Barion Pixel

Tudástár

Hogyan beszélgess a gyerekekkel a szexuális visszaélésekről?

2024. június 11.
Hogyan beszélgess a gyerekekkel a szexuális visszaélésekről?

Hogyan beszélgess gyerekekkel a szexuális visszaélésről, hogyan segíts nekik elkerülni a szexuális bántalmazást? Adunk néhány tippet, hogy könnyebb legyen!

Beszélgessetek a szexualitásról!

Azok a gyerekek, akik keveset tudnak a szexualitásról, és saját testükről, könnyebben válhatnak áldozattá.Írtuk már, hogy a szexualitás nem egyenlő a szex veszélyeivel, és a szexualitásról való beszélgetések ne korlátozódjanak a szexuális visszaélések és egyéb veszélyek megelőzésére. Ha a gyerekek hallanak arról és tapasztalják a felnőtt környezetet látva, hogy a szexualitás a pozitív érzelmek, a szeretet, a gyengédség, az összetartozás kifejezése, észre fogják venni, ha a szex nem erről szól –hanem félelemről, erőről, fájdalomról.

A szexuális visszaélés, a szexuális erőszak ne legyen tabu!

Ha ilyesmiről kezd beszélni a gyerek, ha ez szól a rádióban, erről szól a film vagy egy újságcikk, használd ki ezeket a helyzeteket és beszélgessetek! Ötből egy gyerek válik szexuális abúzus vagy erőszak valamilyen formájának áldozatává. Nem gondold és ne sugalld, hogy ez valami olyasmi, ami csak másokkal történhet meg! Bármelyik gyerekkel megtörténhet, függetlenül nemétől, korától, bőrszínétől, családi hátterétől, vallásától. Az elkövető sokszor a gyerek által is ismert, szeretett személy és nem is feltétlenül felnőtt.

Bátorítsd a gyerekeket, hogy tudjanak, merjenek, nemet mondani!

Ez általában 2 éves korban még nagyon megy mindenkinek. Ugyanakkor, ha a dackorszakban a kisgyerek azt tanulja meg, hogy ő nem mondhat nemet otthon és az iskolában sem, akkor nehezen fog nemet mondani egy csábító, visszaélő helyzetben is. Az autonómia érzés helyett a szégyen és a kétely lesz a meghatározó életérzése. Nem fog nemet mondani egy rossz szándékú felnőttnek sem, ha a felnőttek tiszteletének parancsa, megelőzi az saját önrendelkezésre való szabadságát, de még a saját önvédelmét is!

Tiszteld a gyerekek intimitását!

Ha abban nőnek fel, hogy senki: a szülő, nagyszülő, gondozó, nevelő, orvos sem érintheti meg őket az intim testrészeiken a gyerek belegyezése nélkül, akkor könnyebben fogja azonosítani a visszaélő szándékú közeledést.

Nevelj erőszakmentesen!

Ha egy gyerek, abban nő fel, hogy a felnőttek nem bánthatják őt, nem ütik meg, nem rángatják, nem üvöltöznek vele, akkor nagyobb eséllyel tudja megvédeni magát, tud nemet mondani, és veszi észre, ha valaki nem elfogadható módon közelít felé.

Segíts a gyerekeknek felismerni és verbalizálni az érzéseket!

Sokszor azért is nehéz segítséget kérni egy visszaélő helyzetben, mert nem tudják elmondani, hogy mit is éreznek az elkövetővel szemben, miért érzik rosszul magukat, hogy mi történik velük. A szexuális abúzus sokszor nem jár fizikai bántalmazással, nincs erőszak, nincs behatolás -csábítás van, szexuális tartalmú játékok vannak, az intim tér megsértése van, és az áldozat a környezet visszajelzéseiből keresi a választ kínzó kérdésére: mi történik vele? Segíts bíznia a saját érzéseiben!

Higgy neki!

Arról beszélni, hogy egy érintés, egynézés, egy helyzet rossz volt, kínos volt, hogy valakivel – esetleg egy családtaggal, baráttal -nem akar kettesben lenni még egy bizalmi légkörben is nehéz. Egyetlen kételkedő mondat is elég, hogy az áldozat többé szóba se hozza, mi történt. A szexuális abúzus minden formája olyan rettenet, amit sokszor könnyebb nem elhinni – de ha így teszel cserben hagyod azt, aki tőled remél védelmet!

Kérj segítséget a gyerek számára!

A szexuális abúzus gyanúja hosszú és nehéz folyamatokat indít el. A legfontosabb, hogy lehetőleg azonnal és biztonságosan megszűnjön a veszélyeztető helyzet, és az áldozat kapjon pszichés támogatást a történtek feldolgozásához.

Kérj segítséget a magad számára is!

Ha te is áldozat voltál, amíg nem tudod feldolgozni a saját történetedet, nehezen tudsz stabil hátteret, segítséget adni egy gyereknek.

Ismerd a segítő helyeket, lehetőségeket, jog szabályi hátteret! Ahová fordulhatsz:

Ha érintett vagy a fenti témában, vagy aggódsz valakiért és nem tudod kihez fordulhatnál, írj nekünk vagy hívj minket a 116 111-es díjmentesen hívható telefonszámon!
Szülőnek lenni kihívás. Ha aggódsz gyermeked miatt, és nincs kivel megoszd a vele kapcsolatos aggodalmaidat, hívd a Kék Vonalat a a 116 000-s díjmentesen hívható anonim számon, keressünk együtt megoldást.
Szakemberként, segítőként sem kell egyedül maradnod a megterhelő érzésekkel! Lényeges, hogy te is tudj arról beszélni, ha megvisel egy fiatal helyzete. Ha szükséged lenne valakire, akivel közösen tudsz gondolkozni egy fiatal érdekében, fordulj te is bátran a Kék Vonalhoz! Hívj minket a 116 000-s díjmentesen hívható anonim számon.

