Barion Pixel

Tudástár

A Kék Vonalról és az aktív hallgatásról

2023. október 3.
A Kék Vonalról és az aktív hallgatásról

A Fontos vagy! kampányunk keretében egy online kurzust készítettünk, amelyben a segítő beszélgetés alapjaival ismertetjük meg  a szülőket, azért hogy olyan kommunikációs eszközöket adjunk a kezükbe, amelyek segítik a kamaszok, gyerekek lelki támogatását. A kurzus a dm – Drogerie Markt Magyarország támogatásával jöhetett létre.

A Kék Vonal kommunikációs technikája három pilléren nyugszik: az érzelmi támogatás, a helyzet feltérképezése, és a közös megoldáskeresés. Mindezek alapja az aktív hallgatás és az értő figyelem.

Egy segítő beszélgetésben az aktív hallgatás során az a fontos, hogy legyen benned szándék annak megértésére, hogy a gyermeked mit érez, mit üzen feléd, és mit szeretne kapni tőled, illetve a beszélgetéstől.

Ezeket akkor tudod hatékonyan megérteni, ha…

  • magadat háttérbe helyezed: nem keresel hasonló szituációt az életedből, és nem azon gondolkodsz, hogy te az adott helyzetben mit tennél
  • mellőzöd a véleményalkotást és az előítéleteket
  • a gyermeked mondandójára koncentrálsz és nem gondolkodsz valami máson
  • teret adsz az érzelmeknek, és nem akarsz hamar átsiklani a negatív érzéseken

Az értő figyelmet könnyebb fenntartani, ha…

  • a saját beszédedet korlátozod, és nem szakítod félbe gyermekedet
  • próbáld meg beleélni magad az ő helyzetébe, így könnyebben megértheted helyzetét és szükségleteit
  • próbálj nyugodt, zavaró ingerektől mentes környezetet megteremteni
  • figyelj egyszerre a tényekre és érzésekre is
  • tudasd a gyermekeddel, hogy figyelsz: ezt megteheted egy-egy bólintással, szemkontaktussal és szóban is

Kattints az alábbi videóra, és nézd végig az online kurzusunkat (nagyjából 30 perc)!

Minden részhez kapcsolódik egy rövid szituációs videó, amely elemzésével Reményiné Csekeő Borbála, a Kék Vonal szakmai vezetője ismerteti a segítő beszélgetés technikáit.

Kék Vonal | Online kurzus szülőknek (1. rész) – Az aktív hallgatás

A kurzus további részei:

2. rész: Az érzelmi támogatásról és a közös megoldáskeresésről

3. rész: A nondirektivitásról, az erkölcsi állásfoglalásról és a szextingről

4. rész: A személyes határokról és a szülők közötti kommunikációs stílusról

5. rész: A kompetenciahatárokról és arról, hogy szülőnek lenni nem egyszerű

Köszönjük a videóban való közreműködést és a forgatókönyveket Kemény Zsófinak, illetve a Grund Színház színészeinek, Boncsér Sára Lucának és Ferencz Attilának. A felvételben közreműködött: Petrovics Sára.

Ha beszélgetni szeretnél, hívj minket! 116-111

Ha érintett vagy a fenti témában, vagy aggódsz valakiért és nem tudod kihez fordulhatnál, írj nekünk vagy hívj minket a 116 111-es díjmentesen hívható telefonszámon!

Szülőnek lenni kihívás. Ha aggódsz gyermeked miatt, és nincs kivel megoszd a vele kapcsolatos aggodalmaidat, hívd a Kék Vonalat a 116 000-s díjmentesen hívható anonim számon, keressünk együtt megoldást.

Szakemberként, segítőként sem kell egyedül maradnod a megterhelő érzésekkel! Lényeges, hogy te is tudj arról beszélni, ha megvisel egy fiatal helyzete. Ha szükséged lenne valakire, akivel közösen tudsz gondolkozni egy fiatal érdekében, fordulj te is bátran a Kék Vonalhoz! Hívj minket a 116 000-s díjmentesen hívható anonim számon.

