Barion Pixel

Tudástár

Együtt élni a veszteséggel – mi segít a gyászban?

2024. május 23.
Együtt élni a veszteséggel – mi segít a gyászban?

Mindenki máshogy dolgozza fel a gyászt. Összegyűjtöttünk néhány módszert, amelyek segíthetnek a gyász folyamatában.

Gyógyulást segítő módszerek

Az alábbi gyakorlatoknak nem az a célja, hogy elnyomd magadban a veszteség érzést, vagy hogy „túl legyél rajta”, hanem az, hogy segítsenek jobban érezni magad. Az alábbi gyakorlatok segítségével egészséges módon emlékezhetsz valakire, akit szerettél és elvesztettél:

  • Emlékdoboz: Gyűjts össze belépőjegyeket, fényképeket és más emlékeket, melyek ahhoz a személyhez kötődnek, akit elveszítettél. Próbálj meg levelet írni neki, és tedd azt is a dobozba. Nyisd ki a dobozt, hogy emlékeztessen azokra a szép pillanatokra, melyeket közösen éltetek át, és arra az örömre, amelyet ez a személy hozott az életedbe. 
  • Fotógyűjtemény: Gyűjtsd össze a kedvenc fotóidat az elhunyt szerettedről, és tedd őket egy táblára vagy egy online fotóalbumba. Ha nincs elég képed, kérhetsz családtagoktól, barátoktól vagy más ismerősöktől. Közösen is elkészíthetitek a gyűjteményt vagy albumot. 
  • Beszélgetés: Kérd meg azokat az embereket, akik ismerték azt a személyt, akit elveszítettél, hogy üljetek körbe és beszélgessetek a gyászotokról. Osszátok meg a legszebb emlékeiteket. Meséljétek el, mi az, amit az elhunyt személlyel csináltatok és hiányzik. Sokat segíthet, ha megtapasztalod, hogy nem vagy egyedül a gyászban.

Naplóírás

Az írás sokat segíthet abban, hogy megismerd az érzéseidet, különösen, ha különböző dolgokon mész keresztül egyszerre. Íme néhány mondat, ami segíthet belekezdeni az írásba:

  • A legviccesebb dolog, amit valaha mondtál nekem, az volt, hogy…
  • A film, amit utoljára láttunk együtt…
  • A kedvenc színed/illatod/dalod az volt, hogy…
  • Sok közös dolog volt bennünk, például…
  • Dolgok, amik nem voltak bennünk közösek…
  • Azt tanultam tőled, hogy…
  • Szerintem azt tanultad tőlem, hogy…
  • A legszomorúbb dolog abban, hogy elveszítettelek, az az, hogy…
  • Ami a legjobban hiányzik benned, az az, hogy…
  • Amikor legutoljára láttalak…
  • A legkedvesebb dolog, amit valaha tettél értem, az volt, hogy…
  • A legnagyobbat akkor nevettünk, amikor…

Imádkozás

Vannak emberek, akiknek egy szerettük elvesztése után az imádkozás segít a gyógyulásban. Ha nem hiszel az imádkozásban, vannak más spirituális élmények, amik közelebb állhatnak hozzád, mint például a meditáció, időtöltés a természetben vagy csendes elmélyülés önmagadban. 

Temetés

A temetésen a barátokkal és a családtagokkal együtt tudtok emlékezni az elhunytra. Hogy mi történik egy temetésen, az nagyban függ a család kulturális és vallási szokásaitól, de minden temetési szertartás a közös megemlékezésről szól.

A temetés lehetőséget adhat a családnak és barátoknak arra, hogy megosszák emlékeiket egy biztonságos és támogató környezetben. A temetések lehetnek szomorúak, de szabad akár nevetni vagy mosolyogni is, különösen egy kedves emlék felidézésekor.

Együtt élni a veszteséggel

A veszteség, amelyen most keresztülmész, lehet, hogy meg fog változtatni. Lehet, hogy sosem fogod tudni feldolgozni teljesen, de egy idő után jobban fogod érezni magad. Adj magadnak időt és legyél türelmes magaddal. Lesznek nehéz napok, de idővel a gyász könnyebbé válik. Ez nem azt jelenti, hogy nem fogsz többet arra az emberre gondolni, akit elveszítettél, hanem megtanulod úgy kezelni a gyászt, hogy ne vegye át az uralmat az egész életed felett.  

