A Kék Vonal Gyermekkrízis Alapítványhoz 2021 első félévében elkeserítően magas számú megkeresés érkezett olyan fiataloktól, akikben felmerült az öngyilkosság gondolata.
Kiemelt célunk az öngyilkosságok megelőzése, hiszen a 15-19 éves fiatalok körében az öngyilkosság a második leggyakoribb halálozási ok világszerte.
Fontosnak tartjuk kiemelni, hogy a fiatalkori öngyilkosságok 90%-nak hátterében valamilyen diagnosztizálható mentális probléma, túlnyomó többségben a serdülőkori depresszió áll. A kamaszkori depresszió kialakulásához, majd az öngyilkossági kísérlethez vezető út általában nagyon összetett.
Az alapítványhoz beérkező telefonos és online megkeresések legnagyobb részét a testi-lelki problémák teszik ki. Ezen belül évente több száz fiatal számol be különböző félelmekről és szorongásról, általános lehangoltságról, illetve önsértésről. A tizenéveseket a családjukban ért bántalmazás, és a kortársak közötti online – illetve iskolai zaklatás témája is aktívan megjelenik a beszélgetésekben.
Sok különböző tényező kölcsönhatása szükséges ahhoz, hogy egy fiatal öngyilkosságot kíséreljen meg, így a megoldások is komplexek. A tragédiák többsége azonban megelőzhető lenne, de ehhez a fiatalok mentális egészségének megőrzésére sokkal nagyobb figyelmet kell fordítania a felnőtt társadalomnak. Fontos feladat a szülők és a gyerekekkel foglalkozó szakemberek edukálása a serdülőkori depresszió jeleivel kapcsolatban, illetve a pszichoterápiás, és gyermekpszichiátriai ellátás kapacitásának növelése.
A Kék Vonal ingyenes és név nélkül hívható segélyvonalát, a 116-111-es számot a nap 24 órájában hívhatják a segítségre szoruló fiatalok. Hiszünk benne, hogy az öngyilkosságot elkövetők nem meghalni akarnak, hanem máshogy szeretnének élni. Ebben nyújtunk segítséget segélyvonalunkon, chat szobánkban, vagy akár emailben.