Hasznos tippek és infók

Interjú – Szél Dávid, Felelős Felnőtt kampány
Interjú
#megküzdés

Interjú – Szél Dávid, Felelős Felnőtt kampány

Szél Dávid tanácsadó szakpszichológust az Apapara blognak köszönhetően ismerte meg a szélesebb közönség, de a kliensekkel való munkán és a blogoláson kívül…

Szél Dávid tanácsadó szakpszichológust az Apapara blognak köszönhetően ismerte meg a szélesebb közönség, de a kliensekkel való munkán és a blogoláson kívül más területeken is nagyon aktív: folyamatosan tart előadásokat, a legolvasottabb magazinokban jelennek meg írásai,…

Serdülők a neten - tanári útmutató
Tanári útmutató (pdf)
#cyberbullying
#sexting

Serdülők a neten - tanári útmutató

Tanári útmutató a serdülők a neten módszertani csomag használatához. A módszertani csomag segítséget nyújt a pedagógusoknak és más gyerekkel dolgozó szakembereknek, hogy…

Tanári útmutató a serdülők a neten módszertani csomag használatához. A módszertani csomag segítséget nyújt a pedagógusoknak és más gyerekkel dolgozó szakembereknek, hogy a 13-17 éves fiatalokkal közösen gondolkodjanak az online világ különböző kihívásairól. A jelzés és …

A Kék Vonal közleménye az öngyilkosság megelőzés világnapján
Cikk
#öngyilkosság

A Kék Vonal közleménye az öngyilkosság megelőzés világnapján

A Kék Vonal Gyermekkrízis Alapítványhoz 2021 első félévében elkeserítően magas számú megkeresés érkezett olyan fiataloktól, akikben felmerült az öngyilkosság gondolata.

A Kék Vonal Gyermekkrízis Alapítványhoz 2021 első félévében elkeserítően magas számú megkeresés érkezett olyan fiataloktól, akikben felmerült az öngyilkosság gondolata.

Csak egy vicc? Szexualizált cyberbullying 9-12 évesek között - kvízjáték
Prezentáció (ppt)
#cyberbullying
#sexting
#jelentés
#egészséges kapcsolatok

Csak egy vicc? Szexualizált cyberbullying 9-12 évesek között - kvízjáték

A kvízjáték segítséget nyújt a módszertani csomaghoz tartozó óravázlatok használatához. Az óravázlatok segítségével 9-12 éves diákokkal lehet beszélgetni a cyberbullying különböző formáiról.…

A kvízjáték segítséget nyújt a módszertani csomaghoz tartozó óravázlatok használatához. Az óravázlatok segítségével 9-12 éves diákokkal lehet beszélgetni a cyberbullying különböző formáiról. A feladatokat adaptálni, módosítani lehet az adott körülményeknek megfelelően. …

Hogyan lehet segíteni gyermekeket a gyászban? 
E-learning
#gyász

Hogyan lehet segíteni gyermekeket a gyászban? 

A gyász az elmúlás feldolgozását segíti elő, a történtek megfelelő elfogadását. Gyász nélkül a feldolgozás sem lesz teljes értékű, ami a gyerekek…

A gyász az elmúlás feldolgozását segíti elő, a történtek megfelelő elfogadását. Gyász nélkül a feldolgozás sem lesz teljes értékű, ami a gyerekek fejlődésében is nyomot hagyhat.

Csak egy vicc? Szexualizált cyberbullying 9-12 évesek között - videó
Videó
#cyberbullying
#sexting
#jelentés
#egészséges kapcsolatok

Csak egy vicc? Szexualizált cyberbullying 9-12 évesek között - videó

. A videó segítséget nyújt a módszertani csomaghoz tartozó óravázlatok használatához. Az óravázlatok segítségével 9-12 éves diákokkal lehet beszélgetni a cyberbullying különböző…

. A videó segítséget nyújt a módszertani csomaghoz tartozó óravázlatok használatához. Az óravázlatok segítségével 9-12 éves diákokkal lehet beszélgetni a cyberbullying különböző formáiról. A feladatokat adaptálni, módosítani lehet az adott körülményeknek megfelelően. A …

Gyász és veszteség: mire számíts egy temetésen?
Cikk
#gyász

Gyász és veszteség: mire számíts egy temetésen?

Részt venni egy temetésen segíthet szerettünk meggyászolásában. A következőkben arról írunk, mire számíthatsz a szertartás alatt.

Részt venni egy temetésen segíthet szerettünk meggyászolásában. A következőkben arról írunk, mire számíthatsz a szertartás alatt.

30 tipp a jobb közérzetért
Cikk
#megküzdés

30 tipp a jobb közérzetért

Mindenki megérdemel egy kis törődést. Fontos, hogy időt szánj magadra és törődj a fizikai, mentális, érzelmi és lelki egészségeddel. Ha szeretnél többet…

Mindenki megérdemel egy kis törődést. Fontos, hogy időt szánj magadra és törődj a fizikai, mentális, érzelmi és lelki egészségeddel. Ha szeretnél többet törődni magaddal a mindennapok során, már jó úton haladsz! Íme néhány módszer és tipp, amelyek segítségével a mentáli…