Barion Pixel

Tudástár

Hogyan beszélgess a gyerekekkel az online ismerkedésről?

2024. június 11.
Hogyan beszélgess a gyerekekkel az online ismerkedésről?

Tippek 7 pontban felnőtteknek az online ismerkedés lehetőségeiről és veszélyeiről.

A neten való ismerkedés a tizenévesek mindennapjainak a részévé vált, ezért fontos kérdés, hogyan beszélgessünk a gyerekekkel az online ismerkedésről?

1. Az online ismerkedés veszélyei

Fontos, hogy gyerek-felnőtt egyaránt tisztában legyen vele, hogy a világháló összehozhat olyan embereket is, akik az offline világban sosem találkoznának. Beszélj arról a gyerekednek, hogy ez jó, ez egy hatalmas lehetőség, de vannak veszélyei is!

2. Beszéljetek az ismerkedésről, barátokról, szerelemről!

Akkor tudsz hitelesen beszélni és hiteles szabályokban megegyezni a gyerekekkel az online ismerkedés terén, ha általában is beszélgettek az ismerkedésről, barátkozásról, szerelemről… Ha az internet is téma otthon, akkor az internetes ismerkedést, és annak veszélyeit is könnyebb szóba hozni.

3. Légy kíváncsi!

Fontos, hogy szülőként, nevelőként érdekeljenek a gyerekeid barátai, ismerősei! Légy kíváncsi rájuk, ismerkedj meg velük, engedd, hogy nálatok találkozzanak. Ha a társaságból valaki miatt aggódsz, nem szimpatikus neked, próbáld őt jobban megismerni! Beszélgessetek a gyerekeddel arról, neki miért fontos az a személy? Ha egy gyerek azt tapasztalja, hogy érdeklődünk a barátai iránt, és senkitől nem célunk őt eltiltani, ha segítjük, hogy biztonságos körülmények között találkozzanak, akkor elvárhatjuk, hogy az online barátairól is beszámoljon nekünk.

4. Állapodjatok meg a szabályokban!

Beszélgessünk arról, ő milyen helyzetektől tart, azokat hogyan lehet megelőzni és hogyan tudnak segítséget kérni! Beszéljünk át néhány minta helyzetet, és közösen állapodjunk meg néhány alapszabályban, ami a gyerek biztonságát szolgálja! Hogyan reagáljon, ha egy ismeretlen a neten érdeklődik iránta? Mit válaszoljon, ha valaki személyesen is találkozni akar vele? Hogy lehet biztonságos körülményeket teremteni egy első találkozáshoz? Miért fontos, hogy egy felnőtt is tudjon róla kivel és hol találkozik?

5. Gondoljatok a biztonságra!

Minden internetes alkalmazás, felület használata előtt érdemes átgondolni, mire is akarom azt használni, és valóban azt a célt fogja-e szolgálni az eszköz? Milyen biztonsági és adatvédelmi beállításokkal tudom megelőzni, hogy más történjen, mint amit szeretnék? Ha ezt egy kiskamasz gyerekkel együtt átgondoljuk, később már felnőtt bevonása nélkül is nagyobb eséllyel át fogja gondolni ezt, és a célnak megfelelően fogja beállítani, hogy például szeretné-e, hogy ismeretlenek is lássák, amit megoszt, vagy ismeretlenek is tudjanak vele kapcsolatba lépni.

6. Építs ki bizalmi viszonyt a gyerekeddel!

A serdülőkor az eltávolodás, az önállósodás és így a titkok kora is. Az eltávolodás akkor jár a legkevesebb veszéllyel, ha a kamaszkor küszöbéig a kölcsönös bizalmat ki tudtuk építeni. Ha a gyerek alapvetően bízik a felnőttekben, ha vannak olyan személyek körülötte, akikhez bátran tud fordulni, akkor remélhetjük, hogy az online ismerkedés útvesztőiben is fog tanácsot kérni, ha elbizonytalanodik.

7. Fogadd el, hogy a te gyereked is hibázik néha!

Minden elővigyázatosság és prevenció mellett is érhetik agyerekeket rossz élmények, kerülhetnek veszélyes helyzetekbe. Fogadjuk el, hogy egy gyerek, egy kamasz követ el meggondolatlanságokat, hogy nem mindig tudja jól felmérni a helyzetet. Ha ezt elfogadjuk és egy rossz döntés után sem kell retorziótól tartania, akkor remélhető, hogy legközelebb segítséget kér egy döntési helyzetben.

Ha érintett vagy a fenti témában, vagy aggódsz valakiért és nem tudod kihez fordulhatnál, írj nekünk vagy hívj minket a 116 111-es díjmentesen hívható telefonszámon!
Szülőnek lenni kihívás. Ha aggódsz gyermeked miatt, és nincs kivel megoszd a vele kapcsolatos aggodalmaidat, hívd a Kék Vonalat a a 116 000-s díjmentesen hívható anonim számon, keressünk együtt megoldást.
Szakemberként, segítőként sem kell egyedül maradnod a megterhelő érzésekkel! Lényeges, hogy te is tudj arról beszélni, ha megvisel egy fiatal helyzete. Ha szükséged lenne valakire, akivel közösen tudsz gondolkozni egy fiatal érdekében, fordulj te is bátran a Kék Vonalhoz! Hívj minket a 116 000-s díjmentesen hívható anonim számon.