Vigyázz magadra!

Ha gyászolsz, megjelenhet a kísértés, hogy egészségtelen módokon tompítsd a fájdalmadat. Íme néhány egészséges módszer: 

  • Egyél tápláló ételeket és nem hagyj ki egy étkezést sem
  • Aludj eleget éjszaka
  • Szánj elegendő időt a testmozgásra
  • Tartsd magad egy napirendhez
  • Tölts időt a barátaiddal

Egy háziállat elvesztése

Egy kutya, macska vagy más háziállat elvesztése is tud annyira fájni, mint egy ember halála. Néhány ötlet, ami segíthet kezelni a gyászt:

  • Készíts emlékhelyet az állatnak
  • Készíts egy fotógyűjteményt
  • Írj egy verset az állatról
  • Tarts meg a bilétát az állat nyakörvéről és használd kulcstartóként
  • Beszélj valakivel, akiben megbízol. A Kék Vonalat bármikor hívhatod a 116-111-es telefonszámon. 

Segítségkérés

Ne felejtsd el, hogy nem vagy egyedül. Ne zárkózz el azoktól, akiknek fontos vagy, még akkor se, ha nem értenek meg igazán. Tölts időt azokkal, akik szintén gyászolják a veszteséget. Legyél a barátaiddal, akik segíthetnek abban, hogy néha kicsit másra is gondolj. 

Ha úgy érzed, elakadtál a gyász feldolgozásában, fontos, hogy tisztában legyél a depresszió jeleivel.

Ha érintett vagy a fenti témában, vagy aggódsz valakiért és nem tudod kihez fordulhatnál, írj nekünk vagy hívj minket a 116 111-es díjmentesen hívható telefonszámon!
Szülőnek lenni kihívás. Ha aggódsz gyermeked miatt, és nincs kivel megoszd a vele kapcsolatos aggodalmaidat, hívd a Kék Vonalat a a 116 000-s díjmentesen hívható anonim számon, keressünk együtt megoldást.
Szakemberként, segítőként sem kell egyedül maradnod a megterhelő érzésekkel! Lényeges, hogy te is tudj arról beszélni, ha megvisel egy fiatal helyzete. Ha szükséged lenne valakire, akivel közösen tudsz gondolkozni egy fiatal érdekében, fordulj te is bátran a Kék Vonalhoz! Hívj minket a 116 000-s díjmentesen hívható anonim számon.

Hasznos tippek és infók

Ismerek valakit, aki bántja önmagát
Cikk
#önsértés

Ismerek valakit, aki bántja önmagát

Ha ismersz valakit, aki szándékosan bántja önmagát (pl. vagdossa magát), fontos, hogy megértsd, valószínűleg a barátod egy nagyobb problémával küzd, aminek az…

Ha ismersz valakit, aki szándékosan bántja önmagát (pl. vagdossa magát), fontos, hogy megértsd, valószínűleg a barátod egy nagyobb problémával küzd, aminek az önsértés egy része, esetleg így próbálja a lelki fájdalmát kívülre helyezni és elviselni. Légy türelmes vele és…

Az UNICEF tanácsai: hogyan beszélj a gyerekekkel a háborúról?
Cikk
#hogyan beszélgess

Az UNICEF tanácsai: hogyan beszélj a gyerekekkel a háborúról?

Éljünk bárhol is a világon, a háborús hírek félelmet, szomorúságot, dühöt, szorongást keltenek bennünk. Szülőként figyelni kell arra, hogy ilyenkor a gyerekeknek…

Éljünk bárhol is a világon, a háborús hírek félelmet, szomorúságot, dühöt, szorongást keltenek bennünk. Szülőként figyelni kell arra, hogy ilyenkor a gyerekeknek még nagyobb szükségük van a biztonság megélésére. Hogyan tudjuk ezt megadni nekik? Íme néhány tanács, hogyan…

Zita története – kereskedelmi célú gyermekrablás
Videó
#így segít a Kék Vonal

Zita története – kereskedelmi célú gyermekrablás

A filmért köszönet a Nobodys Children Foundation szervezetének és az Európai Unió támogatásának! Készült a Don’t lose! projekt keretében.

