Barion Pixel

Tudástár

Ingyenes online kurzus szülőknek

2023. szeptember 26.
Ingyenes online kurzus szülőknek

A Fontos vagy! kampányunk keretében egy olyan online kurzust készítettünk, amelyben a segítő beszélgetés alapjaival ismertetjük meg a szülőket, azért, hogy olyan kommunikációs eszközöket adjunk a kezükbe, melyek segítik a kamaszok, gyerekek lelki támogatását. A kurzus a dm – Drogerie Markt Magyarország támogatásával jöhetett létre.

Kurzusunkkal arra helyzetre szeretnénk reagálni, hogy a pandémia alatt megemelkedtek a családi konfliktusokról szóló hívások száma. A beszélgetések alatt az is kiderült, hogy a gyerekek nehezen fordulnak a szüleikhez, ha viszont mégis megteszik, gyakran félresiklik a szülő-gyermek közötti kommunikáció.

Az öt részes kurzus témái:

  • aktív hallgatás
  • információk, helyzet feltérképezése
  • a szülők közötti kommunikációs stílus, személyes határok
  • nondirektivitás
  • szülőnek lenni nem könnyű

Minden részhez kapcsolódik egy rövid videó, amely elemzésével Reményiné Csekeő Borbála, a Kék Vonal szakmai vezetője részletezi a segítő beszélgetés alapjait.

1. rész: A Kék Vonalról és az aktív hallgatásról

A szülőknek nagy szerepük van abban, hogy a fiatalok fel tudják dolgozni a pandémia okozta traumákat. A segítő beszélgetés alapja a meghallgatás. Az aktív hallgatás nem egyszerű, fontos hozzá a türelem és a saját gondolatok háttérbe szorítása.

Kattints ide, és nézd végig a kurzus első részét! 

2. rész: Az érzelmi támogatásról és a közös megoldáskeresésről

Ha a gyermek a szüleihez fordul egy problémával, nem feltétlenül azonnal a megoldásra kell fókuszálni. Fontos felméri a fiatal igazi szükségleteit – van, hogy az érzelmi támogatás sokkal nagyobb segítség, mint a tanácsadás. 

Nézd meg a kurzus második részét ezen a linken!

3. rész: A nondirektivitásról, az erkölcsi állásfoglalásról és a szextingről

Egy krízishelyzetben a higgadtság megőrzése a legfontosabb. Egy szülő higgadtságát elősegítheti, ha a szülő bízik a gyermekével való kapcsolatában. A beszélgetés hatékony lehet, ha az áldozathibáztatáson túllép a szülő, és nyitott kérdésekkel segíti a fiatalt a megnyílásban.

Hogyan tudod ezt megtenni? Kattints ide és tanulj különböző kommunikációs technikákról. 

4. rész: A személyes határokról és a szülők közötti kommunikációs stílusról

A pandémia okozta nehézségek miatt a csalásokban is gyarapodtak a konfliktus helyzetek. Fontos, hogy krízisben a család össze tudjon tartani. A gyermekek számára a szülők nyújtják az elsődleges példákat, ezért ahogyan a szülők beszélnek egymással, a fiatal is úgy fog velük, illetve a külvilággal kommunikálni.

Hogyan tudod mindezt pozitívan befolyásolni? Nézd meg a kurzus negyedik részét!

5. rész: A kompetenciahatárokról és arról, hogy szülőnek lenni nem egyszerű

Szülőként sok kihívással kell szembenézni, és rengeteg szerepben kell tudni egyszerre helyt állni. Ezeket a nehézségeket azonban meg lehet beszélni és ki lehet mondani, hogy mindenki számára egyszerűbb legyen az élet.

A kurzus utolsó részében azt tudatod meg, hogy hogyan kommunikálj a saját nehézségeidről szülőként. 

Köszönjük a videóban való közreműködést és a forgatókönyveket Kemény Zsófinak, illetve a Grund Színház színészeinek, Boncsér Sára Lucának és Ferencz Attilának.

Ha beszélgetni szeretnél, hívj minket!   116-111

Ha érintett vagy a fenti témában, vagy aggódsz valakiért és nem tudod kihez fordulhatnál, írj nekünk vagy hívj minket a 116 111-es díjmentesen hívható telefonszámon!

Szülőnek lenni kihívás. Ha aggódsz gyermeked miatt, és nincs kivel megoszd a vele kapcsolatos aggodalmaidat, hívd a Kék Vonalat a 116 000-s díjmentesen hívható anonim számon, keressünk együtt megoldást.

