Barion Pixel

Tudástár

Hogyan beszélgess a gyerekekkel az online ismerkedésről?

2024. június 11.
Hogyan beszélgess a gyerekekkel az online ismerkedésről?

Tippek 7 pontban felnőtteknek az online ismerkedés lehetőségeiről és veszélyeiről.

A neten való ismerkedés a tizenévesek mindennapjainak a részévé vált, ezért fontos kérdés, hogyan beszélgessünk a gyerekekkel az online ismerkedésről?

1. Az online ismerkedés veszélyei

Fontos, hogy gyerek-felnőtt egyaránt tisztában legyen vele, hogy a világháló összehozhat olyan embereket is, akik az offline világban sosem találkoznának. Beszélj arról a gyerekednek, hogy ez jó, ez egy hatalmas lehetőség, de vannak veszélyei is!

2. Beszéljetek az ismerkedésről, barátokról, szerelemről!

Akkor tudsz hitelesen beszélni és hiteles szabályokban megegyezni a gyerekekkel az online ismerkedés terén, ha általában is beszélgettek az ismerkedésről, barátkozásról, szerelemről… Ha az internet is téma otthon, akkor az internetes ismerkedést, és annak veszélyeit is könnyebb szóba hozni.

3. Légy kíváncsi!

Fontos, hogy szülőként, nevelőként érdekeljenek a gyerekeid barátai, ismerősei! Légy kíváncsi rájuk, ismerkedj meg velük, engedd, hogy nálatok találkozzanak. Ha a társaságból valaki miatt aggódsz, nem szimpatikus neked, próbáld őt jobban megismerni! Beszélgessetek a gyerekeddel arról, neki miért fontos az a személy? Ha egy gyerek azt tapasztalja, hogy érdeklődünk a barátai iránt, és senkitől nem célunk őt eltiltani, ha segítjük, hogy biztonságos körülmények között találkozzanak, akkor elvárhatjuk, hogy az online barátairól is beszámoljon nekünk.

4. Állapodjatok meg a szabályokban!

Beszélgessünk arról, ő milyen helyzetektől tart, azokat hogyan lehet megelőzni és hogyan tudnak segítséget kérni! Beszéljünk át néhány minta helyzetet, és közösen állapodjunk meg néhány alapszabályban, ami a gyerek biztonságát szolgálja! Hogyan reagáljon, ha egy ismeretlen a neten érdeklődik iránta? Mit válaszoljon, ha valaki személyesen is találkozni akar vele? Hogy lehet biztonságos körülményeket teremteni egy első találkozáshoz? Miért fontos, hogy egy felnőtt is tudjon róla kivel és hol találkozik?

5. Gondoljatok a biztonságra!

Minden internetes alkalmazás, felület használata előtt érdemes átgondolni, mire is akarom azt használni, és valóban azt a célt fogja-e szolgálni az eszköz? Milyen biztonsági és adatvédelmi beállításokkal tudom megelőzni, hogy más történjen, mint amit szeretnék? Ha ezt egy kiskamasz gyerekkel együtt átgondoljuk, később már felnőtt bevonása nélkül is nagyobb eséllyel át fogja gondolni ezt, és a célnak megfelelően fogja beállítani, hogy például szeretné-e, hogy ismeretlenek is lássák, amit megoszt, vagy ismeretlenek is tudjanak vele kapcsolatba lépni.

6. Építs ki bizalmi viszonyt a gyerekeddel!

A serdülőkor az eltávolodás, az önállósodás és így a titkok kora is. Az eltávolodás akkor jár a legkevesebb veszéllyel, ha a kamaszkor küszöbéig a kölcsönös bizalmat ki tudtuk építeni. Ha a gyerek alapvetően bízik a felnőttekben, ha vannak olyan személyek körülötte, akikhez bátran tud fordulni, akkor remélhetjük, hogy az online ismerkedés útvesztőiben is fog tanácsot kérni, ha elbizonytalanodik.

7. Fogadd el, hogy a te gyereked is hibázik néha!

Minden elővigyázatosság és prevenció mellett is érhetik agyerekeket rossz élmények, kerülhetnek veszélyes helyzetekbe. Fogadjuk el, hogy egy gyerek, egy kamasz követ el meggondolatlanságokat, hogy nem mindig tudja jól felmérni a helyzetet. Ha ezt elfogadjuk és egy rossz döntés után sem kell retorziótól tartania, akkor remélhető, hogy legközelebb segítséget kér egy döntési helyzetben.

Ha érintett vagy a fenti témában, vagy aggódsz valakiért és nem tudod kihez fordulhatnál, írj nekünk vagy hívj minket a 116 111-es díjmentesen hívható telefonszámon!
Szülőnek lenni kihívás. Ha aggódsz gyermeked miatt, és nincs kivel megoszd a vele kapcsolatos aggodalmaidat, hívd a Kék Vonalat a a 116 000-s díjmentesen hívható anonim számon, keressünk együtt megoldást.
Szakemberként, segítőként sem kell egyedül maradnod a megterhelő érzésekkel! Lényeges, hogy te is tudj arról beszélni, ha megvisel egy fiatal helyzete. Ha szükséged lenne valakire, akivel közösen tudsz gondolkozni egy fiatal érdekében, fordulj te is bátran a Kék Vonalhoz! Hívj minket a 116 000-s díjmentesen hívható anonim számon.

