Barion Pixel

Tudástár

Hogyan ismerd fel az álhíreket?

2023. szeptember 8.
Hogyan ismerd fel az álhíreket?

Folyamatosan figyeljük a híreket és a minket körülvevő, életünket érintő információkat. Főleg akkor, amikor általunk még nem tapasztalt szituáció történik és veszélyben érezzük magunkat. Az internet és a közösségi média által minden másodpercben új ingerek érnek minket és soha nem látott mennyiségű információval találjuk szemben magunkat. Egy-egy esemény, jelen esetben az orosz-ukrán háború rengeteg hírt generál, mindenki a legfrissebbet szeretné közölni. Azonban az információáradatban nagyon könnyen megbújnak a nem megbízható forrásból származó álhírek. A bőség zavarában egyre nehezebb kiválasztanunk melyek azok a hírek, amelyeket érdemes elolvasnunk és melyekre hagyatkozhatunk, mint hiteles információ.

Az álhíreknek számos formájával találkozhatunk az interneten: 

  • Kamuhírek: teljesen kitaláltak, céljuk, hogy az érzelmekre hassanak és kiszolgálják az olvasói vágyakat. 
  • Propaganda: érzelmekre próbál hatni általában politikai érdekeltséggel és a legfőbb célja, hogy befolyásolja a tetteket.
  • Elfogult hírek: szenvedélyes nyelvhasználat jellemzi, általában egyoldalúan közelít meg egy témát.
  • Áltudományos hírek: alternatívákat keres, megkérdőjelezhető állításokat tartalmaz.
  • Összeesküvés elméletek: egyszerű magyarázatot próbál adni egy komplex problémára, valamint azt sugallja, hogy a történéseket egy titkos csoport irányítja.
  • Szatíra: Szatírikus, cinikus, az a céljuk, hogy átverjék az embereket. Kevésbé szeretnék titkolni hamis mivoltukat.
  • Kattintásvadász cikkek: Gyakran kattintásvadász, mindenki érdeklődését felkeltő címük van, valamint sokszor hozzák kapcsolatba a történést ismert emberekkel. Régi híreket van, hogy aktuális tartalomként tálal.
  • Téves információk: Általában a felkészületlen újságírók tollából származnak, nem szándékos félrevezetés.

(forrás: Bűvösvölgy)

Az előbb felsorolt tartalmakat van, hogy nagyon nehéz megkülönböztetni a valós hírektől. Sokszor elég, ha a józan eszünkre hagyatkozunk, azonban van, hogy érdemes átfutni néhány pontot az ítélet meghozatala előtt.

Hoztunk nektek néhány támpontot, hogyan tudjátok eldönteni milyen hír van előttetek.

Gondold át hogy…

ki tette közzé a cikket? Egy hírportál, ami megbízható? Egy magánszemély, aki a közösségi média oldalára posztolt? Fontos, hogy nézz utána, hogy máshol is hasonlóan vélekednek-e a cikk tartalmáról.

…mi a cikk dátuma? Mikor írták a cikket? Van, hogy egy régi írást dátumoznak újra, hogy rég történt események kavarjanak nagy port. Ha gyanakszol, keresd meg az eredeti cikket.

…ki a szerző? Fel van tüntetve a szerző? A hamis híreknél általában nem tudjuk megállapítani, hogy ki írta az adott cikket. 

…a cikk címe semleges? Ellenőrizzük, hogy a cím tükrözi-e a tartalmat, vagy csak az érdeklődés felkeltésére szánták.

…miért írta a szerző ezt a cikket? Mi a műfaja? Esetleg egy véleménycikk, vagy reklám? A cikkben próbálj meg ezekre a kérdésekre választ találni.

…a cikkben szereplő linkek működnek? Egy alaposan megírt, információkra támaszkodó cikk tartalmaz forrásokat és más írások linkjét is. Ellenőrizd, hogy kire/mire támaszkodott a szerző.

…hogyan befolyásolja a véleményem? Sok ember előnyben részesíti azokat a híreket, amik a véleményével azonos értékeket képviselnek. Beszélgess másokkal is, és tágítsd a tudásod mások gondolataival is.

