Barion Pixel

Tudástár

Ismerek valakit, aki bántja önmagát

2024. március 14.
Ismerek valakit, aki bántja önmagát

Ha ismersz valakit, aki szándékosan bántja önmagát (pl. vagdossa magát), fontos, hogy megértsd, valószínűleg a barátod egy nagyobb problémával küzd, aminek az önsértés egy része, esetleg így próbálja a lelki fájdalmát kívülre helyezni és elviselni. Légy türelmes vele és ne hibáztasd se őt, se saját magadat!

Az, aki saját magát bántja, biztosan segítségre szorul, de van néhány dolog, amit barátként te is megtehetsz érte. 6 pontban gyűjtöttük össze a legfontosabbakat:  

Kezdeményezz vele beszélgetést!

Mondd el, hogy aggódsz érte és szeretnél segíteni neki, hogy jobban érezze magát. Ne bántódj meg, ha még nem áll készen, hogy megossza veled az érzéseit, valószínűleg össze van zavarodva, és nehéz neki megfogalmaznia, mit érez. Mondd el neki, hogy veled bármikor beszélgethet, te törődsz vele, ez biztosan jól fog esni neki.

Figyelj rá, hallgasd meg! 

Érthető, ha sokkol, hogy egy barátod szándékosan fájdalmat okoz saját magának, de fontos, hogy ne ítélkezz felette! Ha megtisztel azzal, hogy beavat a problémájába, akkor vedd komolyan a nehézségeit, és ne intézd el a beszélgetést olyan közhelyekkel, mint hogy „próbálja a dolgok pozitív oldalát nézni” vagy „ez nem lehet olyan szörnyű, hogy emiatt bántsd magad”. Inkább támogasd érzelmileg, és mondd, hogy megérted, hogy most sok mindenen megy keresztül és ez nagyon nehéz lehet neki.

Tartsd tiszteletben, ha nem szeretne beszélni róla! 

Ha a barátod nem áll készen arra, hogy beszélgessen veled, ne erőltesd! Inkább csináljatok együtt olyan hétköznapi dolgokat, amiket máskor is szoktatok. Az együtt töltött idő, a sport vagy egy jó film is segíthet, hogy jobban érezze magát.

Nézz utána a témának és oszd meg vele, amit találtál! 

A Kék Vonal oldalán találsz több hasznos cikket is az önsértésről. Ezeket elolvashatod, hogy jobban megértsd, min megy most keresztül a barátod, és vele is megoszthatod, amit megtudtál. Azonban ha erről a témáról megterhelő neked olvasni, rossz érzéseket kelt benned, amit találsz a neten, akkor ne olvass tovább! Fontos, hogy saját magadat is megvédd, miközben segíteni próbálsz máson. A Kék Vonalat bármikor felhívhatod és a 116 111-es ingyenes telefonszámon tudsz beszélgetni az önsértésről, és arról, hogyan tudnál segíteni a barátodnak, de mesélhetsz arról is, hogy te hogyan érzed magad a kialakult helyzetben. 

Támogasd a segítségkérésben!

Ha a barátod készen áll arra, hogy beszéljen valakivel, ajánld fel a segítséged. Beszéljetek együtt a szüleivel, egy tanárral vagy egy olyan felnőttel, akiben megbízik. Esetleg keressétek fel együtt az iskolapszichológust. A Kék Vonal anonim Lelkisegély-vonalát (116-111) is ajánlhatod a barátodnak!

Vigyázz saját magadra is! 

Nagyon nehéz látni, ha egy barátunk problémákkal küzd, szándékosan bántja önmagát és nem akar segítséget elfogadni. Nem kell egyedül cipelned ennek a terhét, te is beszélhetsz egy megbízható felnőttel a helyzetről és közösen kigondolhatjátok, hogyan beszéltek együtt a barátoddal. Ha többet szeretnél tudni arról, hogy mit tehetsz, olvasd el ezt a cikkünket. Ne feledd, a Kék Vonallal való beszélgetés is segíthet, hogy át tudd gondolni a helyzetet, és legyen egy terved a következő lépésekről. 

Ha érintett vagy a fenti témában, vagy aggódsz valakiért és nem tudod kihez fordulhatnál, írj nekünk vagy hívj minket a 116 111-es díjmentesen hívható telefonszámon!
Szülőnek lenni kihívás. Ha aggódsz gyermeked miatt, és nincs kivel megoszd a vele kapcsolatos aggodalmaidat, hívd a Kék Vonalat a a 116 000-s díjmentesen hívható anonim számon, keressünk együtt megoldást.
Szakemberként, segítőként sem kell egyedül maradnod a megterhelő érzésekkel! Lényeges, hogy te is tudj arról beszélni, ha megvisel egy fiatal helyzete. Ha szükséged lenne valakire, akivel közösen tudsz gondolkozni egy fiatal érdekében, fordulj te is bátran a Kék Vonalhoz! Hívj minket a 116 000-s díjmentesen hívható anonim számon.

Hasznos tippek és infók

Hogyan lehet segíteni gyermekeket a gyászban? 
E-learning
#gyász

Hogyan lehet segíteni gyermekeket a gyászban? 

