szulokent-a-szexualis-eroszak-ellen/
Ha ciki anyáddal megbeszélni, ott a Kék Vonal
Ha ciki anyáddal megbeszélni, ott a Kék Vonal
Sáfár Zsófia, 2015. április 17., péntek 16:22
Elfogadni az első párkapcsolat végét, beilleszkedni egy új közösségbe, megbékélni egy átlagostól eltérő szexuális irányultsággal, abúzust átélni, gyászolni vagy önsértés miatt szenvedni – ezek az események még felnőttként is megterhelőek, hát még gyerekként. A kamaszok ezekben a helyzetekben ráadásul annyira megijedhetnek, hogy gyakran nem mernek segítséget kérni a közvetlen környezetüktől, ám szívesen beszélgetnek megértő idegenekkel. A Kék Vonal Gyermekkrízis Alapítvány lelkisegély-vonalának önkéntesei is közéjük tartoznak – de mivel keresik meg őket és mi kell ahhoz, hogy valaki segítő lehessen? Ennek jártunk utána.
Hiányzik a komplex edukáció szexualitásról, erotikáról és párkapcsolatokról
Az internet hatalmas lehetőségeket rejt a tinédzserek számára, de megvannak a veszélyei is: az online zaklatás például nagyobb traumát okozhat, mintha az iskola folyosóján szégyenítenek meg valakit. A legfontosabb, hogy a felnőttek ne csak sóhajtozzanak, ha a gyerek folyamatosan a neten lóg, inkább üljenek le, és hallgassák meg, mi történik vele. Az internetbiztonság világnapján Reményiné Csekeő Borbálával, a KÉK-Vonal gyermekkrízis alapítvány vezetőjével beszélgettünk.
Milyen veszélyek fenyegetik a fiatalokat az interneten?
A segélyvonalunkat felhívó kamaszok kérdéseiből is látszik, hogy a kapcsolatok kialakítása, az ismerkedés, illetve a személyes konfliktusok okozzák a legtöbb nehézséget és szívfájdalmat ebben a korosztályban. Nem meglepő, hogy ugyanez érdekli őket leginkább az online világban is. Az internet nem új problémákat hoz, hanem régi problémáknak ad új felületet,...
Tovább: http://www.origo.hu/kultura/20160209-internetbiztonsag-zaklatas-online-porno-fiatalok.html
Észrevenné, ha a gyerek titokban kínozná magát?
Sáfár Zsófia, 2015. március 27., péntek 15:47
Falcolás, vagdosás, ütések, éheztetés, szúrások, égetés, önhánytatás, harapás, bőrcsipkedés, hajtépkedés és még sok más hasonló formája van a fiatalok körében egyre nagyobb arányban előforduló önkárosításnak, amit az érintettek sokszor ügyesen titkolnak a család és a barátok előtt is. Az önsértés számos lelki problémára nyújthat megküzdési módszert, ami könnyen megszokássá válik és akár tragédiával is végződhet – még akkor is, ha a szándék nem az öngyilkosság. Ahhoz, hogy időben megoldást találjanak, a szülőknek tisztában kellene lenniük a probléma súlyosságával és figyelmeztető jeleivel. Reményiné Csekeő Borbála pszichológus, a Kék Vonal Gyermekkrízis Alapítvány szakmai vezetője segítségével összegyűjtöttük a legfontosabb tudnivalókat a fiatalkori önbántalmazásról.
Magányosnak és elveszettnek érzik magukat
A szakértők szerint az önkínzás hátterében általában a problémamegoldó képesség hiánya és az alacsony önértékelés áll. Tovább:
Védelem a gyermekpornográfia ellen
A neten felnövő nemzedék veszélyeztetett
Népszava, 2015. márc 14. 05:11
Továbbra is a nemzetközi figyelem középpontjában van a gyermekpornográfia elleni küzdelem. Határozottabb fellépést sürget az Európai Parlament (EP) a gyereket ábrázoló internetes pornográf tartalmak ellen.
TINÉDZSERTERHESSÉGEK – CSAK A MEGFELELŐ FELVILÁGOSÍTÁS SEGÍT!