+1 Ha híreket szeretnél olvasni, ne, vagy csak részben a közösségi oldalról tájékozódj! A közösségi média platformok pl. Facebook algoritmusai úgy működnek, hogy felmérik az érdeklődési körödet, véleményedet, és hasonló tartalmakkal kínálnak meg, ha fellátogasz rájuk. Így ha a rendszeresen csak a Facebookról vagy Instagramról tájékozódsz, akkor könnyen egy úgynevezett vélemény buborékba kerülhetsz és egyoldalú megközelítésekkel találkozhatsz.

Érdemes átgondolni a felül felsoroltakat, de a sikerhez már egy lépéssel közelebb vagy, ha kritikusan gondolkodva olvasod el a híreket. 

Források:

www.kek-vonal.hu/megbizhato-tartalom-vagy-alhir-a3-plakat

www.buvosvolgy.hu/tudastar/oravazlat/Alhirek_felismerese_1718_eveseknek

A Kék Vonal hasonló témában készült cikkei felnőtteknek:

A Kék Vonal mindig itt van, hogy meghallgasson és támogasson téged. Bármikor felveheted a kapcsolatot a velünk! Ha beszélgetnél vagy kérdéseid vannak a témával kapcsolatban, így érsz el minket:

  • Ha 24 év alatti vagy, hívd a 116-111-es számot
  • Ha 24 év feletti vagy, és aggódsz egy fiatalért, hívd a 116-000-ás számot
  • Emailben: regisztrálj a weboldalunkon, és írj az EMIL nevű zárt és biztonságos, anonim levelező rendszerünkben.
  • Chaten: regisztrálj a weboldalunkon, és bármely nap 13-21 óra között csetelj akár név nélkül az ügyelőinkkel.

Ha beszélgetni szeretnél, hívj minket! 116-111

Ha érintett vagy a fenti témában, vagy aggódsz valakiért és nem tudod kihez fordulhatnál, írj nekünk vagy hívj minket a 116 111-es díjmentesen hívható telefonszámon!
Szülőnek lenni kihívás. Ha aggódsz gyermeked miatt, és nincs kivel megoszd a vele kapcsolatos aggodalmaidat, hívd a Kék Vonalat a a 116 000-s díjmentesen hívható anonim számon, keressünk együtt megoldást.
Szakemberként, segítőként sem kell egyedül maradnod a megterhelő érzésekkel! Lényeges, hogy te is tudj arról beszélni, ha megvisel egy fiatal helyzete. Ha szükséged lenne valakire, akivel közösen tudsz gondolkozni egy fiatal érdekében, fordulj te is bátran a Kék Vonalhoz! Hívj minket a 116 000-s díjmentesen hívható anonim számon.

Hasznos tippek és infók

Zita története – kereskedelmi célú gyermekrablás
Videó
#így segít a Kék Vonal

Zita története – kereskedelmi célú gyermekrablás

A filmért köszönet a Nobodys Children Foundation szervezetének és az Európai Unió támogatásának! Készült a Don’t lose! projekt keretében.

A filmért köszönet a Nobodys Children Foundation szervezetének és az Európai Unió támogatásának! Készült a Don’t lose! projekt keretében.

Van segítség! Projektbemutató 2. rész
Videó
#öngyilkosság

Van segítség! Projektbemutató 2. rész

A Kék Vonal Gyermekkrízis Alapítvány idén egy különleges, és komplex szakmai alapokon nyugvó projekttel készült az Öngyilkosság Megelőzés Világnapjára. Az második részben…

A Kék Vonal Gyermekkrízis Alapítvány idén egy különleges, és komplex szakmai alapokon nyugvó projekttel készült az Öngyilkosság Megelőzés Világnapjára. Az második részben az elkészült e-learning anyagot mutatjuk be.

