„Féltem megszeretni embereket, mert utána mindig el kellett mennem” – Oláh Ibolya az állami gondozásban töltött éveiről mesél
Oláh Ibolya, énekesnő és Illésné Áncsán Aranka, gyermekvédelmi szakember őszintén mesélnek arról, mit ad a biztonságot nyújtó támogatás egy olyan gyereknek, aki 14 nevelőotthonban töltötte gyerekéveit.
„Féltem megszeretni embereket, mert utána mindig el kellett mennem” – mondja a beszélgetésben Oláh Ibolya, aki elmeséli, hogy 16 éves kora előtt 14 nevelőotthonban és több nevelőszülőnél élt. Az állandó költözések és a bizonytalanság miatt bezárkózott. Saját szavaival: az első igazi gyerekkorát csak 16 évesen kezdte el megélni, mikor a tiszadobi nevelőotthonba költözött. Ennek az intézménynek volt a vezetője, a beszélgetés másik vendége, Illésné Áncsán Aranka, vagy ahogy egy ország megismerte, Ibolya „Anyácskája”, aki arról beszélt, hogy a szüleik nélkül felnövő gyerekek élete traumákkal és veszteségekkel átszőtt, ezért különösen fontos, hogy legyen legalább egy felelős felnőtt, aki hisz bennük, és segíti őket célokat találni az életben.
A Kék Vonal segélyvonalán gyakran jelennek meg olyan gyerekek és fiatalok – köztük sokan szakellátásban élők –, akik az életükben alig tapasztalnak kiszámíthatóságot. A kapcsolatok megszakadnak, a körülmények változnak, a bizalom újra és újra sérül.
Egy állandóan elérhető, ingyenes, anonim segélyvonal ebben a bizonytalanságban kapaszkodót jelenthet. Egy helyet, ahol mindig ugyanaz fogadja őket: figyelem, jelenlét, támogatás. Ahol ők döntenek arról, mikor szólalnak meg, és miről beszélnek. Ez a kontroll az első lépés lehet afelé, hogy újra merjenek bízni egy felnőttben.
A Kék Vonal ügyelői amellett, hogy segítő beszélgetésben lelki támaszt nyújtanak, szükség esetén konkrét segítséget is szervezünk. Szakelllátásban élő gyermekek esetében előfordul, hogy jelzésünk nyomán indul el egy-egy eset kivizsgálása, esetleg változhat a gondozási hely, vagy a gyerekek hangjának képviselete miatt több figyelem irányulhat rájuk. A Kék Vonal szakmai vezetője, Reményiné Csekeő Borbála azonban kiemelte: „Bár mi mindent megteszünk annak érdekében, hogy minden hozzánk forduló gyerek a szükségleteinek megfelelő ellátást kapja és biztonságban legyen, tragikus módon egyre gyakrabban tapasztaljuk, hogy a jelzéseink nyomán sem tudjuk azt garantálni, hogy egy segítséget kérő gyermek valóban tartós biztonságot jelentő ellátásban és támogatásban részesül. Ibolya életében 16 év telt el, mire – óriási szerencséjére – találkozott egy olyan személlyel, aki képes volt biztonságot jelentő támogatást, valódi figyelmet és kapcsolódást nyújtani számára. Lelkisegély-szolgálatunkon nap mint nap látjuk, hogy milyen súlyos veszteség, ha egy gyerekkor ezek nélkül zajlik és milyen tragikus következményei lehetnek, ha valakinek egy ilyen kapcsolódás nem adatik meg.”
A Beszélj róla! podcast célja, hogy tabuk nélkül, személyes történeteken keresztül hozza közelebb a kamaszokat nevelő szülőkhöz a nehézségekkel küzdő fiatalok nézőpontjait. A sorozat adásai abban segítenek, hogy a szülők és gyerekek egyaránt érezhessék: nincsenek egyedül, és mindig van hová fordulni segítségért.
Az adás a Missing Children Europe és az Európai Bizottság támogatásával valósult meg.