Évente mintegy tízezer fiatal (19 éven aluli) esik teherbe Magyarországon. Közülük minden második dönt úgy, hogy nem szüli meg a gyerekét. A tinédzserek szexuális élete itthon nemcsak a terhesség kockázata miatt, hanem sok más szempontból is ellentmondásos kérdés. Egyrészt (2013 óta) 12 éves kortól a tinik már létesíthetnek beleegyezéses alapon szexuális kapcsolatot (korábban ez a korhatár 14 év volt). Másrészt abban általában egyetért a szakma, hogy botrányos, ami szexuális felvilágosítás címszó alatt zajlik a legtöbb helyen. Dr. Gyurkó Szilvia írása.
Mit nevezünk szexuális zaklatásnak?
A szexuális zaklatás magában foglal minden nem kívánt szexuális közeledést, beleértve az érintést, sőt azt is, ha valaki szexuális természetű megjegyzéseket tesz. Bárkivel megtörténhet, hogy szexuális zaklatás áldozata lesz, fiúkkal és lányokkal egyaránt. Ne felejtsd el, hogy áldozat vagy, a szexuális zaklatás soha nem a te hibádból történik, és nem kell egyedül megbirkóznod ezzel a helyzettel, mindig kérhetsz segítséget.
Szexuális zaklatásnak minősül:
- szexuális tartalommal rendelkező képek, videók terjesztése, illetve annak nézegetésére való kényszerítés
- az olyan módon történő testi érintések, amibe nem egyeztél bele, illetve kényelmetlennek érzel
- ízléstelen viccek, szexuális tartalmú megjegyzések tétele
- szexualitással kapcsolatos pletykák terjesztése (szóban és online egyaránt)
- valaki más identitását használva szexuális tartalmú videókat, képeket megosztani
- csókolózásra, pettingre, szexuális együttlétre való kényszerítés
Ne felejtsd el, hogy a saját tested a tiéd, és mindig jogod van a számodra kellemetlen, zavaró, fájdalmas, nem kívánt érintéseket, simogatásokat, cselekvéseket visszautasítani.
Ha saját magad tapasztalod a fentebb említettek bármelyikét, vagy tudsz róla, hogy valakit ilyen módon zaklatnak, beszélj egy megbízható felnőttel. Lelkisegély Vonalunkat éjjel-nappal hívhatod az egész ország területéről ingyenesen a 116-111-es telefonszámon.
Ismét tréningek a szexuális visszaélések prevenciójáért!
Don't Lose – Figyelemfelkeltő és edukációs kampány a gyermekekkel szembeni szexuális visszaélések ellen
A Kék-Vonal Gyermekkrízis Alapítvány a lengyel Nobody's Child Foundation-nel közösen az Európai Bizottság támogatásával egy átfogó program részeként novemberben 3 hétfői napon tart érzékenyítő és módszertani tréninget. Kamaszokkal foglalkozó szakembereket (pedagógusokat, bűnmegelőzési tanácsadókat, szociális munkásokat, pszichológusokat) képzünk, akik egy kisfilmekből és óravázlatokból álló edukációs anyaggal gazdagodnak, hogy kamaszokkal interaktív feladatokon keresztül, közösen tudjanak gondolkodni a szexuális visszaélések témaköréről. A tréning ingyenes, de regisztrációhoz kötött!
Választható időpontok: november 9., november 23. , december 7. (9 - 14 óráig, Budapesten)
Bővebb információ és jelentkezés: Ez az e-mail cím a spamrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát.
Együtt repülünk!
Korábban már írtunk a Helpi / Kék Elefánt Ifjúsági Közösségi Tér műhelyeiben zajló izgalmas összművészeti projektről, melynek keretében a kecskeméti fiatalok nemcsak konkrét ismereteket sajátíthattak el a klipkészítés folyamatáról, hanem azt is megtapasztalhatták, mire képesek egy nyitott és támogató közösség alkotó tagjaiként.
Most bemutatjuk végeredményt, a videót:
Az alkotók több fellépést is szerveznek, például a kecskeméti Városi Napon is találkozhattok velük!
Don't Lose – Figyelemfelkeltő és edukációs kampány a gyermekekkel szembeni szexuális visszaélések ellen
Don't Lose – Figyelemfelkeltő és edukációs kampány a gyermekekkel szembeni szexuális visszaélések ellen
A Kék-Vonal Gyermekkrízis Alapítvány sikeres pályázatot nyújtott be az Európai Bizottsághoz a lengyel Nobody’s Child Foundation-nel közösen.