Hasznos tippek és infók

Flörtölés
Cikk
#egészséges kapcsolatok

Flörtölés

Miért fontos téma a flörtölés? A fiatalok életében fontos az ismerkedés, így ezzel kapcsolatban sok, olykor nem egyértelmű, akár veszélyes helyzet adódhat.…

Miért fontos téma a flörtölés? A fiatalok életében fontos az ismerkedés, így ezzel kapcsolatban sok, olykor nem egyértelmű, akár veszélyes helyzet adódhat. Mire figyelj?

A megosztott fájdalom - hogyan kísérheted szakemberként a gyerekek gyászát?
Tanári útmutató (pdf)
#gyász

A megosztott fájdalom - hogyan kísérheted szakemberként a gyerekek gyászát?

A serdülőkori érzelmi hullámzásban nehéz lehet kívülről megállapítani, hogy mikor van szüksége egy tizenéves gyereknek plusz segítségre, és érzékeny feladat megtalálni, annak…

A serdülőkori érzelmi hullámzásban nehéz lehet kívülről megállapítani, hogy mikor van szüksége egy tizenéves gyereknek plusz segítségre, és érzékeny feladat megtalálni, annak módját, ahogy tanárként, iskolai szociális segítőként vagy akár iskolapszichológusként támogath…

Miért hívd a Kék Vonalat?
Videó
#cyberbullying
#bántalmazás
#gyász
#egészséges kapcsolatok
#így segít a Kék Vonal
#lelki egészség
#megküzdés
#öngyilkosság
#online biztonság
#önsértés
#sexting
#stressz
#szexualitás
#szökés/eltűnés

Miért hívd a Kék Vonalat?

A Kék Vonalat éjjel-nappal, ingyenesen hívhatod. Keress minket, ha beszélgetnél valakivel, vagy ha segítséget kérnél és nem tudod, kihez fordulj.

A Kék Vonalat éjjel-nappal, ingyenesen hívhatod. Keress minket, ha beszélgetnél valakivel, vagy ha segítséget kérnél és nem tudod, kihez fordulj.

Kortársak közötti online szexuális zaklatás – 3. tananyag
E-learning
#cyberbullying
#sexting
#jelentés
#egészséges kapcsolatok

Kortársak közötti online szexuális zaklatás – 3. tananyag

Tanárként, gyerekekkel dolgozó szakemberként gyakran találkozhatunk a kortárs online szexuális zaklatás legkülönbözőbb eseteivel. Sokszor felkészületlenül érik a felnőtteket ezek a helyzetek, nem…

Tanárként, gyerekekkel dolgozó szakemberként gyakran találkozhatunk a kortárs online szexuális zaklatás legkülönbözőbb eseteivel. Sokszor felkészületlenül érik a felnőtteket ezek a helyzetek, nem ismerik a jelenséget, nem tudják hogyan reagáljanak rá, hogyan előzzék meg…

Kortársak közötti online szexuális zaklatás – Értsük meg, előzzük meg, reagáljunk rá! - szakmai útmutató
Tanári útmutató (pdf)
#cyberbullying
#sexting
#jelentés
#egészséges kapcsolatok

Kortársak közötti online szexuális zaklatás – Értsük meg, előzzük meg, reagáljunk rá! - szakmai útmutató

Az útmutató azokra a fiatalokra fókuszál, akik önmaguk és mások számára ártalmasan viselkednek az online térben és abban nyújt támpontokat, hogyan lehet…

Az útmutató azokra a fiatalokra fókuszál, akik önmaguk és mások számára ártalmasan viselkednek az online térben és abban nyújt támpontokat, hogyan lehet a viselkedésükre hatással lenni, azt megváltoztatni. Ha ahhoz keresel segítséget, hogy hogyan előzd meg a zaklatást v…

Hogyan beszélgess gyerekekkel a videójátékokról?
Cikk
#hogyan beszélgess

Hogyan beszélgess gyerekekkel a videójátékokról?

Manapság egyre több időt tölthetnek a gyerekek képernyő előtt. Kíváncsi vagy, hogy mit csinál ilyenkor? Aggódsz, hogy hová vezethet ez? Adunk néhány…

Manapság egyre több időt tölthetnek a gyerekek képernyő előtt. Kíváncsi vagy, hogy mit csinál ilyenkor? Aggódsz, hogy hová vezethet ez? Adunk néhány tippet arról, hogyan beszélgess gyerekekkel a videójátékokról.

Interjú Vajda Zsolttal a fiatalkori öngyilkosságok megelőzéséről
Interjú
#öngyilkosság

Interjú Vajda Zsolttal a fiatalkori öngyilkosságok megelőzéséről

Vajda Zsolt szociális munkás, szociálpolitikus, aki közel 30 éve dolgozik a szakmában. Munkáját hivatásnak tekinti, és tapasztalatait szívesen osztja meg másokkal is.…

Vajda Zsolt szociális munkás, szociálpolitikus, aki közel 30 éve dolgozik a szakmában. Munkáját hivatásnak tekinti, és tapasztalatait szívesen osztja meg másokkal is. Az elmúlt évek során számos szociális szakemberrel dolgozott együtt, tréningeket és képzéseket tart, íg…