A gyász az elmúlás feldolgozását segíti elő, a történtek megfelelő elfogadását. Gyász nélkül a feldolgozás sem lesz teljes értékű, ami a gyerekek…

A gyász az elmúlás feldolgozását segíti elő, a történtek megfelelő elfogadását. Gyász nélkül a feldolgozás sem lesz teljes értékű, ami a gyerekek fejlődésében is nyomot hagyhat.

Ajánlás a kortárs erőszakról szóló tudósításokhoz
Cikk
#bántalmazás

Ajánlás a kortárs erőszakról szóló tudósításokhoz

A Kaposvári Gyermekotthonban készített, és 2019. január 10-től folyamatosan az interneten terjedő kortársak közötti súlyos bántalmazást bemutató videó felvétel kapcsán a Kék…

A Kaposvári Gyermekotthonban készített, és 2019. január 10-től folyamatosan az interneten terjedő kortársak közötti súlyos bántalmazást bemutató videó felvétel kapcsán a Kék Vonal Gyermekkrízis Alapítván ajánlásokban foglalta össze a legfontosabb szempontokat valamennyi…

Interjú – Szél Dávid, Felelős Felnőtt kampány
Interjú
#megküzdés

Interjú – Szél Dávid, Felelős Felnőtt kampány

Szél Dávid tanácsadó szakpszichológust az Apapara blognak köszönhetően ismerte meg a szélesebb közönség, de a kliensekkel való munkán és a blogoláson kívül…

Szél Dávid tanácsadó szakpszichológust az Apapara blognak köszönhetően ismerte meg a szélesebb közönség, de a kliensekkel való munkán és a blogoláson kívül más területeken is nagyon aktív: folyamatosan tart előadásokat, a legolvasottabb magazinokban jelennek meg írásai,…

Van segítség! - e-learning játék felnőtteknek
E-learning
#öngyilkosság
#megküzdés
#stressz
#önsértés
#segítő beszélgetés

Van segítség! - e-learning játék felnőtteknek

A játék célja, hogy segítsen a szülőknek, szakembereknek, hogy idejében felismerjék, ha egy fiatal lelki problémákkal vagy depresszív gondolatokkal küzd, és segítségre…

A játék célja, hogy segítsen a szülőknek, szakembereknek, hogy idejében felismerjék, ha egy fiatal lelki problémákkal vagy depresszív gondolatokkal küzd, és segítségre van szüksége.

Gyerekszemmel – Kemény Zsófi, Felelős Felnőtt kampány
Cikk
#megküzdés

Gyerekszemmel – Kemény Zsófi, Felelős Felnőtt kampány

A Kék Vonal #FelelősFelnőtt kampányának célja, hogy felhívja a figyelmet a fiatalok mentális egészségére, illetve arra, hogy felelős felnőttként még inkább támogatnunk…

A Kék Vonal #FelelősFelnőtt kampányának célja, hogy felhívja a figyelmet a fiatalok mentális egészségére, illetve arra, hogy felelős felnőttként még inkább támogatnunk kell a gyerekeket a koronavírus-járvány okozta kihívások közepette. 

Anorexia: az egyik legmagasabb halálozású pszichiátriai betegség
Cikk
#megküzdés

Anorexia: az egyik legmagasabb halálozású pszichiátriai betegség

Egy olyan korban és társadalomban élünk, ahol a külső megjelenés sokszor talán a legfontosabbnak tűnő érték. Ám ha túlzott mértékben próbálunk megfelelni…

Egy olyan korban és társadalomban élünk, ahol a külső megjelenés sokszor talán a legfontosabbnak tűnő érték. Ám ha túlzott mértékben próbálunk megfelelni a jelenlegi szépségideálnak, könnyen elveszíthetjük az egészséges viszonyulást saját testünkhöz. A testképzavar és a…

116 000 Segélyvonal a Bántalmazott és Eltűnt Gyerekekért - szakembereknek is
Videó
#így segít a Kék Vonal

116 000 Segélyvonal a Bántalmazott és Eltűnt Gyerekekért - szakembereknek is

A 116 000 Segélyvonalon várjuk azoknak a felnőtteknek a hívásait, akik aggódnak egy gyermekért, akiknek kérdései, kételyei vannak egy gyerek biztonsága kapcsán,…

A 116 000 Segélyvonalon várjuk azoknak a felnőtteknek a hívásait, akik aggódnak egy gyermekért, akiknek kérdései, kételyei vannak egy gyerek biztonsága kapcsán, akik bizonytalanok, hogy kihez fordulhatnának segítségért. Mind a szülők, mind a gyerekekkel hivatásszerűen f…

Hogyan csökkentsd a központi írásbeli felvételivel kapcsolatos izgalmadat?
Cikk
#megküzdés
#stressz

Hogyan csökkentsd a központi írásbeli felvételivel kapcsolatos izgalmadat?

A központi írásbeli felvételire készülsz? Akkor ez egy kihívásokkal teli időszak lehet neked. Ha elönt a pánik vagy túl nagy a stressz,…

A központi írásbeli felvételire készülsz? Akkor ez egy kihívásokkal teli időszak lehet neked. Ha elönt a pánik vagy túl nagy a stressz, emlékeztesd magad: az eredmény csak egy egyszeri teljesítményről szól, nem a személyedet minősíti!