Fiatalok mentális egészsége kortárs szemmel
Videó
#stressz

Fiatalok mentális egészsége kortárs szemmel

A Fontos vagy! projekt célja az, hogy segítsen a lelki problémákkal vagy depresszív gondolatokkal küzdő fiataloknak abban, hogy idejében felismerjék, ha segítségre…

A Fontos vagy! projekt célja az, hogy segítsen a lelki problémákkal vagy depresszív gondolatokkal küzdő fiataloknak abban, hogy idejében felismerjék, ha segítségre van szükségük. A fiatalok egy játékos e-learning felületen tanulhatnak a lelki/mentális problémák figyelme…

Interjú – Sebestyén Eszter, Felelős Felnőtt kampány
Interjú
#bántalmazás

Interjú – Sebestyén Eszter, Felelős Felnőtt kampány

Sebestyén Eszter amellett, hogy pszichológus, kutyás terapeuta, gyógypedagógus – pszichopedagógus, aktívan ír blogján a családon belüli erőszakról, a gyerekkori szorongásokról, és a…

Sebestyén Eszter amellett, hogy pszichológus, kutyás terapeuta, gyógypedagógus – pszichopedagógus, aktívan ír blogján a családon belüli erőszakról, a gyerekkori szorongásokról, és a szülői szerepekről is. Célja, hogy hangot adjon a hangtalanoknak, és segítségkérésre bát…

Interjú Flach Richárddal a nem-szuicidális önsértésről
Interjú
#önsértés

Interjú Flach Richárddal a nem-szuicidális önsértésről

Flach Richárd óvoda- és iskolapszichológus, valamint a Pécsi Tudományegyetem Pszichológia Intézet Doktori Iskola PhD-hallgatója. Érdeklődési és kutatási területe a serdülő- és fiatal…

Flach Richárd óvoda- és iskolapszichológus, valamint a Pécsi Tudományegyetem Pszichológia Intézet Doktori Iskola PhD-hallgatója. Érdeklődési és kutatási területe a serdülő- és fiatal felnőttkori krízisek, határhelyzeti események, különös tekintettel az öngyilkosságra és…

Van segítség! - óravázlatok
Óravázlatok (pdf)
#öngyilkosság
#megküzdés
#stressz
#önsértés
#segítő beszélgetés

Van segítség! - óravázlatok

A Van segítség! módszertani csomag célja az, hogy segítsen a lelki problémákkal vagy depresszív gondolatokkal küzdő fiataloknak abban, hogy idejében felismerjék, ha…

A Van segítség! módszertani csomag célja az, hogy segítsen a lelki problémákkal vagy depresszív gondolatokkal küzdő fiataloknak abban, hogy idejében felismerjék, ha segítségre van szükségük. Az óravázlatok segítséget nyújtanak a szakembereknek ahhoz, hogy beszélgessenek…

Miért marad annyi gyermekbántalmazási eset rejtetten?
Cikk
#bántalmazás

Miért marad annyi gyermekbántalmazási eset rejtetten?

A látencia kutatások szerint egy feltárt gyermekbántalmazási esetre 25 rejtett eset jut. Valóban csak a jéghegy csúcsát látjuk, és rengeteg olyan tényező…

A látencia kutatások szerint egy feltárt gyermekbántalmazási esetre 25 rejtett eset jut. Valóban csak a jéghegy csúcsát látjuk, és rengeteg olyan tényező van, ami megnehezíti a dolgunkat és a bajban lévő gyerekek dolgát is. De érdemes ezekkel tisztában lenni, így talán …

Fiatalkori öngyilkosságok megelőzése (előadásdiák)
Prezentáció (ppt)
#öngyilkosság
#megküzdés
#stressz
#önsértés
#segítő beszélgetés

Fiatalkori öngyilkosságok megelőzése (előadásdiák)

Magyarországon közel egy osztálynyi fiatal követ el öngyilkosságot évente. Idáig eljutni általában egy hosszú folyamat végpontja, és ezen az úton az érintett…

Magyarországon közel egy osztálynyi fiatal követ el öngyilkosságot évente. Idáig eljutni általában egy hosszú folyamat végpontja, és ezen az úton az érintett teljes környezete tehet a megelőzésért. A fiatalok biztonságáért, lelki jóllétéért a pedagógusok és az iskolákba…