Hasznos tippek és infók

Kortársak közötti online szexuális zaklatás – Értsük meg, előzzük meg, reagáljunk rá! - workshop
Tanári útmutató (pdf)
#cyberbullying
#sexting
#jelentés
#egészséges kapcsolatok

Kortársak közötti online szexuális zaklatás – Értsük meg, előzzük meg, reagáljunk rá! - workshop

A workshop keretében a fiatalok átgondolják, hogy mi is az az online szexuális zaklatás, mikor, hol és hogyan történik, és átbeszélik, hogy…

A workshop keretében a fiatalok átgondolják, hogy mi is az az online szexuális zaklatás, mikor, hol és hogyan történik, és átbeszélik, hogy kitől és hogyan tudnak segítséget kérni. A workshop a Kortársak közötti online szexuális zaklatás – Értsük meg, előzzük meg, reagá…

Ismerek valakit, aki bántja önmagát
Cikk
#önsértés

Ismerek valakit, aki bántja önmagát

Ha ismersz valakit, aki szándékosan bántja önmagát (pl. vagdossa magát), fontos, hogy megértsd, valószínűleg a barátod egy nagyobb problémával küzd, aminek az…

Ha ismersz valakit, aki szándékosan bántja önmagát (pl. vagdossa magát), fontos, hogy megértsd, valószínűleg a barátod egy nagyobb problémával küzd, aminek az önsértés egy része, esetleg így próbálja a lelki fájdalmát kívülre helyezni és elviselni. Légy türelmes vele és…

Cyberbullying – internetes zaklatás, bántalmazás
Videó
#cyberbullying

Cyberbullying – internetes zaklatás, bántalmazás

A cyberbullying online zajló, elhúzódó és szándékos bántalmazást, zaklatást, megfélemlítést jelent. Az esetek nagy többségében van a történetnek offline előzménye. Beszélgess a…

A cyberbullying online zajló, elhúzódó és szándékos bántalmazást, zaklatást, megfélemlítést jelent. Az esetek nagy többségében van a történetnek offline előzménye. Beszélgess a gyerekekkel a kortárs kapcsolataikról, ismerd a barátait, vedd észre, ha valami nyomasztja! S…

Hogyan lehet segíteni gyermekeket a gyászban? 
E-learning
#gyász

Hogyan lehet segíteni gyermekeket a gyászban? 

A gyász az elmúlás feldolgozását segíti elő, a történtek megfelelő elfogadását. Gyász nélkül a feldolgozás sem lesz teljes értékű, ami a gyerekek…

A gyász az elmúlás feldolgozását segíti elő, a történtek megfelelő elfogadását. Gyász nélkül a feldolgozás sem lesz teljes értékű, ami a gyerekek fejlődésében is nyomot hagyhat.

Az online marketing és a gyermekvédelem – interjú a marketing21 ügynökséggel
Cikk
#online biztonság

Az online marketing és a gyermekvédelem – interjú a marketing21 ügynökséggel

A Kék Vonal Gyermekkrízis Alapítvány közösségi média kampányainak hirdetését, és a Google Ads kampányaink profi beállítását is pro bono vállalta el a…

A Kék Vonal Gyermekkrízis Alapítvány közösségi média kampányainak hirdetését, és a Google Ads kampányaink profi beállítását is pro bono vállalta el a Marketing21 Online Marketing Ügynökség. Ez hatalmas segítség az alapítvány számára abban, hogy a lehető legtöbb fiatalho…

Lehet másképp! Az öngyilkosság megjelenése a kötelező irodalomban
Módszertani csomag (pdf)
#megküzdés
#öngyilkosság

Lehet másképp! Az öngyilkosság megjelenése a kötelező irodalomban

Hogyan lehet úgy feldolgozni kötelező irodalmi műveket, hogy abban az öngyilkosság-prevenció is kiemelt szempont lehessen a klasszikus műértelmezés mellett? A tantervi kereteken…

Hogyan lehet úgy feldolgozni kötelező irodalmi műveket, hogy abban az öngyilkosság-prevenció is kiemelt szempont lehessen a klasszikus műértelmezés mellett? A tantervi kereteken belül, a már meglévő erőforrásokhoz igazodva olyan segédanyagot dolgoztunk ki, amely három...

Káros tartalmat láttál a TikTokon? Jelentsd be!
Cikk
#cyberbullying

Káros tartalmat láttál a TikTokon? Jelentsd be!

A TikTok és a Kék Vonal Gyermekkrízis Alapítvány közösen lépnek fel a fiatalok biztonságáért a TikTok Community Partnership programjának keretében.

A TikTok és a Kék Vonal Gyermekkrízis Alapítvány közösen lépnek fel a fiatalok biztonságáért a TikTok Community Partnership programjának keretében.

Serdülők a neten - óravázlatok
Óravázlatok (pdf)
#cyberbullying
#sexting

Serdülők a neten - óravázlatok

Az óravázlatok segítséget nyújtanak a pedagógusoknak és más gyerekkel dolgozó szakembereknek, hogy a 13-17 éves fiatalokkal közösen gondolkodjanak az online világ különböző…

Az óravázlatok segítséget nyújtanak a pedagógusoknak és más gyerekkel dolgozó szakembereknek, hogy a 13-17 éves fiatalokkal közösen gondolkodjanak az online világ különböző kihívásairól. A jelzés és a segítségkérés különböző formáit mindegyik tananyag érinti. A feladato…