Barion Pixel

Tudástár

A kamaszkor és a férfi test

2024. március 28.
A kamaszkor és a férfi test

A férfi testtel rendelkezők kamasz korban olyan új dolgokat tapasztalhatnak, mint mélyebb beszédhang vagy a gyakoribb spontán erekciók. Jó, ha tudod, mire számíts a kamaszkor folyamán.

Ebben a cikkben a „férfi test” és a „férfi testtel rendelkezők” kifejezésekkel utalunk azokra az emberekre, akik férfi nemi szervekkel, hormonokkal és kromoszómákkal születtek. Fontos azonban szem előtt tartani, hogy vannak olyan biológiailag férfi testtel rendelkező emberek, akiknek a nemi identitása eltér attól, mint amilyen neműnek őket születéskor besorolták. Nem mindenki, aki férfi nemi szervekkel születik, azononosítja magát férfiként, és ez rendben van. 

A tipikus férfi reproduktív (szaporító) szervrendszer többek közt az alábbiakból áll: 

  • prosztata (egy mirigy, ami az ondóban található folyadék egy részét termeli)
  • ondóhólyagok (csövek, melyek az ondóban található folyadék egy részét termelik)
  • ondóvezeték és mellékhere (csövek, melyek a spermát tárolják és továbbítják)
  • herék (a herezacskóban elhelyezkedő páros szerv, mely a spermát termeli és tárolja)
  • pénisz (egy külső szerv, mely ondót és vizeletet enged ki)

A kamaszkor általában 9 és 14 éves kor között kezdődik, és 4 évig is tarthat. 

Ebben az időszakban különböző változásokat vehetsz magadon észre a külsőd és az érzéseid terén. Ez azt jelenti, hogy a kamaszkorba értél. 

A kamaszkor elején az agyad egy része (az agyalapi mirigy) hormonokat kezd termelni, melynek következtében a herék (más néven golyók) egy tesztoszteron nevű hormont választ ki. Ez a hormon számos változást indít el az egész testben és a lélekben. 

A kamaszkor első jelei fokozatosan jelennek meg és általában láthatóak. Könnyen lehet, hogy azt tapasztalod, hogy:

  • izomzatod megnő
  • magasabbra/szélesebbre nősz (gyorsabb tempóban nő a testmagasságod, mint korábban)
  • gégéd megnagyobbodik (ádámcsutkának is hívják)
  • hangod mélyebb lesz (ami az elején mutálást okozhat)
  • testsúlyod nő
  • heréid megnőnek

A kamaszkor folyamán és után a következő változásokat is megtapasztalhatod:

  • Szőrnövekedés: a kamaszkor alatt a testeden és az arcodon a szőr megnövekedik/sötétedik/megvastagodik. A szőr rendszerint megnövekedik az arcon, a hónaljaknál, a mellkason, a lábakon és a nemi szerv környékén.  
  • Pattanások: a kamaszkor során a szervezet megnövekedett mennyiségű olajat termel, ami eltömítheti a bőr pórusait. Ez a felgyülemlett olaj és baktériumok kicsi, gennyel teli „puklikat”, azaz pattanásokat, mitesszereket vagy aknét okozhatnak. Pattanások általában az arcon, a háton és a mellkason jelennek meg. Próbáld meg nem nyomkodni vagy piszkálni őket – ez sebesedést, a baktériumok terjedését vagy fertőzést okozhat. Inkább kérj tanácsot egy kozmetikustól, vagy használj rá valamilyen pattanás elleni szert. A pattanásos bőr ugyan kellemetlen lehet, de idővel el fog múlni. 
  • Izzadás: a serdülőkor folyamán az izzadságmirigyek aktívabbá válnak, ezzel segítve a test hőmérséklet-szabályozását. Észreveheted, hogy többet izzadsz, mint korábban. A test által termelt izzadtság baktériumokkal keveredhet, így szaga lehet. Ez ellen az izzadást gálló stiftek használata hatékonyabb megoldás, mint erős illatszerekkel megpróbálni elnyomni az izzadságszagot.
  • Szexuális izgalom: ahogy a test serdül és érik, késszé válik a szexualitásra. Ebben az időszakban lehet, hogy szexszel kapcsolatos gondolataid lesznek, szexuális késztetést érzel és/vagy új szexuális érzéseket tapasztalsz. A szexuális izgalom során a pénisz vérrel telítődik és megkeményedik (erekció). Végül ingerlés hatására a pénisz ondót (egy sűrű, fehér folyadékot, mely a spermát tartalmazza) bocsát ki az ún. ejakuláció (magömlés) során. Az ejakuláció közben orgazmust is megtapasztalhatsz, de létezik orgazmus ejakuláció nélkül is (ezt szokták “száraz orgazmusnak” is hívni), és az ejakuláci nem mindig jár együtt orgazmussal – egy kellemes érzés a testedben – a szexuális izgalom csúcspontján. Szexuális izgalmat tapasztalhatsz bármikor, akkor is, ha éppen alszol. Az alvás közbeni magömlést éjszakai megömlésnek hívjuk (más néven nedves álmok). 
  • Hangulatváltozás: a kamaszkor során a test hormonjai ingadoznak. Lehet, hogy hangulatod ingadozását tapasztalod, néha nagyon jól érzed magad, máskor nagyon rosszul. A kamaszkor során jelenhetnek meg először mentális betegségek is. Ha nagyon nagy változást tapasztalsz a hangulatodban, gondolataidban vagy viselkedésedben, fontos, hogy beszélj egy baráttal vagy egy megbízható felnőttel, mint pl. a szüleid, egy orvos, iskolapszichológus, védőnő vagy szociális munkás. 
  • Kapcsolatok változása: ahogy felnősz, a kapcsolataid is gyakran megváltoznak. Előfordulhat, hogy ahogy a tested és a lelked érik, más lesz a kapcsolatod a családoddal, a barátaiddal, a kortársaiddal. Lehet, hogy szexuális vonzalmat is érzel mások felé. A kamaszkor során megváltozhat a kapcsolatod saját magaddal is (pl. testképed, önértékelésed), ahogy egyre többet tanulsz arról, ki is vagy. 
Ha érintett vagy a fenti témában, vagy aggódsz valakiért és nem tudod kihez fordulhatnál, írj nekünk vagy hívj minket a 116 111-es díjmentesen hívható telefonszámon!
Szülőnek lenni kihívás. Ha aggódsz gyermeked miatt, és nincs kivel megoszd a vele kapcsolatos aggodalmaidat, hívd a Kék Vonalat a a 116 000-s díjmentesen hívható anonim számon, keressünk együtt megoldást.
Szakemberként, segítőként sem kell egyedül maradnod a megterhelő érzésekkel! Lényeges, hogy te is tudj arról beszélni, ha megvisel egy fiatal helyzete. Ha szükséged lenne valakire, akivel közösen tudsz gondolkozni egy fiatal érdekében, fordulj te is bátran a Kék Vonalhoz! Hívj minket a 116 000-s díjmentesen hívható anonim számon.

Hasznos tippek és infók

Pozitív megküzdési stratégiák kamaszkorban – kézikönyv
Tanári útmutató (pdf)
#megküzdés
#stressz
#öngyilkosság
#önsértés
#segítő beszélgetés

Pozitív megküzdési stratégiák kamaszkorban – kézikönyv

A kézikönyv segítséget nyújt a pozitív megküzdési stratégiák fejlesztését célzó óravázlatok használatához. Az óravázlatok segítségével gyerekekkel, fiatalokkal, csoportban is dolgozó szakemberek, különösen…

A kézikönyv segítséget nyújt a pozitív megküzdési stratégiák fejlesztését célzó óravázlatok használatához. Az óravázlatok segítségével gyerekekkel, fiatalokkal, csoportban is dolgozó szakemberek, különösen pedagógusok, iskolai szociális segítők, pszichológusok,...

Így kérj segítséget… - prezentáció
Prezentáció (ppt)
#így segít a Kék Vonal

Így kérj segítséget… - prezentáció

A prezentáció segítséget nyújt az Így kérj segítséget... óravázlatok használatához. Az óravázlatok célja, hogy 10-13 és 13-18 éves korosztály is megismerkedhessen a…

A prezentáció segítséget nyújt az Így kérj segítséget... óravázlatok használatához. Az óravázlatok célja, hogy 10-13 és 13-18 éves korosztály is megismerkedhessen a segítő beszélgetés erejével, a Kék Vonal elérhetőségeivel és a lelkisegély-vonal által nyújtott...

