Előfordulhat, hogy néha magányosnak, elszigeteltnek érzed magad, vagy nem tudsz másokhoz kapcsolódni. Ezzel nincs semmi baj. Az viszont nem egészséges, ha ezek az érzések sokáig tartanak – ilyenkor érdemes lehet segítséget kérned. Cikkünkben arról olvashatsz, hogy mit jelent a magány és hogyan győzd le ezt az érzést.
Mit jelent a magány?
Magányt és elszigeteltséget akkor érezhetsz, ha…
- úgy érzed, nem szeretnek.
- úgy érzed, nem illesz be sehova.
- kívülállónak érzed magad egy csoportban (pl. az osztálytársaid között, a családodban vagy a társadalomban).
- úgy érzed, hogy nincsenek barátaid.
- úgy érzed, hogy rajtad kívül mindenki kapcsolatban van.
- nem tudsz hozzászokni egy új környezethez (pl. költözés, új iskola esetén).
- távolinak érzed magad a barátoktól vagy a családtól.
Ha ilyen érzéseid vannak hosszútávon, az oda vezethet, hogy megbetegedsz, depresszióba esel vagy akár öngyilkossági gondolatok is eszedbe juthatnak. Fontos, hogy beszélj valakivel arról, hogyan érzed magad. Próbálj meg beszélni egy olyan felnőttel, akiben megbízol, például egy szülővel, gondviselővel, vagy más családtaggal, orvossal, tanárral, iskolapszichológussal vagy más szakemberrel. A Kék Vonal munkatársait szintén felhívhatod a nap 24 órájában. Itt név nélkül beszélgetsz, megoszthatod érzéseidet, gondolataidat és kérdezhetsz is.
Hogyan érezd magad jobban?
Ha magányosnak és elszigeteltnek érzed magad, íme néhány dolog, ami segíthet:
- Ne feledd, nem vagy egyedül! Majdnem mindenki magányosnak érzi magát időről időre – rengeteg ember érez úgy most, ahogyan te is.
- Az érzéseid természetesek! Teljesen rendben van, hogy néha magányosnak érzed magad. De ne felejtsd el, hogy mindig van segítség, amikor szükséged van rá.
- Beszélj egy megbízható felnőttel! Ha valami miatt magányos vagy és magadba zárkózol, próbálj meg beszélni az érzéseidről egy szülővel, gondviselővel, tanárral vagy egy szakemberrel (orvossal, pszichológussal vagy a Kék Vonal telefonos önkénteseivel).
Ha hosszú távon szeretnél tenni a magány ellen, akkor…
- csatlakozz egy csoporthoz, klubhoz vagy csapathoz, ahol kapcsolatot teremthetsz másokkal.
- kezdj el egy új hobbit vagy szabadidős tevékenységet.
- gondozd a már meglévő barátságokat, szervezzetek közös programokat.
- sportolj, a testmozgás segít a feszültség levezetésében. Esetleg keress egy közösséget, ahol másokkal együtt sportolhatsz.
- próbálj meg új embereket megismerni.
- önkénteskedj, végezz jótékony munkát.
Le lehet győzni a magányt és elszigeteltséget, de ez időbe telhet. Lehet, hogy ki kell próbálnod valami új dolgot vagy akár dolgokat ahhoz, hogy az érzéseid elkezdjenek változni. Ne feledd viszont, hogy nem vagy egyedül és a Kék Vonal önkénteseitől bármikor kérhetsz segítséget!