Barion Pixel

Tudástár

Ismerek valakit, aki bántja önmagát

2024. március 14.
Ismerek valakit, aki bántja önmagát

Ha ismersz valakit, aki szándékosan bántja önmagát (pl. vagdossa magát), fontos, hogy megértsd, valószínűleg a barátod egy nagyobb problémával küzd, aminek az önsértés egy része, esetleg így próbálja a lelki fájdalmát kívülre helyezni és elviselni. Légy türelmes vele és ne hibáztasd se őt, se saját magadat!

Az, aki saját magát bántja, biztosan segítségre szorul, de van néhány dolog, amit barátként te is megtehetsz érte. 6 pontban gyűjtöttük össze a legfontosabbakat:  

Kezdeményezz vele beszélgetést!

Mondd el, hogy aggódsz érte és szeretnél segíteni neki, hogy jobban érezze magát. Ne bántódj meg, ha még nem áll készen, hogy megossza veled az érzéseit, valószínűleg össze van zavarodva, és nehéz neki megfogalmaznia, mit érez. Mondd el neki, hogy veled bármikor beszélgethet, te törődsz vele, ez biztosan jól fog esni neki.

Figyelj rá, hallgasd meg! 

Érthető, ha sokkol, hogy egy barátod szándékosan fájdalmat okoz saját magának, de fontos, hogy ne ítélkezz felette! Ha megtisztel azzal, hogy beavat a problémájába, akkor vedd komolyan a nehézségeit, és ne intézd el a beszélgetést olyan közhelyekkel, mint hogy „próbálja a dolgok pozitív oldalát nézni” vagy „ez nem lehet olyan szörnyű, hogy emiatt bántsd magad”. Inkább támogasd érzelmileg, és mondd, hogy megérted, hogy most sok mindenen megy keresztül és ez nagyon nehéz lehet neki.

Tartsd tiszteletben, ha nem szeretne beszélni róla! 

Ha a barátod nem áll készen arra, hogy beszélgessen veled, ne erőltesd! Inkább csináljatok együtt olyan hétköznapi dolgokat, amiket máskor is szoktatok. Az együtt töltött idő, a sport vagy egy jó film is segíthet, hogy jobban érezze magát.

Nézz utána a témának és oszd meg vele, amit találtál! 

A Kék Vonal oldalán találsz több hasznos cikket is az önsértésről. Ezeket elolvashatod, hogy jobban megértsd, min megy most keresztül a barátod, és vele is megoszthatod, amit megtudtál. Azonban ha erről a témáról megterhelő neked olvasni, rossz érzéseket kelt benned, amit találsz a neten, akkor ne olvass tovább! Fontos, hogy saját magadat is megvédd, miközben segíteni próbálsz máson. A Kék Vonalat bármikor felhívhatod és a 116 111-es ingyenes telefonszámon tudsz beszélgetni az önsértésről, és arról, hogyan tudnál segíteni a barátodnak, de mesélhetsz arról is, hogy te hogyan érzed magad a kialakult helyzetben. 

Támogasd a segítségkérésben!

Ha a barátod készen áll arra, hogy beszéljen valakivel, ajánld fel a segítséged. Beszéljetek együtt a szüleivel, egy tanárral vagy egy olyan felnőttel, akiben megbízik. Esetleg keressétek fel együtt az iskolapszichológust. A Kék Vonal anonim Lelkisegély-vonalát (116-111) is ajánlhatod a barátodnak!

Vigyázz saját magadra is! 

Nagyon nehéz látni, ha egy barátunk problémákkal küzd, szándékosan bántja önmagát és nem akar segítséget elfogadni. Nem kell egyedül cipelned ennek a terhét, te is beszélhetsz egy megbízható felnőttel a helyzetről és közösen kigondolhatjátok, hogyan beszéltek együtt a barátoddal. Ha többet szeretnél tudni arról, hogy mit tehetsz, olvasd el ezt a cikkünket. Ne feledd, a Kék Vonallal való beszélgetés is segíthet, hogy át tudd gondolni a helyzetet, és legyen egy terved a következő lépésekről. 

Ha érintett vagy a fenti témában, vagy aggódsz valakiért és nem tudod kihez fordulhatnál, írj nekünk vagy hívj minket a 116 111-es díjmentesen hívható telefonszámon!
Szülőnek lenni kihívás. Ha aggódsz gyermeked miatt, és nincs kivel megoszd a vele kapcsolatos aggodalmaidat, hívd a Kék Vonalat a a 116 000-s díjmentesen hívható anonim számon, keressünk együtt megoldást.
Szakemberként, segítőként sem kell egyedül maradnod a megterhelő érzésekkel! Lényeges, hogy te is tudj arról beszélni, ha megvisel egy fiatal helyzete. Ha szükséged lenne valakire, akivel közösen tudsz gondolkozni egy fiatal érdekében, fordulj te is bátran a Kék Vonalhoz! Hívj minket a 116 000-s díjmentesen hívható anonim számon.

Hasznos tippek és infók

Tanácsok 9-12 éves korú gyerekek szüleinek
Kézikönyv
#cyberbullying

Tanácsok 9-12 éves korú gyerekek szüleinek

A Kék Vonal Gyermekkrízis Alapítvány azért hozta létre ezt a rövid útmutatót, hogy segítséget nyújtson szülőknek, felnőtteknek ahhoz, hogy beszélgetni tudjanak a…

A Kék Vonal Gyermekkrízis Alapítvány azért hozta létre ezt a rövid útmutatót, hogy segítséget nyújtson szülőknek, felnőtteknek ahhoz, hogy beszélgetni tudjanak a gyerekekkel a kortársak közötti szexualizált cyberbullyingról.

Gyerekszemmel – Harcos Bálint, Felelős Felnőtt kampány
Cikk
#megküzdés

Gyerekszemmel – Harcos Bálint, Felelős Felnőtt kampány

A Kék Vonal #FelelősFelnőtt kampányának célja, hogy felhívja a figyelmet a fiatalok mentális egészségére, illetve arra, hogy felelős felnőttként még inkább támogatnunk…

A Kék Vonal #FelelősFelnőtt kampányának célja, hogy felhívja a figyelmet a fiatalok mentális egészségére, illetve arra, hogy felelős felnőttként még inkább támogatnunk kell a gyerekeket a koronavírus-járvány okozta kihívások közepette. 

Interjú – Dr. Almási Kitti, Felelős Felnőtt kampány
Interjú
#stressz

Interjú – Dr. Almási Kitti, Felelős Felnőtt kampány

Dr. Almási Kitti klinikai szakpszichológus, író és előadóként is ismert. Mindent megtesz, hogy minél több emberhez eljutva segítsen a kudarcok tanulásként való…

Dr. Almási Kitti klinikai szakpszichológus, író és előadóként is ismert. Mindent megtesz, hogy minél több emberhez eljutva segítsen a kudarcok tanulásként való megélésében, önmagunk elfogadásában, kapcsolataink kezelésében. 

Interjú – Szél Dávid, Felelős Felnőtt kampány
Interjú
#megküzdés

Interjú – Szél Dávid, Felelős Felnőtt kampány

Szél Dávid tanácsadó szakpszichológust az Apapara blognak köszönhetően ismerte meg a szélesebb közönség, de a kliensekkel való munkán és a blogoláson kívül…

Szél Dávid tanácsadó szakpszichológust az Apapara blognak köszönhetően ismerte meg a szélesebb közönség, de a kliensekkel való munkán és a blogoláson kívül más területeken is nagyon aktív: folyamatosan tart előadásokat, a legolvasottabb magazinokban jelennek meg írásai,…

Csak egy vicc? Szexualizált cyberbullying 9-12 évesek között - kvízjáték
Prezentáció (ppt)
#cyberbullying
#sexting
#jelentés
#egészséges kapcsolatok

Csak egy vicc? Szexualizált cyberbullying 9-12 évesek között - kvízjáték

A kvízjáték segítséget nyújt a módszertani csomaghoz tartozó óravázlatok használatához. Az óravázlatok segítségével 9-12 éves diákokkal lehet beszélgetni a cyberbullying különböző formáiról.…

A kvízjáték segítséget nyújt a módszertani csomaghoz tartozó óravázlatok használatához. Az óravázlatok segítségével 9-12 éves diákokkal lehet beszélgetni a cyberbullying különböző formáiról. A feladatokat adaptálni, módosítani lehet az adott körülményeknek megfelelően. …

Csak egy vicc? Szexualizált cyberbullying 9-12 évesek között - videó
Videó
#cyberbullying
#sexting
#jelentés
#egészséges kapcsolatok

Csak egy vicc? Szexualizált cyberbullying 9-12 évesek között - videó

. A videó segítséget nyújt a módszertani csomaghoz tartozó óravázlatok használatához. Az óravázlatok segítségével 9-12 éves diákokkal lehet beszélgetni a cyberbullying különböző…

. A videó segítséget nyújt a módszertani csomaghoz tartozó óravázlatok használatához. Az óravázlatok segítségével 9-12 éves diákokkal lehet beszélgetni a cyberbullying különböző formáiról. A feladatokat adaptálni, módosítani lehet az adott körülményeknek megfelelően. A …

Van segítség! - módszertani csomag
Módszertani csomag (pdf)
#öngyilkosság
#megküzdés
#stressz
#önsértés
#segítő beszélgetés

Van segítség! - módszertani csomag

A módszertani csomag egy különleges, és komplex szakmai alapokon nyugvó, interaktív online játék, amelyet fiatalok, szülők, tanárok egyaránt használhatnak a fiatalok mentális…

A módszertani csomag egy különleges, és komplex szakmai alapokon nyugvó, interaktív online játék, amelyet fiatalok, szülők, tanárok egyaránt használhatnak a fiatalok mentális egészségét érintő otthoni beszélgetések, vagy akár iskolai tanórák, foglalkozások alkalmával. A…

Hogyan beszélgess gyerekekkel a videójátékokról?
Cikk
#hogyan beszélgess

Hogyan beszélgess gyerekekkel a videójátékokról?

Manapság egyre több időt tölthetnek a gyerekek képernyő előtt. Kíváncsi vagy, hogy mit csinál ilyenkor? Aggódsz, hogy hová vezethet ez? Adunk néhány…

Manapság egyre több időt tölthetnek a gyerekek képernyő előtt. Kíváncsi vagy, hogy mit csinál ilyenkor? Aggódsz, hogy hová vezethet ez? Adunk néhány tippet arról, hogyan beszélgess gyerekekkel a videójátékokról.