Barion Pixel

Tudástár

30 tipp a jobb közérzetért

2024. június 11.
30 tipp a jobb közérzetért

Mindenki megérdemel egy kis törődést. Fontos, hogy időt szánj magadra és törődj a fizikai, mentális, érzelmi és lelki egészségeddel. Ha szeretnél többet törődni magaddal a mindennapok során, már jó úton haladsz! Íme néhány módszer és tipp, amelyek segítségével a mentális egészséged és jólléted bajnokává válhatsz.

30 tipp arra, hogy hogyan törődj magaddal:

  1. Az önmagammal való törődés minden nap fontos számomra
  2. Kedves vagyok magamhoz
  3. Szünetet tartok a feladataim között, hogy olyan dolgokat csináljak, amelyeket élvezek
  4. Bátorító szavakat mondok magamnak
  5. Időt töltök a természetben
  6. A negatív gondolataimat pozitívakkal próbálom helyettesíteni
  7. Mély lélegzést gyakorlok
  8. Stresszoldó technikákat sajátítok el (pl. grounding technika, azaz “földelés”)
  9. Próbálok jelen lenni a pillanatban
  10. Arra koncentrálok, amit irányítani tudok (ahelyett, amit nem tudok)
  11. Sokat alszom és kipihenem magam
  12. Relaxálok
  13. Hagyok időt olvasásra
  14. Megnyugtató zenét hallgatok
  15. Forró habfürdőt veszek
  16. Emlékeztetem magam a bátorságomra és az erőmre (még akkor is, amikor nehéz időszakon megyek keresztül)
  17. Meditálok
  18. Új dolgokat próbálok ki
  19. Jógázom
  20. Alkalmanként digitális detoxnak vetem alá magam, azaz nem használok elektronikai eszközöket
  21. Célokat tűzök ki magam elé
  22. Részt veszek olyan tevékenységekben, amelyek örömet okoznak
  23. Odafigyelek az egészséges étkezésre
  24. Megpróbálok több mozgást csempészni a mindennapokba
  25. Időt töltök azokkal az emberekkel, akik jobb kedvre derítenek
  26. Az erősségeimre koncentrálok (a gyengeségeimet pedig fejlesztem)
  27. Időt szánok magamra, amikor szükségem van rá
  28. Naplót írok vagy lejegyzem a gondolataimat/érzéseimet
  29. Amikor segítségre van szükségem, beszélek egy megbízható személlyel
  30. Ha nincs a közelben olyan megbízható személy akivel beszélgetni tudnék, felhívom a Kék Vonalat 🙂

Nem kell minden tevékenységet megvalósítanod a listán. Kipróbálhatsz néhány más ötletet is, hogy rájöjj, mi működik számodra a legjobban!

Ha érintett vagy a fenti témában, vagy aggódsz valakiért és nem tudod kihez fordulhatnál, írj nekünk vagy hívj minket a 116 111-es díjmentesen hívható telefonszámon!

Szülőnek lenni kihívás. Ha aggódsz gyermeked miatt, és nincs kivel megoszd a vele kapcsolatos aggodalmaidat, hívd a Kék Vonalat a 116 000-s díjmentesen hívható anonim számon, keressünk együtt megoldást.

Szakemberként, segítőként sem kell egyedül maradnod a megterhelő érzésekkel! Lényeges, hogy te is tudj arról beszélni, ha megvisel egy fiatal helyzete. Ha szükséged lenne valakire, akivel közösen tudsz gondolkozni egy fiatal érdekében, fordulj te is bátran a Kék Vonalhoz! Hívj minket a 116 000-s díjmentesen hívható anonim számon.

Hasznos tippek és infók

Évzáró gondolatok 2020 végén a Kék Vonalból
Cikk
#így segít a Kék Vonal

Évzáró gondolatok 2020 végén a Kék Vonalból

2020 nem csak a Covid19 koronavírus járvány éve volt, hanem a járványhoz, és a járvány okozta korlátozásokhoz való alkalmazkodás éve is világszerte,…

2020 nem csak a Covid19 koronavírus járvány éve volt, hanem a járványhoz, és a járvány okozta korlátozásokhoz való alkalmazkodás éve is világszerte, így a Kék Vonal Gyermekkrízis Alapítvány működésében is. A vírus hatott hívóink, a gyerekek, fiatalok, családok és a gyer…

Kortársak közötti online szexuális zaklatás – 3. tananyag
E-learning
#cyberbullying
#sexting
#jelentés
#egészséges kapcsolatok

Kortársak közötti online szexuális zaklatás – 3. tananyag

Tanárként, gyerekekkel dolgozó szakemberként gyakran találkozhatunk a kortárs online szexuális zaklatás legkülönbözőbb eseteivel. Sokszor felkészületlenül érik a felnőtteket ezek a helyzetek, nem…

