A központi írásbeli felvételire készülsz? Akkor ez egy kihívásokkal teli időszak lehet neked. Ha elönt a pánik vagy túl nagy a stressz, emlékeztesd magad: az eredmény csak egy egyszeri teljesítményről szól, nem a személyedet minősíti!
Hogyan csökkentsd a központi írásbeli felvételivel kapcsolatos izgalmaidat?
A Kék Vonal Ifjúsági Tanácsadóinak tippjei:
- Nézz utána időben a legfrissebb infóknak! Ami tavaly működött, az lehet hogy idén már nem úgy van.
- Legyen egy listád arról, hogy mit kell vinned (toll, igazolvány, zsepi, stb.), és legyen minden összekészítve jó előre – ne tedd ki magad felesleges izgalmaknak.
- Egyél! Ne indulj el üres gyomorral, vagy ha reggel nem tudsz enni, akkor legyen nálad tízórai és csoki, magvak, szőlőcukor, üdítő – bármi, ami neked segít!
- Maradj aktív az írásbelit megelőző hetekben is! A mozgás csökkenti a stresszhormonok, és növeli a boldogsághormonok jelenlétét a testedben. Akár otthon is mozoghatsz a szobádban, de ha nincs rá lehetőséged, akkor sétálj, nyújtózz, menj ki minden nap a természetes fényre.
- Akármilyen kevés időd is van a vizsga előtt, próbálj meg eleget aludni, és betartani pár alapszabályt: ugyanabban az időpontban feküdj le minden nap, és ne mobilozz az elalvás előtti egy órában. Segíts a testednek relaxálni.
- Próbálj megtanulni egy pár egyszerű légzésgyakorlatot. Ezek akár a vizsga előtti/alatti percekben is segíthetnek neked megnyugodni.
- A következő napokban egyél kevesebb cukrozott, és több vitaminban dús ételt/italt. Segíts az agyadnak jól teljesíteni azzal, hogy odafigyelsz az étkezésedre!
- Csinálj rendet! Ha körülötted rend van, a lelked is megnyugszik egy kicsit.
- Egyszerre egy feladatot próbálj meg elvégezni, ne kapkodj a sok különböző teszt vagy tanulandó között.
- Fókuszálj arra, hogy az adott témáról tanulj meg a lehető legtöbbet az adott időkereteken belül. Ne legyen olyan téma, amiről semmit sem tudsz – inkább tudj mindenről egy kicsit ahelyett, hogy bizonyos témákat nagyon jól tudsz, másokon pedig akár el is bukhatsz.
- A felvételit megelőző hétvégén próbálj pihenni! Ha pedig jól esne kibeszélned vagy kiírnod magadból a felvételivel kapcsolatos érzéseidet, reményeidet, félelmeidet, akkor tudd, hogy ügyelőink szeretettel várják megkeresésedet telefonon vagy online.
- 40-50 perc tanulás után tarts szünetet, hatékonyabban fog működni az agyad, ha blokkokra osztva tanulsz.
- Ne az utolsó percre hagyd bizonyos kötelező feladatok megoldását, ellenőrzését. Adj magadnak elég időt a saját hibáid vagy hiányosságaid felismerésére és korrigálására.
- Ha nehezen veszed rá magad a tanulásra, írd be a naptáradba ugyanúgy, mint a többi kötelező vagy rutin dolgot, amit csinálsz.
- Akármilyen jól esne most inkább a közösségi médián lógni, próbáld meg a felvételi előtt kevesebbet használni a mobilodat. A túlzott mobilhasználat bizonyítottan növeli a stresszt és negatív hatással van a mentális egészségedre. Most erre az extra stresszre kifejezetten nincs szükséged.
- Próbáld a gondolataidat egy pár pozitív emlékkel befolyásolni: írj le 3 dolgot amiért hálás vagy, vagy gondolj valamire ami biztosan megmosolyogtat. Ezzel tudod növelni az agyadban a szerotonin szintjét, amelytől jobban érzed majd magad és az agyad is jobban tud teljesíteni a vizsgahelyzetben. Igen, a gondolatoknak varázserejük van! 😉
- Énekelj, hallgass zenét, olvass, rajzold ki magadból a feszültséget! Írd le egy papírra azokat az érzéseket, gondolatokat, amik feszültséget váltanak ki belőled. A papírt aztán kidobhatod, összegyűrheted. Próbáld ki, hogy mi az a tevékenység, ami a legjobban enyhíti benned a vizsga előtti feszültséget.
- Igyál természetes, nyugtató hatású teát: kamillát, borsmentát, citromfüvet. Akár illóolajok párologtatásával is kiegészítheted a teázást.
- Ha nagyon nehéz kikapcsolnod a gondolataidat, vagy ha nem tudsz elaludni, próbálj ki egy pár ingyenesen letölthető mindfulness vagy meditációs applikációt. (Ezekkel ér többet használni a mobilodat. 😊)
- Ha pedig jól esne kibeszélni vagy kiírni magadból a felvételivel kapcsolatos érzelmeidet, gondolataidat, keress minket akár hétvégén is!
Nem kell minden tevékenységet megvalósítanod a listán. Kipróbálhatsz néhány más ötletet is, hogy rájöjj, mi működik számodra a legjobban!
A Kék Vonal hasonló témában készült cikkei fiataloknak: