Barion Pixel

Projektek

Kortárs részvétel és közösség a jó és biztonságos iskolai légkörért

2023. szeptember 22.
Kortárs részvétel és közösség a jó és biztonságos iskolai légkörért

Bullying elleni stratégia kidolgozása

Miről szól ez a projektünk?

A Kék Vonal Gyermekkrízis Alapítvány 2015 januárjától 2016 év végéig három budapesti iskolának kínált lehetőséget a „Kortárs részvétel és közösség a jó és biztonságos iskolai légkörért” című projektjében való részvételre, melyet a Belügyminisztérium Nemzeti Bűnmegelőzési Tanács és az Európai Unió Daphne III Programja támogat.

A pályázat célja egy olyan módszertan kidolgozása, amely aktív támogatást nyújt az iskolai közösségformálás, a kortárs bántalmazás prevenciója és a konstruktív szabadidő-szervezés terén, segítve így az iskolai bűnmegelőzést. A projekt ideje alatt a pilot iskolák olyan tevékenységekben próbálhatják ki magukat, melyek aktív szerepet szánnak mind a felnőtteknek, mind a diákoknak saját iskolai környezetük alakításában, melyek erősítik a biztonságos iskolai légkör megtartását és megelőzik a kortársak közötti durva problémahelyzetek kialakulását. 

A pályázati szándék abból a felismerésből indult ki, hogy világszerte növekvő jelenség az iskolán belüli kortárs bántalmazás (bullying) és ezzel együtt a cyberbullying. A két bántalmazási forma szoros összefüggést mutat: a kortárs bántalmazás áldozatai gyakran az iskolán kívül, a cyber-térben is áldozatokká válnak, és igen gyakran épp azok által, akik az iskolában is bántják őket. A jelenség komplexitását fokozza, hogy az áldozatok és az elkövetők is gyerekek, így tetteik súlyát és következményét kevéssé tudják előre felmérni. A megelőzésben és a megélt traumák orvoslásában is felnőtt segítségére van szükségük, akik abban segítik őket, hogy felismerjék a bántalmazást (akár elkövetők, áldozatok, vagy szemlélők) és aktív részt vállaljanak a megelőzésben és megakadályozásban.

A projekt során az iskola közössége – pedagógusok, diákok, szülők – stratégiát alkotnak a bullying és cyberbullying megelőzésére, eszközöket és módszereket kapnak a Kék Vonaltól és partnerszervezeteitől a hatékony megelőzés és ártalomcsökkentés kivitelezéséhez.

Ha érintett vagy a fenti témában, vagy aggódsz valakiért és nem tudod kihez fordulhatnál, írj nekünk vagy hívj minket a 116 111-es díjmentesen hívható telefonszámon!

Szülőnek lenni kihívás. Ha aggódsz gyermeked miatt, és nincs kivel megoszd a vele kapcsolatos aggodalmaidat, hívd a Kék Vonalat a 116 000-s díjmentesen hívható anonim számon, keressünk együtt megoldást.

Szakemberként, segítőként sem kell egyedül maradnod a megterhelő érzésekkel! Lényeges, hogy te is tudj arról beszélni, ha megvisel egy fiatal helyzete. Ha szükséged lenne valakire, akivel közösen tudsz gondolkozni egy fiatal érdekében, fordulj te is bátran a Kék Vonalhoz! Hívj minket a 116 000-s díjmentesen hívható anonim számon.

Projektjeink

Vedd észre! Beszélj róla! Állítsd meg!

Vedd észre! Beszélj róla! Állítsd meg!

A fiatalok rendszeresen használják a Snapchatet, a TikTokot, az Instagramot és más közösségimédia-felületeket, hogy baráti kapcsolatokat ápoljanak vagy új tartalmakat fedezzenek fel. Az online kapcsolatok olyan meghatározóak lehetnek egy fiatal számára, hogy sokszor a...

Beszélj róla!

Beszélj róla!

Az idén 30 éves Kék Vonal Gyermekkrízis Alapítvány az UNICEF-fel együttműködésben bátorítja a fiatalokat, hogy merjenek segítséget kérni és beszélni róla, ha nehézségekkel küzdenek.

Felelős Felnőtt

Felelős Felnőtt

Mit jelent az, ha valaki felelős felnőtt? Akkor is lehetek az, ha nem vagyok sem szülő, sem tanár, és nem is foglalkozom hivatásszerűen fiatalokkal? Mit jelent a felelősség fogalma a gyerekek és a kamaszok perspektívájából? Kiderül a Kék Vonal #FelelősFelnőtt kampányábó…

Serdülők az interneten

Serdülők az interneten

Internetbiztonsággal kapcsolatos iskolai prevenciós programunk fejlesztése a Child Focussal együttműködésben

Deshame II. projekt

Deshame II. projekt

Kortársak közötti online szexuális zaklatás – Értsük meg, előzzük meg, reagáljunk rá!

Deshame I. projekt

Deshame I. projekt

Kortársak közötti online szexuális zaklatás – Értsük meg, előzzük meg, reagáljunk rá!