Tanárként, gyerekekkel dolgozó szakemberként gyakran találkozhatunk a kortárs online szexuális zaklatás legkülönbözőbb eseteivel. Sokszor felkészületlenül érik a felnőtteket ezek a helyzetek, nem ismerik a jelenséget, nem tudják hogyan reagáljanak rá, hogyan előzzék meg…

Pozitív megküzdési stratégiák kamaszkorban – kézikönyv
Tanári útmutató (pdf)
#megküzdés
#stressz
#öngyilkosság
#önsértés
#segítő beszélgetés

Pozitív megküzdési stratégiák kamaszkorban – kézikönyv

A kézikönyv segítséget nyújt a pozitív megküzdési stratégiák fejlesztését célzó óravázlatok használatához. Az óravázlatok segítségével gyerekekkel, fiatalokkal, csoportban is dolgozó szakemberek, különösen…

A kézikönyv segítséget nyújt a pozitív megküzdési stratégiák fejlesztését célzó óravázlatok használatához. Az óravázlatok segítségével gyerekekkel, fiatalokkal, csoportban is dolgozó szakemberek, különösen pedagógusok, iskolai szociális segítők, pszichológusok,...

Kamaszok a neten – szokások, veszélyek és kapaszkodók
Videó
#cyberbullying
#online biztonság

Kamaszok a neten – szokások, veszélyek és kapaszkodók

Az alkalmon résztvevők számára bemutatásra kerül a Kék Vonal két módszertani csomagja, melyekben kidolgozott óravázlatok és hozzájuk tartozó háttéranyagok segítik a szakembereket az…

Az alkalmon résztvevők számára bemutatásra kerül a Kék Vonal két módszertani csomagja, melyekben kidolgozott óravázlatok és hozzájuk tartozó háttéranyagok segítik a szakembereket az internethasználattal összefüggő témák feldolgozásában. A workshop kiemelt témája...

Kortársak közötti online szexuális zaklatás – Értsük meg, előzzük meg, reagáljunk rá! - workshop
Tanári útmutató (pdf)
#cyberbullying
#sexting
#jelentés
#egészséges kapcsolatok

Kortársak közötti online szexuális zaklatás – Értsük meg, előzzük meg, reagáljunk rá! - workshop

A workshop keretében a fiatalok átgondolják, hogy mi is az az online szexuális zaklatás, mikor, hol és hogyan történik, és átbeszélik, hogy…

A workshop keretében a fiatalok átgondolják, hogy mi is az az online szexuális zaklatás, mikor, hol és hogyan történik, és átbeszélik, hogy kitől és hogyan tudnak segítséget kérni. A workshop a Kortársak közötti online szexuális zaklatás – Értsük meg, előzzük meg, reagá…

Serdülők a neten - óravázlatok
Óravázlatok (pdf)
#cyberbullying
#sexting

Serdülők a neten - óravázlatok

Az óravázlatok segítséget nyújtanak a pedagógusoknak és más gyerekkel dolgozó szakembereknek, hogy a 13-17 éves fiatalokkal közösen gondolkodjanak az online világ különböző…

Az óravázlatok segítséget nyújtanak a pedagógusoknak és más gyerekkel dolgozó szakembereknek, hogy a 13-17 éves fiatalokkal közösen gondolkodjanak az online világ különböző kihívásairól. A jelzés és a segítségkérés különböző formáit mindegyik tananyag érinti. A feladato…

Ingyenes online kurzus szülőknek
E-learning
#segítő beszélgetés

Ingyenes online kurzus szülőknek

A Fontos vagy! kampányunk keretében egy olyan online kurzust készítettünk, amelyben a segítő beszélgetés alapjaival ismertetjük meg a szülőket, azért, hogy olyan…

A Fontos vagy! kampányunk keretében egy olyan online kurzust készítettünk, amelyben a segítő beszélgetés alapjaival ismertetjük meg a szülőket, azért, hogy olyan kommunikációs eszközöket adjunk a kezükbe, melyek segítik a kamaszok, gyerekek lelki támogatását. A kurzus a…

Az UNICEF tanácsai: hogyan beszélj a gyerekekkel a háborúról?
Cikk
#hogyan beszélgess

Az UNICEF tanácsai: hogyan beszélj a gyerekekkel a háborúról?

Éljünk bárhol is a világon, a háborús hírek félelmet, szomorúságot, dühöt, szorongást keltenek bennünk. Szülőként figyelni kell arra, hogy ilyenkor a gyerekeknek…

Éljünk bárhol is a világon, a háborús hírek félelmet, szomorúságot, dühöt, szorongást keltenek bennünk. Szülőként figyelni kell arra, hogy ilyenkor a gyerekeknek még nagyobb szükségük van a biztonság megélésére. Hogyan tudjuk ezt megadni nekik? Íme néhány tanács, hogyan…