Hasznos tippek és infók

Gyerekszemmel – Dallos Bogi, Felelős Felnőtt kampány
Cikk
#megküzdés

Gyerekszemmel – Dallos Bogi, Felelős Felnőtt kampány

A Kék Vonal #FelelősFelnőtt kampányának célja, hogy felhívja a figyelmet a fiatalok mentális egészségére, illetve arra, hogy felelős felnőttként még inkább támogatnunk…

A Kék Vonal #FelelősFelnőtt kampányának célja, hogy felhívja a figyelmet a fiatalok mentális egészségére, illetve arra, hogy felelős felnőttként még inkább támogatnunk kell a gyerekeket a koronavírus-járvány okozta kihívások közepette. 

Hogyan beszélgess gyerekekkel az ünnepekről?
Cikk
#hogyan beszélgess

Hogyan beszélgess gyerekekkel az ünnepekről?

Mit ünneplünk karácsonykor? Az osztálytársamék miért nem így ünnepelnek? Miért megyünk templomba? Mi miért nem megyünk templomba? Ki hozza az ajándékot? Van,…

Mit ünneplünk karácsonykor? Az osztálytársamék miért nem így ünnepelnek? Miért megyünk templomba? Mi miért nem megyünk templomba? Ki hozza az ajándékot? Van, ahol karácsonykor jön a Mikulás?

Gyász és veszteség: mire számíts egy temetésen?
Cikk
#gyász

Gyász és veszteség: mire számíts egy temetésen?

Részt venni egy temetésen segíthet szerettünk meggyászolásában. A következőkben arról írunk, mire számíthatsz a szertartás alatt.

Részt venni egy temetésen segíthet szerettünk meggyászolásában. A következőkben arról írunk, mire számíthatsz a szertartás alatt.

Egyedül érzed magad? Íme néhány módszer a magány leküzdésére
Cikk
#megküzdés

Egyedül érzed magad? Íme néhány módszer a magány leküzdésére

Előfordulhat, hogy néha magányosnak, elszigeteltnek érzed magad, vagy nem tudsz másokhoz kapcsolódni. Ezzel nincs semmi baj. Az viszont nem egészséges, ha ezek…

Előfordulhat, hogy néha magányosnak, elszigeteltnek érzed magad, vagy nem tudsz másokhoz kapcsolódni. Ezzel nincs semmi baj. Az viszont nem egészséges, ha ezek az érzések sokáig tartanak – ilyenkor érdemes lehet segítséget kérned. Cikkünkben arról olvashatsz, hogy mit j…

Hogyan beszélgess gyerekekkel a családon belüli erőszakról?
Cikk
#hogyan beszélgess

Hogyan beszélgess gyerekekkel a családon belüli erőszakról?

Összeállításunkban néhány tipp szerepel arról, hogyan lehet a gyerekekkel a családon belüli erőszakról beszélgetni.

Összeállításunkban néhány tipp szerepel arról, hogyan lehet a gyerekekkel a családon belüli erőszakról beszélgetni.

30 tipp a jobb közérzetért
Cikk
#megküzdés

30 tipp a jobb közérzetért

Mindenki megérdemel egy kis törődést. Fontos, hogy időt szánj magadra és törődj a fizikai, mentális, érzelmi és lelki egészségeddel. Ha szeretnél többet…

Mindenki megérdemel egy kis törődést. Fontos, hogy időt szánj magadra és törődj a fizikai, mentális, érzelmi és lelki egészségeddel. Ha szeretnél többet törődni magaddal a mindennapok során, már jó úton haladsz! Íme néhány módszer és tipp, amelyek segítségével a mentáli…

Kortársak közötti online szexuális zaklatás – Értsük meg, előzzük meg, reagáljunk rá! - iskolai útmutató
Tanári útmutató (pdf)
#cyberbullying
#sexting
#jelentés
#egészséges kapcsolatok

Kortársak közötti online szexuális zaklatás – Értsük meg, előzzük meg, reagáljunk rá! - iskolai útmutató

Az útmutatónk minden olyan felnőttnek ajánlott, aki gyerekekkel foglalkozik, így felelősséggel tartozik a gyerekek és fiatalok védelme és jólléte iránt, illetve lehetősége…

Az útmutatónk minden olyan felnőttnek ajánlott, aki gyerekekkel foglalkozik, így felelősséggel tartozik a gyerekek és fiatalok védelme és jólléte iránt, illetve lehetősége van gyermekvédelmi irányelvek, szabályzatok bevezetésére az iskolában. Az útmutató összefoglalja: