Barion Pixel

Tudástár

A kamaszkor és a női test

2024. március 28.
A kamaszkor és a női test

A kamaszkor során minden fiatal számos változáson esik át mind testileg, mint szellemileg. A női testtel rendelkezők többek között olyan új dolgokat tapasztalhatnak, mint mellnövekedés vagy menstruáció. Jó, ha tudod, mire számíts a kamaszkor folyamán.

Ebben a cikkben a „női test” és a „női testtel rendelkezők” kifejezésekkel utalunk azokra az emberekre, akik női nemi szervekkel, hormonokkal és kromoszómákkal születtek. Fontos azonban szem előtt tartani, hogy vannak olyan biológiailag női testtel rendelkező emberek, akiknek a nemi identitása eltér attól, amit születésükkor kaptak. Nem mindenki, aki női nemi szervekkel születik, azononosítja magát nőként vagy lányként, és ez rendben van. 

A tipikus női reproduktív (szaporító) szervrendszer többek közt az alábbiakból áll: 

  • petefészkek (két „zsák”, melyek a petesejteket és hormonokat termelik) 
  • petevezetékek (csatorna, amiben a petesejt halad)
  • méh (egy izmos, körte formájú szerv, amelyben teherbeesés sután a magzat növekszik) 
  • méhnyak (csatorna, ami összeköti a hüvelyt a méhhel)
  • hüvely („folyosó”, ami összeköti a külső nemi szerveket a méhnyakkal)

A kamaszkor általában 8 és 13 éves kor között kezdődik, és 2-4 évig tart. 

Ebben az időszakban különböző változásokat vehetsz magadon észre a külsőd és az érzéseid terén. Ez azt jelenti, hogy a kamaszkorba értél. 

A kamaszkor elején az agyad egy része (az agyalapi mirigy)  olyan hormonokat termel, amelyek következtében a petefészkek szintén hormonokat kezdenek termelni: ösztrogént és progeszteront. Ezek a hormonok számos változást indítanak el az egész testben és a lélekben. 

A kamaszkor első jelei fokozatosan jelennek meg, és általában láthatóak. Könnyen lehet, hogy azt tapasztalod, hogy:

  • magasabbra nősz (gyorsabb tempóban nő a testmagasságod mint korábban)
  • megjön a havi vérzésed (menstruáció) 
  • melleid megnövekednek
  • testsúlyod nő
  • csípőd kerekebb és szélesebb lesz

A kamaszkor folyamán és után a következő változásokat is megtapasztalhatod:

  • Szőrnövekedés: észreveheted, hogy a kamaszkor során a testeden és az arcodon a szőr megnövekedik/sötétedik/megvastagodik. A szőr rendszerint megnövekedik a hónaljaknál, a lábakon, az arcon és a nemi szerv környékén.  
  • Pattanások: a kamaszkor során a szervezet megnövekedett mennyiségű olajat termel, ami eltömítheti a bőr pórusait. Ez a felgyülemlett olaj és baktériumok kicsi, gennyel teli „puklikat”, azaz pattanásokat, mitesszereket vagy aknét okozhatnak. Pattanások általában az arcon, a háton és a mellkason jelennek meg. Próbáld meg nem nyomkodni vagy piszkálni őket – ez sebesedést, a baktériumok terjedését vagy fertőzést okozhat. 
  • Izzadás: a serdülőkor folyamán az izzadságmirigyek aktívabbá válnak, ezzel segítve a test hőmérséklet-szabályozását. Észreveheted, hogy többet izzadsz, mint korábban. A test által termelt izzadtság baktériumokkal keveredhet, így szaga lehet.  
  • Szexuális izgalom: ahogy a test serdül és érik, késszé válik a szexualitásra. Ebben az időszakban lehet, hogy szexszel kapcsolatos gondolataid lesznek, szexuális késztetést érzel és/vagy új szexuális érzéseket tapasztalsz. A szexuális izgalom során a külső nemi szervek (más néven: vulva) megnagyobbodnak, és a hüvely átlátszó, síkosító folyadékot termelhet, hogy kényelmesebbé tegye a szexuális együttlétet. Orgazmust is megtapasztalhatsz – ez egy kellemes érzés a testedben – a szexuális izgalom csúcspontján. 
  • Menstruáció: a menstruáció (havi vérzés) akkor kezdődik, amikor a test szaporító rendszere teljesen fejletté válik és képes lesz a teherbe esésre. A menstruáció általában 10 és 14 éves kor között kezdődik, és utána körülbelül havonta egyszer történik. Bizonyos nők különböző tüneteket tapasztalnak a menstruációjuk előtt és után, pl. hangulatváltozások vagy hasi görcsök. Ezt premenstruációs szindrómának (PMS) nevezzük, amelyet könnyebbé tehet, ha beszélsz orvosoddal vagy egy gyógyszerésszel a kezelési lehetőségekkel kapcsolatban. 
  • Váladék: a méhnyak a menstruációk között fehér váladékot (más néven méhnyaknyákot) termel, amely néha „felhős”, néha átlátszóbb. Észreveheted wc-papír használata közben vagy az alsóneműdön. Ez a folyadék segíti a spermiumok túlélését, ahogy a hüvelyen és a méhen keresztül a petesejtig jutnak. 
  • Hangulatváltozás: a kamaszkor során a test hormonjai ingadoznak. Lehet, hogy hangulatod ingadozását tapasztalod, néha nagyon jól érzed magad, máskor nagyon rosszul. A kamaszkor során jelenhetnek meg először mentális betegségek is. Ha nagyon nagy változást tapasztalsz a hangulatodban, gondolataidban vagy viselkedésedben, fontos, hogy beszélj egy baráttal vagy egy megbízható felnőttel, mint pl. egy orvos, iskolapszichológus, védőnő vagy szociális munkás. 
  • Kapcsolatok változása: ahogy felnősz, a kapcsolataid is gyakran megváltoznak. Lehet, észreveszed, hogy ahogy a tested és a lelked érik, más lesz a kapcsolatod a családoddal, a barátaiddal, a kortársaiddal. Lehet, hogy szexuális vonzalmat is érzel mások felé. A kamaszkor során megváltozhat a kapcsolatod saját magaddal is (pl. testképed, önértékelésed), ahogy egyre többet tanulsz arról, ki is vagy. 
Ha érintett vagy a fenti témában, vagy aggódsz valakiért és nem tudod kihez fordulhatnál, írj nekünk vagy hívj minket a 116 111-es díjmentesen hívható telefonszámon!

Szülőnek lenni kihívás. Ha aggódsz gyermeked miatt, és nincs kivel megoszd a vele kapcsolatos aggodalmaidat, hívd a Kék Vonalat a 116 000-s díjmentesen hívható anonim számon, keressünk együtt megoldást.

Szakemberként, segítőként sem kell egyedül maradnod a megterhelő érzésekkel! Lényeges, hogy te is tudj arról beszélni, ha megvisel egy fiatal helyzete. Ha szükséged lenne valakire, akivel közösen tudsz gondolkozni egy fiatal érdekében, fordulj te is bátran a Kék Vonalhoz! Hívj minket a 116 000-s díjmentesen hívható anonim számon.

Hasznos tippek és infók

Hogyan segíts, ha egy barátod öngyilkos akar lenni?
Cikk
#öngyilkosság

Hogyan segíts, ha egy barátod öngyilkos akar lenni?

Kevés rosszabb dolog létezik annál, mint amikor egy barátodat vagy szerettedet szenvedni látod. A depresszió és az öngyilkos gondolatok jelei lehetnek brutálisan…

Kevés rosszabb dolog létezik annál, mint amikor egy barátodat vagy szerettedet szenvedni látod. A depresszió és az öngyilkos gondolatok jelei lehetnek brutálisan szembetűnőek vagy akár egészen aprók is. Lehet, hogy aki bajban van, nyíltan segítséget kér tőled, de az is …

Évzáró gondolatok 2020 végén a Kék Vonalból
Cikk
#így segít a Kék Vonal

Évzáró gondolatok 2020 végén a Kék Vonalból

2020 nem csak a Covid19 koronavírus járvány éve volt, hanem a járványhoz, és a járvány okozta korlátozásokhoz való alkalmazkodás éve is világszerte,…

2020 nem csak a Covid19 koronavírus járvány éve volt, hanem a járványhoz, és a járvány okozta korlátozásokhoz való alkalmazkodás éve is világszerte, így a Kék Vonal Gyermekkrízis Alapítvány működésében is. A vírus hatott hívóink, a gyerekek, fiatalok, családok és a gyer…

Serdülők a neten
E-learning
#cyberbullying
#sexting

Serdülők a neten

A Kék Vonal Gyermekkrízis Alapítványnál 2004 óta foglalkozunk az internetbiztonság témájával, 2009 óta pedig az Európai Unió Better Internet for Kids Programjának…

A Kék Vonal Gyermekkrízis Alapítványnál 2004 óta foglalkozunk az internetbiztonság témájával, 2009 óta pedig az Európai Unió Better Internet for Kids Programjának keretében működtetjük a 116 111-es számon a Kék Vonal Internet Helpline-t, ahol fogadjuk az internetes viss…

Engedd ki: hogyan küzdj meg a szomorúsággal?
Cikk
#megküzdés

Engedd ki: hogyan küzdj meg a szomorúsággal?

Nem baj, ha időnként szomorú vagy. Fontos, hogy tudd, mit tegyél akkor, ha az érzés már kezd túl sok lenni (vagy ha…

Nem baj, ha időnként szomorú vagy. Fontos, hogy tudd, mit tegyél akkor, ha az érzés már kezd túl sok lenni (vagy ha már folyamatosan szomorúnak érzed magad).

Gyász és veszteség: mire számíts egy temetésen?
Cikk
#gyász

Gyász és veszteség: mire számíts egy temetésen?

Részt venni egy temetésen segíthet szerettünk meggyászolásában. A következőkben arról írunk, mire számíthatsz a szertartás alatt.

Részt venni egy temetésen segíthet szerettünk meggyászolásában. A következőkben arról írunk, mire számíthatsz a szertartás alatt.

A személyes határokról és a szülők közötti kommunikációs stílusról
E-learning
#segítő beszélgetés

A személyes határokról és a szülők közötti kommunikációs stílusról

A Fontos vagy! kampányunk keretében egy online kurzust készítettünk, amelyben amelyben a segítő beszélgetés alapjaival ismertetjük meg  a szülőket, azért hogy olyan…

A Fontos vagy! kampányunk keretében egy online kurzust készítettünk, amelyben amelyben a segítő beszélgetés alapjaival ismertetjük meg  a szülőket, azért hogy olyan kommunikációs eszközöket adjunk a kezükbe, amelyek segítik a kamaszok, gyerekek lelki támogatását. A kurz…

Van segítség! Projektbemutató 1. rész
Videó
#öngyilkosság

Van segítség! Projektbemutató 1. rész

A Kék Vonal Gyermekkrízis Alapítvány idén egy különleges, és komplex szakmai alapokon nyugvó projekttel készült az Öngyilkosság Megelőzés Világnapjára. Az első részben…

A Kék Vonal Gyermekkrízis Alapítvány idén egy különleges, és komplex szakmai alapokon nyugvó projekttel készült az Öngyilkosság Megelőzés Világnapjára. Az első részben a Kék Vonalról tudhattok meg többet, valamint a stresszről, megküzdésről és az öngyilkosságprevenció s…