Barion Pixel

Tudástár

Egyedül érzed magad? Íme néhány módszer a magány leküzdésére

2024. május 23.
Egyedül érzed magad? Íme néhány módszer a magány leküzdésére

Előfordulhat, hogy néha magányosnak, elszigeteltnek érzed magad, vagy nem tudsz másokhoz kapcsolódni. Ezzel nincs semmi baj. Az viszont nem egészséges, ha ezek az érzések sokáig tartanak – ilyenkor érdemes lehet segítséget kérned. Cikkünkben arról olvashatsz, hogy mit jelent a magány és hogyan győzd le ezt az érzést.

Mit jelent a magány?

Magányt és elszigeteltséget akkor érezhetsz, ha…

  • úgy érzed, nem szeretnek.
  • úgy érzed, nem illesz be sehova.
  • kívülállónak érzed magad egy csoportban (pl. az osztálytársaid között, a családodban vagy a társadalomban).
  • úgy érzed, hogy nincsenek barátaid.
  • úgy érzed, hogy rajtad kívül mindenki kapcsolatban van.
  • nem tudsz hozzászokni egy új környezethez (pl. költözés, új iskola esetén).
  • távolinak érzed magad a barátoktól vagy a családtól.

Ha ilyen érzéseid vannak hosszútávon, az oda vezethet, hogy megbetegedsz, depresszióba esel vagy akár öngyilkossági gondolatok is eszedbe juthatnak. Fontos, hogy beszélj valakivel arról, hogyan érzed magad. Próbálj meg beszélni egy olyan felnőttel, akiben megbízol, például egy szülővel, gondviselővel, vagy más családtaggal, orvossal, tanárral, iskolapszichológussal vagy más szakemberrel. A Kék Vonal munkatársait szintén felhívhatod a nap 24 órájában. Itt név nélkül beszélgetsz, megoszthatod érzéseidet, gondolataidat és kérdezhetsz is. 

Hogyan érezd magad jobban?

Ha magányosnak és elszigeteltnek érzed magad, íme néhány dolog, ami segíthet:

  1. Ne feledd, nem vagy egyedül! Majdnem mindenki magányosnak érzi magát időről időre – rengeteg ember érez úgy most, ahogyan te is.
  2. Az érzéseid természetesek! Teljesen rendben van, hogy néha magányosnak érzed magad. De ne felejtsd el, hogy mindig van segítség, amikor szükséged van rá.
  3. Beszélj egy megbízható felnőttel! Ha valami miatt magányos vagy és magadba zárkózol, próbálj meg beszélni az érzéseidről egy szülővel, gondviselővel, tanárral vagy egy szakemberrel (orvossal, pszichológussal vagy a Kék Vonal telefonos önkénteseivel).

Ha hosszú távon szeretnél tenni a magány ellen, akkor…

  • csatlakozz egy csoporthoz, klubhoz vagy csapathoz, ahol kapcsolatot teremthetsz másokkal.
  • kezdj el egy új hobbit vagy szabadidős tevékenységet.
  • gondozd a már meglévő barátságokat, szervezzetek közös programokat.
  • sportolj, a testmozgás segít a feszültség levezetésében. Esetleg keress egy közösséget, ahol másokkal együtt sportolhatsz.
  • próbálj meg új embereket megismerni.
  • önkénteskedj, végezz jótékony munkát. 

Le lehet győzni a magányt és elszigeteltséget, de ez időbe telhet. Lehet, hogy ki kell próbálnod valami új dolgot vagy akár dolgokat ahhoz, hogy az érzéseid elkezdjenek változni. Ne feledd viszont, hogy nem vagy egyedül és a Kék Vonal önkénteseitől bármikor kérhetsz segítséget! 

Ha érintett vagy a fenti témában, vagy aggódsz valakiért és nem tudod kihez fordulhatnál, írj nekünk vagy hívj minket a 116 111-es díjmentesen hívható telefonszámon!

Szülőnek lenni kihívás. Ha aggódsz gyermeked miatt, és nincs kivel megoszd a vele kapcsolatos aggodalmaidat, hívd a Kék Vonalat a 116 000-s díjmentesen hívható anonim számon, keressünk együtt megoldást.

Szakemberként, segítőként sem kell egyedül maradnod a megterhelő érzésekkel! Lényeges, hogy te is tudj arról beszélni, ha megvisel egy fiatal helyzete. Ha szükséged lenne valakire, akivel közösen tudsz gondolkozni egy fiatal érdekében, fordulj te is bátran a Kék Vonalhoz! Hívj minket a 116 000-s díjmentesen hívható anonim számon.