Egy egyedülállóan átfogó, figyelemfelhívó és edukációs programhoz, illetve kampányhoz kaptunk támogatást a gyermekekkel szembeni szexuális visszaélések ellen, a program fókuszában a megelőzéssel. Célunk megvalósítása érdekében kamaszokkal foglalkozó szakembereket (pedagógusokat, bűnmegelőzési tanácsadókat, szociális munkásokat, pszichológusokat) képzünk, akik egy kisfilmekből és óravázlatokból álló edukációs anyaggal gazdagodnak, hogy kamaszokkal interaktív feladatokon keresztül, közösen tudjanak gondolkodni a szexuális visszaélések témaköréről. Első képzési napunkat, melyen 30 szakember vesz részt, egy sajtó tájékozóval nyitjuk, melyre mindenkit szeretettel várunk.
A sajtótájékoztató helyszíne: Magyar Telekom székház, Tölösi Konferencia terem, 1013 Budapest, Krisztina körút 55.
A sajtótájékoztató Időpontja: 2015. február 25. 09.00
A sajtótájékoztatót tartja: Papp Zsuzsanna, a Kék Vonal Gyermekkrízis Alapítvány Kuratóriumi elnöke, Dr. Gyurkó Szilvia, gyermekjogi szakértő, Reményiné Csekeő Borbála, a Kék Vonal Gyermekkrízis Alapítvány szakmai vezetője
Don't Lose – Figyelemfelkeltő és edukációs kampány a gyermekekkel szembeni szexuális visszaélések ellen
Don't Lose – Figyelemfelkeltő és edukációs kampány a gyermekekkel szembeni szexuális visszaélések ellen
A Kék-Vonal Gyermekkrízis Alapítvány sikeres pályázatot nyújtott be az Európai Bizottsághoz a lengyel Nobody’s Child Foundation-nel közösen.
Egy egyedülállóan átfogó, figyelemfelhívó és edukációs programhoz, illetve kampányhoz kaptunk támogatást a gyermekekkel szembeni szexuális visszaélések ellen, a program fókuszában a megelőzéssel. Célunk megvalósítása érdekében kamaszokkal foglalkozó szakembereket (pedagógusokat, bűnmegelőzési tanácsadókat, szociális munkásokat, pszichológusokat) képzünk, akik egy kisfilmekből és óravázlatokból álló edukációs anyaggal gazdagodnak, hogy kamaszokkal interaktív feladatokon keresztül, közösen tudjanak gondolkodni a szexuális visszaélések témaköréről. Első képzési napunkat, melyen 30 szakember vesz részt, egy sajtó tájékozóval nyitjuk, melyre mindenkit szeretettel várunk.
A sajtótájékoztató helyszíne: Magyar Telekom székház, Tölösi Konferencia terem, 1013 Budapest, Krisztina körút 55.
A sajtótájékoztató Időpontja: 2015. február 25. 09.00
A sajtótájékoztatót tartja: Papp Zsuzsanna, a Kék Vonal Gyermekkrízis Alapítvány Kuratóriumi elnöke, Dr. Gyurkó Szilvia, gyermekjogi szakértő, Reményiné Csekeő Borbála, a Kék Vonal Gyermekkrízis Alapítvány szakmai vezetője
13 ezer keresés, hol van Manu?
Eltűnt Gyerekek Szakmai Nap 2014/II.
A Kék Vonal Eltűnt Gyerekek Szakmai Napján megtudhatjuk ki is Manu és mi a szerepe a gyermekvédelemben.
Évente nagyságrendileg 13-14 ezer a gyermekeltűnés miatt indított rendőrségi eljárás, melynek 80%-át a gyermekvédelemből szökő, akár rendszeresen szökő gyerekek adják. Mégis kinek a gyerekei ők? Kinek hiányoznak és milyen élettörténet útjelzője a körözés? Honnan indulnak, milyen jogokkal és esélyekkel születnek a szökésben lévő gyerekek? Miért így küzdenek meg gondjaikkal és kihez tudnak kötődni?
Az ENSZ Gyerekjogi Egyezmény 25. évfordulóján azok a szakemberek osztják meg tudásukat, akik jó gyakorlataikkal válaszokat és választást adnak a gyerekeknek.
A rendezvény olyan szövetségben valósul meg, amelynek üzenete a közös felelősség és a kapcsolatok fontossága.