Szakemberként, segítőként sem kell egyedül maradnod a megterhelő érzésekkel! Lényeges, hogy te is tudj arról beszélni, ha megvisel egy fiatal helyzete. Ha szükséged lenne valakire, akivel közösen tudsz gondolkozni egy fiatal érdekében, fordulj te is bátran a Kék Vonalhoz! Hívj minket a 116 000-s díjmentesen hívható anonim számon.

Hasznos tippek és infók

Mentori kézikönyv kortárs segítő programhoz
Tanári útmutató (pdf)
#megküzdés
#egészséges kapcsolatok

Mentori kézikönyv kortárs segítő programhoz

Hogyan használjuk a kortárs segítés módszertanát a kellemes és biztonságos iskolai légkör megteremtése és fenntartása érdekében? Hogyan indítsunk és mentoráljunk kortárs segítő…

Hogyan használjuk a kortárs segítés módszertanát a kellemes és biztonságos iskolai légkör megteremtése és fenntartása érdekében? Hogyan indítsunk és mentoráljunk kortárs segítő csoportot?

Miért marad annyi gyermekbántalmazási eset rejtetten?
Cikk
#bántalmazás

Miért marad annyi gyermekbántalmazási eset rejtetten?

A látencia kutatások szerint egy feltárt gyermekbántalmazási esetre 25 rejtett eset jut. Valóban csak a jéghegy csúcsát látjuk, és rengeteg olyan tényező…

A látencia kutatások szerint egy feltárt gyermekbántalmazási esetre 25 rejtett eset jut. Valóban csak a jéghegy csúcsát látjuk, és rengeteg olyan tényező van, ami megnehezíti a dolgunkat és a bajban lévő gyerekek dolgát is. De érdemes ezekkel tisztában lenni, így talán …

Kortársak közötti online szexuális zaklatás – Értsük meg, előzzük meg, reagáljunk rá! - szakmai útmutató
Tanári útmutató (pdf)
#cyberbullying
#sexting
#jelentés
#egészséges kapcsolatok

Kortársak közötti online szexuális zaklatás – Értsük meg, előzzük meg, reagáljunk rá! - szakmai útmutató

Az útmutató azokra a fiatalokra fókuszál, akik önmaguk és mások számára ártalmasan viselkednek az online térben és abban nyújt támpontokat, hogyan lehet…

Az útmutató azokra a fiatalokra fókuszál, akik önmaguk és mások számára ártalmasan viselkednek az online térben és abban nyújt támpontokat, hogyan lehet a viselkedésükre hatással lenni, azt megváltoztatni. Ha ahhoz keresel segítséget, hogy hogyan előzd meg a zaklatást v…

Hogyan beszélgess gyerekekkel, kamaszokkal a háborúról?
Cikk
#hogyan beszélgess

Hogyan beszélgess gyerekekkel, kamaszokkal a háborúról?

A háború híre nem csak a felnőtteket, hanem a gyerekeket is elérheti és megrázhatja. Fontos, hogy jól reagálj arra, ha egy gyermeket…

A háború híre nem csak a felnőtteket, hanem a gyerekeket is elérheti és megrázhatja. Fontos, hogy jól reagálj arra, ha egy gyermeket félelemmel, bizonytalansággal tölt el a kialakult helyzet. Ezen az oldalon rengeteg hasznos tippet, cikket találsz összegyűjtve a Kék Von…

Szülőnek lenni kihívás!
Videó
#így segít a Kék Vonal

Szülőnek lenni kihívás!

A Segélyvonal a Bántalmazott és Eltűnt gyerekért a 116 000-ás ingyenesen hívható telefonszámon érhető el, ahol képzett ügyelőink várják szülők, gyermekekkel foglalkozó…

A Segélyvonal a Bántalmazott és Eltűnt gyerekért a 116 000-ás ingyenesen hívható telefonszámon érhető el, ahol képzett ügyelőink várják szülők, gyermekekkel foglalkozó szakemberek, és felelős felnőttek hívásait.

A háború felerősítheti negatív emlékeidet
Cikk
#megküzdés

A háború felerősítheti negatív emlékeidet

A háborúról szóló hírek és képek látványa nyomasztó és ijesztő lehet. Egyeseknél ez hatással lehet a mentális egészségre, szorongást és stresszt okozva,…

A háborúról szóló hírek és képek látványa nyomasztó és ijesztő lehet. Egyeseknél ez hatással lehet a mentális egészségre, szorongást és stresszt okozva, esetleg felerősítve korábbi negatív élményeket, nehéz emlékeket.