A filmért köszönet a Nobodys Children Foundation szervezetének és az Európai Unió támogatásának! Készült a Don’t lose! projekt keretében.

Interjú Várnai Dórával a fiatalok közötti kortárs bántalmazásról
Interjú
#egészséges kapcsolatok

Interjú Várnai Dórával a fiatalok közötti kortárs bántalmazásról

Várnai Dóra Eszter pszichológus, pedagógus, az ELTE PPK által koordinált Iskoláskorúak Egészségmagatartása című vizsgálat kutatója, a Heim Pál Országos Gyermekgyógyászati Intézet munkatársa.…

Várnai Dóra Eszter pszichológus, pedagógus, az ELTE PPK által koordinált Iskoláskorúak Egészségmagatartása című vizsgálat kutatója, a Heim Pál Országos Gyermekgyógyászati Intézet munkatársa. Fő kutatási területe a kortárs bántalmazás és az iskoláskorú gyermekek egészség…

A háború felerősítheti negatív emlékeidet
Cikk
#megküzdés

A háború felerősítheti negatív emlékeidet

A háborúról szóló hírek és képek látványa nyomasztó és ijesztő lehet. Egyeseknél ez hatással lehet a mentális egészségre, szorongást és stresszt okozva,…

A háborúról szóló hírek és képek látványa nyomasztó és ijesztő lehet. Egyeseknél ez hatással lehet a mentális egészségre, szorongást és stresszt okozva, esetleg felerősítve korábbi negatív élményeket, nehéz emlékeket.

Kortársak közötti online szexuális zaklatás – Értsük meg, előzzük meg, reagáljunk rá! - óravázlatok
Óravázlatok (pdf)
#cyberbullying
#sexting
#jelentés
#egészséges kapcsolatok

Kortársak közötti online szexuális zaklatás – Értsük meg, előzzük meg, reagáljunk rá! - óravázlatok

Az óravázlatok segítségével 13-17 éves diákokkal lehet beszélgetni a kortársak közötti online szexuális zaklatásról. Az elkészítés során felhasználtuk egy több, mint 3000…

Az óravázlatok segítségével 13-17 éves diákokkal lehet beszélgetni a kortársak közötti online szexuális zaklatásról. Az elkészítés során felhasználtuk egy több, mint 3000 főn végzett kutatás eredményét, együtt dolgoztunk kortársakkal és szakemberekkel azért, hogy lehető…

Csak egy vicc? Szexualizált cyberbullying 9-12 évesek között - tanári kézikönyv
Tanári útmutató (pdf)
#cyberbullying
#sexting
#jelentés
#egészséges kapcsolatok

Csak egy vicc? Szexualizált cyberbullying 9-12 évesek között - tanári kézikönyv

A tanári kézikönyv segítséget nyújt a módszertani csomaghoz tartozó óravázlatok használatához. Az óravázlatok segítségével 9-12 éves diákokkal lehet beszélgetni a cyberbullying különböző…

A tanári kézikönyv segítséget nyújt a módszertani csomaghoz tartozó óravázlatok használatához. Az óravázlatok segítségével 9-12 éves diákokkal lehet beszélgetni a cyberbullying különböző formáiról. A feladatokat adaptálni, módosítani lehet az adott körülményeknek megfel…

A kompetenciahatárokról és arról, hogy szülőnek lenni nem egyszerű
E-learning
#segítő beszélgetés

A kompetenciahatárokról és arról, hogy szülőnek lenni nem egyszerű

A Fontos vagy! kampányunk keretében egy online kurzust készítettünk, amelyben amelyben a segítő beszélgetés alapjaival ismertetjük meg  a szülőket, azért hogy olyan…

A Fontos vagy! kampányunk keretében egy online kurzust készítettünk, amelyben amelyben a segítő beszélgetés alapjaival ismertetjük meg  a szülőket, azért hogy olyan kommunikációs eszközöket adjunk a kezükbe, amelyek segítik a kamaszok, gyerekek lelki támogatását. A kurz…