A Kék Vonal Gyermekkrízis Alapítvány, az Országos Rendőr-főkapitányság és az Alapvető Jogok Biztosi Hivatala hívja közös gondolkodásra a gyerekekért felelős szakembereket 2014. 11.18-án, az ORFK Teve utcai épületében.
A gyerek lelke csapdába eshet a kibertérben is
Metropol.hu 2014. október 28-án megjelent cikke
Szerző: Krezinger Szonja
Az eredeti cikk elérhető ITT.
Megtiltott buli, kortárs bántalmazás vagy öngyilkossági szándék: ezekkel és még ezerféle problémával keresik meg a Kék Vonal Gyermekkrízis Alapítvány ügyelőit nap mint nap a bizonytalan, bajba jutott gyermekek és fiatalok.
Közös célunk az öngyilkosságok megelőzése
Szeptember 10. Az öngyilkosság megelőzésének világnapja
Az öngyilkosság megelőzésének világnapján magánszemélyek és szervezetek fognak össze a világ számos pontján azért, hogy együttesen tegyenek az öngyilkosságok megelőzéséért, életek megmentéséért. A Nemzetközi Szövetség az Öngyilkosság Megelőzéséért adatai szerint évente több, mint 800 ezer ember válik az öngyilkosság áldozatává. Az öngyilkosság a 15. helyen áll a vezető halálozási okok listáján. Sajnálatos módon a 15-29 évesek körében a második leggyakoribb ok világszerte.
Indul az új Kék Vonal Chat!
Gyere, kattints a kezdő oldal regisztráció fülére és regisztráld magad, majd chatelj velünk az új Kék Vonal Chaten!
Ha korábban chateltél velünk, akkor is szükséges a regisztrációd a kezdőlapon, ezért ha eddig ezt nem tetted meg, regisztrálj és folytasd velünk a beszélgetést az új chatfelületen!
2014.08.11.
INTERNETBIZTONSÁG
Mi a cyberbullying?
Azt nevezzük így, amikor valakit interneten vagy mobilon szándékosan bántanak, zaklatnak, vagy megfélemlítenek. Ez sokféle módon történhet, csak néhány példát mutatunk be:
Mi a sexting?
A szó az angol „szex" és „texting" szavak összeolvadásából keletkezett. Szexuális tartalmú, erotikus, meztelen vagy félig meztelen képek és videók küldését jelenti telefonodról a másik mobiljára vagy email címére.
Mi a grooming?
Arra használják ezt az angol kifejezést, amikor egy felnőtt interneten keresztül épít ki ismeretséget egy gyermekkel, azzal a céllal, hogy szexuális kapcsolatra vegye rá, és szexuálisan visszaéljen vele. Sokszor úgy cserkészik be a gyerekeket, hogy barátságnak, vagy szerelmi kapcsolatnak igyekeznek beállítani a helyzetet, azért hogy a fiatal érzelmileg kötődni kezdjen hozzájuk.
Mi az Internetfüggőség?
A függőség szó ragaszkodást, hozzászokást, szükségletet jelent. Akkor válik károssá, ha a személy nem tud lemondani valamiről még akkor sem, ha érzi annak rossz hatásait.
Mik az illegális tartalmak?
Rengeteg fontos információt, csodás fotókat, érdekességeket, szórakozási lehetőséget, új ismerősöket és régi barátokat találhatsz a világhálón, de ezek mellett káros vagy illegális tartalmakra is bukkanhatsz. Olvass tovább, hogy megtud, mik is ezek, és mit tehetsz, ha ilyesmiket látsz!
Mik az online ismerkedés veszélyei?
Van, akinek online ismerkedni éppen olyan nehéz, mint ha élőben menne oda egy lányhoz/fiúhoz. De olyan is van, akinek neten könnyebben megy a dolog, és olyan is akad, akinek meg élőben egyszerűbb.
"Szökik, mert áldozat? Áldozat, mert szökésben van?" konferencia
A Kék Vonal Gyermekkrízis Alapítvány és az Alepvető Jogok Biztosi Hivatala közös konferenciát rendez 2014. március 27-én
"Szökik, mert áldozat? Áldozat, mert szökésben van?"
címmel.
A konferencia szünetében sajtótájékoztató keretében együttműködési megállapodást ír alá a Kék Vonal Gyermekkrazi Alapítvány és az Alapvető Jogok Biztosa.
A konferencia az Európai Bizottság Daphne III. programjának támogatásával valósul meg.