A Kék Vonalról és az aktív hallgatásról
E-learning
#segítő beszélgetés

A Kék Vonalról és az aktív hallgatásról

A Fontos vagy! kampányunk keretében egy online kurzust készítettünk, amelyben a segítő beszélgetés alapjaival ismertetjük meg  a szülőket, azért hogy olyan kommunikációs…

A Fontos vagy! kampányunk keretében egy online kurzust készítettünk, amelyben a segítő beszélgetés alapjaival ismertetjük meg  a szülőket, azért hogy olyan kommunikációs eszközöket adjunk a kezükbe, amelyek segítik a kamaszok, gyerekek lelki támogatását. A kurzus a dm –…

Gyerekszemmel – Dragomán György, Felelős Felnőtt kampány
Cikk
#megküzdés

Gyerekszemmel – Dragomán György, Felelős Felnőtt kampány

A Kék Vonal #FelelősFelnőtt kampányának célja, hogy felhívja a figyelmet a fiatalok mentális egészségére, illetve arra, hogy felelős felnőttként még inkább támogatnunk…

A Kék Vonal #FelelősFelnőtt kampányának célja, hogy felhívja a figyelmet a fiatalok mentális egészségére, illetve arra, hogy felelős felnőttként még inkább támogatnunk kell a gyerekeket a koronavírus-járvány okozta kihívások közepette. 

noÁr 116-111
Videó
#egészséges kapcsolatok

noÁr 116-111

Anya Apa, ugye figyeltek rám? - noÁr gondolatébresztő videója a bajba jutott gyermekek helyzetéről, küzdelméről

Anya Apa, ugye figyeltek rám? – noÁr gondolatébresztő videója a bajba jutott gyermekek helyzetéről, küzdelméről

Interjú – Deliága Éva, Felelős Felnőtt kampány
Interjú
#megküzdés

Interjú – Deliága Éva, Felelős Felnőtt kampány

Deliága Éva okleveles pszichológus, integratív gyermekterapeuta, tanácsadó szakpszichológus, fókusz tréner, pszichodráma asszisztens. Több, mint egy évtizede foglalkozik családokkal, nyújt tanácsadást szülőknek és…

Deliága Éva okleveles pszichológus, integratív gyermekterapeuta, tanácsadó szakpszichológus, fókusz tréner, pszichodráma asszisztens. Több, mint egy évtizede foglalkozik családokkal, nyújt tanácsadást szülőknek és praktizál gyermekpszichológusként. Érdeklődése fókuszába…

Hogyan mondjátok el a gyerekeknek, hogy válni fogtok?
Cikk
#hogyan beszélgess

Hogyan mondjátok el a gyerekeknek, hogy válni fogtok?

Minden szülő, amikor azt a nagyon nehéz döntést meghozza, hogy válni szeretne és külön folytatja az életét gyerekei másik szülőjétől, szeretné ezt…

Minden szülő, amikor azt a nagyon nehéz döntést meghozza, hogy válni szeretne és külön folytatja az életét gyerekei másik szülőjétől, szeretné ezt úgy csinálni, hogy minél kevésbé legyen ennek negatív hatása a gyerekekre. Érthető, hogy sokan keresik a fájdalommentes vál…

Anorexia: az egyik legmagasabb halálozású pszichiátriai betegség
Cikk
#megküzdés

Anorexia: az egyik legmagasabb halálozású pszichiátriai betegség

Egy olyan korban és társadalomban élünk, ahol a külső megjelenés sokszor talán a legfontosabbnak tűnő érték. Ám ha túlzott mértékben próbálunk megfelelni…

Egy olyan korban és társadalomban élünk, ahol a külső megjelenés sokszor talán a legfontosabbnak tűnő érték. Ám ha túlzott mértékben próbálunk megfelelni a jelenlegi szépségideálnak, könnyen elveszíthetjük az egészséges viszonyulást saját testünkhöz. A testképzavar és a…