Hasznos tippek és infók

Színezd újra! Önsegítő munkafüzet önsértéssel küzdő fiataloknak
Módszertani csomag (pdf)
#megküzdés
#önsértés

Színezd újra! Önsegítő munkafüzet önsértéssel küzdő fiataloknak

A Kék Vonal segély vonalain egyre több megkeresést kapunk nemcsak gyerekektől és fiataloktól, akik bántják magukat, hanem olyan felnőttektől, szülőktől és szakemberektől…

A Kék Vonal segély vonalain egyre több megkeresést kapunk nemcsak gyerekektől és fiataloktól, akik bántják magukat, hanem olyan felnőttektől, szülőktől és szakemberektől is, akik támogatni, segíteni próbálnak egy önsértésben érintett fiatalnak. A webinár során...

Serdülők a neten
E-learning
#cyberbullying
#sexting

Serdülők a neten

A Kék Vonal Gyermekkrízis Alapítványnál 2004 óta foglalkozunk az internetbiztonság témájával, 2009 óta pedig az Európai Unió Better Internet for Kids Programjának…

A Kék Vonal Gyermekkrízis Alapítványnál 2004 óta foglalkozunk az internetbiztonság témájával, 2009 óta pedig az Európai Unió Better Internet for Kids Programjának keretében működtetjük a 116 111-es számon a Kék Vonal Internet Helpline-t, ahol fogadjuk az internetes viss…

Gyerekszemmel – MARGE, Felelős Felnőtt kampány
Cikk
#lelki egészség

Gyerekszemmel – MARGE, Felelős Felnőtt kampány

A Kék Vonal #FelelősFelnőtt kampányának célja, hogy felhívja a figyelmet a fiatalok mentális egészségére, illetve arra, hogy felelős felnőttként még inkább támogatnunk…

A Kék Vonal #FelelősFelnőtt kampányának célja, hogy felhívja a figyelmet a fiatalok mentális egészségére, illetve arra, hogy felelős felnőttként még inkább támogatnunk kell a gyerekeket a koronavírus-járvány okozta kihívások közepette. Ezúttal MARGE segítségével!

A párkapcsolati erőszak hatásai a gyermekre
Cikk
#megküzdés

A párkapcsolati erőszak hatásai a gyermekre

A szülők közötti párkapcsolati erőszak mindenképpen veszélyezteti a gyermek biztonságát, testi, lelki fejlődését, akkor is, ha ő közvetlenül nem szenved el bántalmazást,…

A szülők közötti párkapcsolati erőszak mindenképpen veszélyezteti a gyermek biztonságát, testi, lelki fejlődését, akkor is, ha ő közvetlenül nem szenved el bántalmazást, erőszakot.

Káros tartalmat láttál a TikTokon? Jelentsd be!
Cikk
#cyberbullying

Káros tartalmat láttál a TikTokon? Jelentsd be!

A TikTok és a Kék Vonal Gyermekkrízis Alapítvány közösen lépnek fel a fiatalok biztonságáért a TikTok Community Partnership programjának keretében.

A TikTok és a Kék Vonal Gyermekkrízis Alapítvány közösen lépnek fel a fiatalok biztonságáért a TikTok Community Partnership programjának keretében.

Az UNICEF tanácsai: hogyan beszélj a gyerekekkel a háborúról?
Cikk
#hogyan beszélgess

Az UNICEF tanácsai: hogyan beszélj a gyerekekkel a háborúról?

Éljünk bárhol is a világon, a háborús hírek félelmet, szomorúságot, dühöt, szorongást keltenek bennünk. Szülőként figyelni kell arra, hogy ilyenkor a gyerekeknek…

Éljünk bárhol is a világon, a háborús hírek félelmet, szomorúságot, dühöt, szorongást keltenek bennünk. Szülőként figyelni kell arra, hogy ilyenkor a gyerekeknek még nagyobb szükségük van a biztonság megélésére. Hogyan tudjuk ezt megadni nekik? Íme néhány tanács, hogyan…

A személyes határokról és a szülők közötti kommunikációs stílusról
E-learning
#segítő beszélgetés

A személyes határokról és a szülők közötti kommunikációs stílusról

A Fontos vagy! kampányunk keretében egy online kurzust készítettünk, amelyben amelyben a segítő beszélgetés alapjaival ismertetjük meg  a szülőket, azért hogy olyan…

A Fontos vagy! kampányunk keretében egy online kurzust készítettünk, amelyben amelyben a segítő beszélgetés alapjaival ismertetjük meg  a szülőket, azért hogy olyan kommunikációs eszközöket adjunk a kezükbe, amelyek segítik a kamaszok, gyerekek lelki támogatását. A kurz…

Cyberbullying – internetes zaklatás, bántalmazás
Videó
#cyberbullying

Cyberbullying – internetes zaklatás, bántalmazás

A cyberbullying online zajló, elhúzódó és szándékos bántalmazást, zaklatást, megfélemlítést jelent. Az esetek nagy többségében van a történetnek offline előzménye. Beszélgess a…

A cyberbullying online zajló, elhúzódó és szándékos bántalmazást, zaklatást, megfélemlítést jelent. Az esetek nagy többségében van a történetnek offline előzménye. Beszélgess a gyerekekkel a kortárs kapcsolataikról, ismerd a barátait, vedd észre, ha valami nyomasztja! S…